Jednoduchý jahodový shake

Ako minimalista som veľkým fanúšikom hesla: v jednoduchosti je krása. Preto je väčšina mojich jedál hotová za pár minút a stačí ti na nich menej ingrediencií ako máš prstov na ruke. Napokon, o tom si sa mohol presvedčiť, ak si čítal moju publikáciu Kuchyňa Pračloveka, ktorá je vlastne návodom na takýto štýl prípravy jedál – jednoducho a improvizovane. Improvizáciou vznikol aj nasledujúci shake, ktorý je síce jednoduchý, ale dostaneš z neho zaručený jazykový orgazmus. Tento “recept” vznikol na našich potulkách v Izraeli, keď sa už naše zásoby chýlili ku koncu, no stretli sme cestou domov na trhovisku veľmi aktívneho predajcu krásnych zrelých jahôd za výbornú cenu. Je to výborný potréningový nápoj plný kvalitných bielkovín, antioxidantov a, ak ich pridáš, tak aj veľmi prospešných tukov.

Ingrediencie
Ingrediencie

Ingrediencie

  • 1 šálka jahôd
  • 1/2 šálky vody
  • 1 odmerka proteínu
  • * 1-2 čl medu
  • * 2 PL MCT oleja
  • * štipka mletej vanilky

* nepovinné ingrediencie.

Postup

Postup? Jednoducho nahádžeš všetko do mixéra, zapneš, chvíľu počkáš a je to. Takzvaná metóda “Zmixuj to a uvidíš”, ako som ju pomenoval v Kuchyni Pračloveka. Používať šálku ako odmerku je celkom vychytané – uľahčí to umývanie jahôd. Ja som ich iba očistil od stopiek, postupne hádzal do šálky, ktorú som následne napustil vodou, prikryl rukou, potriasol a hotovo. Nemusíš ich umývať po jednej, alebo zbytočne špiniť sitko.

Poznámky

V prvom rade musím podotknúť, že chuť tohto šejku bude priamo úmerná kvalite jahôd, ktoré do neho dáš. Jahody zo supermarketu ti zaručene spomínaný jazykový orgazmus nedodajú. Ak chceš vedieť viac o výbere najlepších druhov ovocia, čítaj článok Ako vyberať najlepšie ovocie, ktorý je súčasťou nedávno publikovaného trojdielneho seriálu na túto tému.

To isté sa týka medu – žiadne supermarketové mŕtve alternatívy. Živý, nepasterizovaný med od včelára je to, čo ti odporúčam. Množstvo proteínu a oleja môžeš zmeniť podľa svojho gusta. Hore uvedená je jedna poriadna, prípadne 2 malé dávky.

MCT olej je priamy zdroj energie, ktorý nezaťažuje tráviaci trakt a veľmi ochotne sa premieňa na ketóny. MCT tuky tvoria niečo vyše polovicu kokosového oleja, ale ja rád používam aj ich izolovanú formu, ktorá je ešte účinnejšia – dostaneš ju napríklad v jednom z mojich obľúbených online shopov – Powerlogy. S kokosovým olejom by tento recept nefungoval tak dobre, keďže by stuhol a vytvoril by hrudky.

Čo sa týka proteínu, odporúčam iba neochutený srvátkový koncentrát, ktorý obsahuje veľa bioaktívnych zložiek a je jedným z najúčinnejších potravín na zvýšenie tvorby glutatiónu – najdôležitejšieho antioxidantu v tvojom tele. Ak nemáš vanilku v prášku, môžeš ju kľudne vynechať, alebo nahradiť (ceylónskou) škoricou, prípadne (surovým bio) kakaom.

Vyškúšaj a daj vedieť ako chutilo. Ak si spokojný, budem rád ak tento mini-receptík zdieľaš aj na Facebooku.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK

mohlo by ťa zaujímať

Ak sa ti páčil tento článok, bude sa ti určite páčiť aj moja publikácia Kuchyňa Pračloveka - Ako si pripraviť chutné a zdravé jedlo jednoducho a bez receptov. Z tohto kompletného návodu do pračlovečej kuchyne sa okrem iného dozvieš:
 • Ktoré potraviny ti prinesú najlepší úžitok a ktorým sa vyhýbať
 • Ako z takmer prázdnej chladničky vyčarovať chutnú večeru
 • Ako vyťažiť z minima ingrediencií maximum hodnoty
 • Aké pomôcky do kuchyne potrebuješ a ktoré by si mal radšej vyhodiť
 • Ako si vytvoriť epické šejky, šaláty, dezerty a mnoho iného
Kuchyňa Pračloveka

Začni diskusiu na forum.modernypraclovek.sk

Top