Ranné turbo kakao

kakao

Teplý ranný, obzvlášť príjemne napenený nápoj môže byť parádnymi raňajkami, alebo doplnkom k raňajkám.  Pravdepodobne si už počul/a o káve s maslom. Ak sa však potrebuješ vyhnúť kávičke, alebo máš proste len chuť na zmenu, vyskúšaj kakaovú alternatívu. Ide o tak trochu iné, netradičné, super výživné a mlsné kakao. Bez mlieka a granka 🙂

M: Dnes pre teba Domka pripravila recept na náš obľúbený nápoj, ktorým posledných pár mesiacov štartujeme väčšinu rán – teda s výnimkou tých, ktoré sa rozhodnem pre kompletnú hladovku

Ingrediencie

Na základné kakao potrebuješ:

Špeciálne vychytávky do kakaa:

Postup

Nachystaj si šálku, alebo väčšiu nádobu, v ktorej budeš vedieť mixovať tyčovým mixérom. Ak máš stolový „smoothie“ mixér, môžeš použiť priamo ten. V krajnom prípade poslúži aj mini frapovač, ale vtedy nápoj nebude až taký jemný a napenený.

Do nádoby vlož maslo (my používame Kerrygold), kakao, hríbový elixír a ďalšie vychytávky podľa chuti. Zmes zalej horúcou, okolo 70°C (určite nie vriacou) vodou v množstve cca 2 dcl na dávku (máme radi veľké kakao).

Zmes rozmixuj a na záver pridaj med podľa chuti. Možno ti ho ani vôbec nebude treba.

Komentáre

Odporúčam použiť kvalitné raw kakao, aby v ňom boli zachované hodnotné živiny. Samotné kakao obsahuje veľmi málo kofeínu, za to celkom slušne podporuje mozgovú činnosť. Hríbový elixír z adaptogénnych húb posunie výživovú hodnotu kakaa na ďalší level. Chuťovo nie sú v tomto nápoji vôbec také výrazné, ako keď sú samotné. Podľa toho, aký účinok preferuješ si vyber svoj elixír:

  • Cordyceps pre lepší fyzický výkon
  • Chaga pre podporu imunity (túto pocítiš na chuti najvýraznejšie)
  • Lion’s Mane pre podporu mozgu
  • 10 mix pre trochu z každého a ešte niečo navyše (väčšinou volíme tento)

Ak sa rozhodneš pridať MCT olej alebo kolagén, pridaj ho ešte pred mixovaním. MCT olej je čistým zdrojom energie pre mozog, a teda podporuje sústredenie.

Proteín by nemal prísť do kontaktu s vriacou vodou, pretože denaturuje, vytvorí hrudky a stratí zo svojej výživovej hodnoty. Pridávaj ho ak potrebuješ podporiť regeneráciu svalov.

Škoricu alebo vanilku používam na posypanie peny na záver. Toto kakao som objavila v čase, keď som pre seba hľadala alternatívu k rannej maslovej kávičke. Zachutilo mi a tak som pri ňom ostala dlhodobo. Ak zachutilo toto kakavko aj tebe, budeme veľmi radi ak tento článok zdieľaš aj svojim známym.

M: Keď si robím kakao sám, nepoužívam med, zakaždým si pridám MCT olej a spravidla volím Lion’s Mane, ktorý je jeden z mojich stálych nootropík.  Ak si nevieš svoje ráno bez kávy ani predstaviť a vypiješ viac ako 3 za deň aby si ostal čulý, je čas sa trochu zamyslieť nad zmenou. Napríklad preto, že ráno máš prirodzene zvýšenú hodnotu kortizolu, ktorého úlohou je zobudiť ťa. Káva ti ju ešte zvýši a môže tak vyčerpávať tvoje nadobličky, ktoré kortizol produkujú. Ak máš kruhy pod očami, alebo zhoršenú kvalitu pleti, alebo bývaš často unavený je rozumné hľadať alternatívu, ktorou môže byť práve toto kakao. 

ZDIEĽAJ ČLÁNOK

mohlo by ťa zaujímať

Ak sa ti páčil tento článok, bude sa ti určite páčiť aj moja publikácia Kuchyňa Pračloveka - Ako si pripraviť chutné a zdravé jedlo jednoducho a bez receptov. Z tohto kompletného návodu do pračlovečej kuchyne sa okrem iného dozvieš:
  • Ktoré potraviny ti prinesú najlepší úžitok a ktorým sa vyhýbať
  • Ako z takmer prázdnej chladničky vyčarovať chutnú večeru
  • Ako vyťažiť z minima ingrediencií maximum hodnoty
  • Aké pomôcky do kuchyne potrebuješ a ktoré by si mal radšej vyhodiť
  • Ako si vytvoriť epické šejky, šaláty, dezerty a mnoho iného
Kuchyňa Pračloveka
Top