Čučovajčis a.k.a. epický čučoriedkový šejk

Čučoriedky

Výživa a doplnky

Keďže čučoriedková sezóna je v plnom prúde a Pračlovek ju chce využiť naplno, v dnešnom recepte som sa rozhodol ukázať ti jednu z možností, ako si z nich pripraviť veľmi jednoduchý a mega-chutný šejk.

Táto pochúťka je, ako vždy, plná super tukov, obsahuje primeranú dávku najkvalitnejších bielkovín a samozrejme je nabitá výživou. Predstavujem ti čučovajčis.

Názov „vajčis“ vznikol ešte za čias, kedy som začínal do svojich šejkov pridávať surové vajíčka, ktoré tvoria jednu z najhlavnejších a zároveň najnepochopenejších ingrediencií.

Keď niekomu poviem, že jem surové vajcia, tak si ma väčšinou predstavia ako Rockyho ráno pri chladničke, ako ich rozbijem všetky do pohára a s udereným výrazom v tvári ich pošlem dolu krkom, pričom tie, ktoré sú už v žalúdku a tie, čo sú ešte v pohári tvoria jednu dlhú slizkú hmotu.

Takýmto ľuďom chyba kreativita. Pozri sa na obrázok vyššie. Vyzerá to nechutne? Podľa mňa určite nie. A poviem ti, chutí to určite lepšie ako raw vegan smútičko za 7€ z hipsta-baru, alebo milkšejk z mekáča, ktorého zoznam ingrediencií je dlhší ako biblia a obsahuje snáď aj rozpúšťadlo naschnutého hmyzu na čelné sklo.

Skrátka, okrem toho, že je mega-výživný, je aj mega-chutný. Okrem iného za to vďačí aj poriadnej dávke tukov a samozrejme kvalitným ingrediencíám.

Z nasledovných vytvoríš cca 2 dávky:

Ingrediencie

  • 300g divých čučoriedok
  • 5 vajejčných žĺtok*
  • kokomaslo**
  • 1 odmerka (30g) proteínu (srvátkový koncentrát bez príchute)
  • 2čl medu
  • škorica
  • kakao

* UPDATE 2022: V dnešnej dobe už nekonzumujem surové vaječné bielka, kvôli avidínu. Viac o tom sa dozvieš v knihe Výživa Pračloveka.

** Kokomaslo je pojem, ktorý som zaviedol v Kuchyni Pračloveka a je to jednoducho roztopený zmiešaný kokosový olej a maslo. V tomto prípade som použil cca 50g masla zo sladkej smotany (Kerrygold), asi 2PL kokosáču (samozrejme panenského bio oleja) a 2PL MCT oleja.

Postup

  1. Kokomaslo nechaj roztopiť, kým ostatné ingrediencie nahádžeš do nádoby kuchynského mixéra.
  2. Tesne pred mixovaním pridáš kokomaslo a už iba stlačíš gombík a čakáš cca 30 sekúnd. Voilá.

Viac o recepte

Čučoriedky

Čučoriedky všeobecne patria medzi potraviny s najvyššou hodnotou ORAC na svete. Znamená to, že majú brutálne vysokú antioxidačnú kapacitu. Okrem iného majú slušnú dávku vitamínu C a K a obsahujú luteín a zeaxantín, ktoré chránia tvoje oči.

Ich výnimočná schopnosť neutralizovať oxidačné procesy ich robí jednou z najlepších potravín na spomalenie starnutia. Okrem toho výrazne napomáhajú mozgovej činnosti. Ja osobne som si všimol konkrétne z tohto receptu celkom slušný boost, s ktorým som nevedel prestať pracovať asi 3 hodiny po jeho konzumácií.  

Tiež sú silným bojovníkom proti rakovine a vlastne asi každej známej chorobe. Obzvlášť to platí pre divé čučoriedky, ktoré nepodľahli neduhom šľachtenia (a pesticídov). Rozoznáš ich tak, že majú malé bobuľky a veľmi výrazne farbia. Určite odporúčam ich teraz nakúpiť vo veľkom a zamraziť na zimu. Ja som už začal.

Ostatné prísady

Ku kognitívnemu boostu, ktorý som zažil z tohto šejku mohlo veľmi výrazne pomôcť aj kakao, ktoré je ešte vyššie v rebríčku hodnôt ORAC ako čučoriedky. Okrem toho, že má celkovo povzbudivé účinky, napomáha aj mozgovej činnosti a zlepšuje náladu.

Rovnako to mohol byť aj MCT olej, ktorý poskytuje rýchlu energiu pre mozog, alebo cholín, ktorý je vo vysokej miere zastúpený vo vaječnom žĺtku (obzvlášť v surovom). Každá jedna z prísad v tomto šejku sa vlastne dá považovať za superpotravinu, pokiaľ si ju obstaráš z poctivého zdroja:

  •  maslo od kráv, ktoré sa pásli na lúke a neboli kŕmené hormónmi a geneticky modifikovaným zrnom
  • nepasterizovaný a nefiltrovaný med od včelára a nie maskovaný glukózový sirup, alebo mŕtva cukrová hmota z bežného obchodu
  • vajíčka od sliepok z voľného výbehu a nie od chorých sliepok, ktoré slnko nikdy ani nevideli
  • cejlónska škorica a nie lacná cassia, ktorá je vo väčšom množstve vyslovene toxická
  • surové bio kakao. ktoré nebolo zbavené antioxidantov pri pražení
  • a tak ďalej… snáď sa chápeme.

Ak potrebuješ pomoc pri výbere ingrediencií a veľa ďalšej inšpirácie do svojej kuchyne, odporúčam ti zvážiť moju publikáciu Kuchyňa Pračloveka. Tá okrem iného obsahuje aj všeobecný postup pri výrobe šejkov ako je tento.

Zdieľaj tento článok...

podobné články