Vodný kefír – ako (a prečo) si ho vyrobiť doma

Vodný kefír

Výživa a doplnky

Chceš sa dozvedieť ako si vyrobiť vodný kefír? Hľadáš nejaký osviežujúci nápoj na leto, ale chceš sa vyhnúť žbrndám s vysokým obsahom cukru? Tento recept od Pračlovečice Domky ťa určite veľmi poteší – nájdeš v ňom návod ako si vyrobiť čistý, ale aj bazový vodný kefír. Čítaj ďalej a zisti ako si takýto chutný a osviežujúci nápoj pripraviť po domácky.

Vodný kefír a jeho účinky na tvoje zdravie

Pýtaš sa, čo je to vodný kefír? Ide o svieži turbo zdravý probiotický nápoj, vyrobený fermentáciou, pomocou zŕn vodného kefíru – tzv. tibicos. Tibicos je kultúra baktérií a kvasiniek v substráte polysacharidov, ktoré si baktérie samé vyrábajú.

Medzi mliečnym kefírom a vodným kefírom je veľký rozdiel. Zo zŕn mliečneho kefíru by nebolo možné pripraviť vodný kefír, pretože sú zložené z iných prospešných baktérií a kvasiniek, ktoré pre svoj rast potrebujú mlieko (laktózu). Tibicos zase požierajú klasický cukor (sacharózu).

Vodný kefír má mnoho benefitov:

  • podporuje imunitný systém
  • obnovuje rovnováhu črevnej mikroflóry
  • pozitívne vplýva na reguláciu cukru v krvi
  • pozitívne ovplyvňuje cholesterol
  • má protizápalové účinky
  • pozitívne pôsobí na kožné problémy
  • pozitívne ovplyvňuje tráviacu sústavu
  • pozitívne ovplyvňuje zdravie mozgu

Prvý problém môže byť, kde zohnať takéto zrná. Ak ich ešte nemáš, napíš do našej pračlovečej skupiny na facebooku a s vysokou pravdepodobnosťou sa nájde niekto ochotný v tvojej blízkosti.

Ako si vyrobiť vodný kefír

Keď už zrná máš, môžeš sa pustiť do výroby. Tá je skôr umenie ako exaktná veda.

Jediná vec, ktorej sa držím vždy je základný pomer surovín, ktorý je:

100g zŕn vodného kefíru : 1 liter vody : 3PL cukru

Postup je teda nasledovný:

  1. Šupni kefír do vody s cukrom v spomínanom pomere. Ja najčastejšie používam nerafinovaný trstinový cukor v bio kvalite. Skôr ako ich zrná zaleješ, cukor by sa mal vo vode roztopiť – preto je lepšie použiť mierne teplú vodu (cca 35°C) a rozmixovať to. Určite však nedávaj kefír do horúcej vody, inak ti pokape. Nádobu prikri napr. utierkou (aby prepúšťala vzduch, ale nedostali sa do nej nečistoty).
  2. Nechaj odstáť cca 2 dni v izbovej teplote. Keď je to hotové, malo by to byť iba mierne sladké. Ak je príliš sladké, nechaj dlhšie odstáť. Kefír by mal vyžrať cukor a tempo akým to urobí závisí od teploty v miestnosti.
  3. Preceď cez to sitko (oddeľ kefír od zŕn). Zrná môžeš dať znova makať na ďalšie kolo, alebo ich nechaj „odpočívať“ v chladničke vo vode s lyžicou cukru.

Toto bolo prvé kolo, pri ktorom vznikol základ. Vzniknutý kefír ešte pôjde na druhé kolo fermentácie:

Šupni do uzatvárateľnej nádoby nejaké ovocie (toto je tvoja alchemisticko-umelecká chvíľka) + citrónovú šťavu a vylej do nej kefír.

Ja som už skúšal všetky možné druhy ovocia a odporúčam napríklad goji, marhule, maliny, jahody, slivky… Jedno z mála ovocí ktoré mi nejako nevyšli bol červený melón. Ak chceš, môžeš pridať aj bylinky, napr. mätu.

V nádobe nechaj trochu priestoru (nelej to po okraj, bude sa tam tvoriť plyn), poriadne zavri a nechaj odstáť ďalší deň-dva na izbovej teplote.

V tejto poslednej fáze sa z neho stane šumivé šampáňo. Ak ju vynecháš, alebo neurobíš správne, budeš mať iba žbrndu. Pozor, aby kefír neprišiel do kontaktu s kovom. Inak exploduje silou 1 tony C4.

Keď už bude tento nápoj ku tvojej spokojnosti, odlož ho do chladničky – kľudne aj s ovocím plávajúcim v ňom. Týmto výrazne spomalíš (avšak nezastavíš) proces fermentácie. Kefír vydrží kľudne aj niekoľko týždňov, avšak bude ďalej pomaly fermentovať a po čase už nebude zrovna chutný. Preto ho odporúčam vypiť tak v rámci jedného týždňa.

Malý tip: ja osobne robievam cca 2 litre „základu“ a potom to rozlejem do troch „sedemdeciek“, kde dám rôzne druhy ovocia (resp. ich zmiešam), aby som mal rôzne chute.

Starostlivosť o kefírové zrná

Po ukončení fermentačného procesu (precedení nápoja) je dobré kefírové zrná v plastovom sitku prepláchnuť studenou vodou. Po prepláchnutí, ak ich nechceš znova použiť, tak ich vlož do uzatvárateľného skleneného pohára a zalej cukrovou vodou. Je to pre to, aby zrná príliš nehladovali počas oddychu. Zrná takto uchovávaj v chladničke.

Keď ich budeš chcieť znova použiť, prepláchni ich znova v sitku vodou a pokračuj v príprave nápoja podľa návodu. Pozor však na to, že po pár týždňoch bez kŕmenia ti môžu podochnúť – spoznáš to tak, že pri ďalšom použití už jednoducho nefungujú.

BONUS: Domkin recept na bazový kefírový nápoj

Suroviny:

  • čerstvo nazbierané bazové kvety 10ks
  • zrná vodného kefíru 200-250g
  • surový trstinový (BIO) cukor 6PL
  • voda
  • citrónová šťava podľa chuti

Náradie:

  • plastové sitko
  • sklenené uzatvárateľné flaše na hotový kefír
  • veľkú nádobu v ktorej sa bude kefír fermentovať (objem 3l)
  • bavlnená utierka a gumička/šnúrka

Postup:

  • 1. Čerstvé bazové kvety vlož do litrovej flaše. Zalej ich vodou a nasyp cukor. Množstvo kvetov záleží na tebe. Ja bazu zbožňujem, preto som natlačila do flaše toľko kvetov, koľko sa zmestilo (cca 10ks). Nechaj kvietky macerovať/namáčať pri izbovej teplote do rána.
  • 2. Ráno sceď výluh do veľkej nádoby, v ktorej budeš pripravovať kefír. Kvietky by sem nemali ísť. Pridaj cca 1-1,5 litra vody. Do zmesy pridaj zrná vodného kefíru (približne 200-250g).
  • 3. Nádobu prikry bavlnenou utierkou a pripevni gumičkou alebo obviaž špagátom. Je tam hlavne preto, aby do nápoja nepadal prach a špinky.
  • 4. Nechaj 2 dni pri izbovej teplote v tme oddychovať.
  • 5. Po fermentácii preceď nápoj do flašiek, pridaj citrónovú šťavu podľa chuti, a šup do chladničky. Nápoj by mal byť jemne perlivý. Je dôležité, aby sa flašky dali zatvoriť, inak ti z nápoja vyprchajú bublinky. Medzi viečkom a kefírom je dobré nechať 2-3 cm vzduchu.

Zdieľaj tento článok...

podobné články