9 Tipov Ako Vylepšiť Svoj Mozog A Zvýšiť Svoje IQ

Životný štýl

Tvoj mozog, rovnako ako tvoje svaly, potrebuje tréning. Je vedecky dokázané, že pravidelným tréningom môžeš dokonca zvýšiť svoje IQ. Tvoja pozornosť, predstavivosť, logické uvažovanie… toto všetko a veľa ďalších funkcií svojho mozgu môžeš sám vylepšiť a zároveň efektívne bojovať proti ochoreniam typu Alzheimer, Parkinson a pod. Poďme sa teraz pozrieť na 7 tipov ako zvýšiť obrátky svojho mozgu na maximum.

1. Uprav svoju životosprávu

Pôvodne som sa chcel venovať iba o ostatným tipom, ale tento jeden je tak neskutočne dôležitý, že bez neho ti tie ďalšie nebudú také užitočné ako by mohli byť. Pod pojmom životospráva myslím súhrn všetkých faktorov ktoré môžeš ovplyvniť a ktoré vplývajú na tvoje zdravie. Patrí sem medzi inými strava, tréning a odpočinok. Nebudem to tu do detailov rozoberať, ale spomeňme si aspoň tie základné veci:

  • Cvič silovo a intenzívne. Fyzická aktivita zlepšuje činnosť tvojho mozgu.
  • Nejedz (a nepi) cukor, vysoko glykemické potraviny a vyhýbaj sa toxínom ako MSG, aspartam, či hydrogenované tuky (jednoducho sa vyhýbaj spracovaným potravinám)
  • Zníž svoj príjem omega-6 mastných kyselín (rastlinné oleje) a zvýš príjem omega-3 a iných správnych tukov (kokosový, olivový olej, morské plody/ryby, maslo)
  • Zvýš svoj príjem prirodzených antioxidantov (zelenina, ovocie, čaje, káva – no pozor na zdroje)
  • Zabezpeč si kvalitný spánok. Mozog počas neho triedi informácie a ukladá tie dôležité.

Všetko podstatné o životospráve nájdeš v mojej knihe Princípy Pračloveka.

Ak budeš mať životosprávu zmáknutú, tvoj mozog bude neporovnateľne výkonnejší.  Poďme teraz na ďalšie tipy, ktoré sa netýkajú až tak životosprávy, no značne vyboostujú výkon tvojho mozgu.

 2. Uč sa nové veci

Ako som už spomínal, tvoj mozog funguje podobne ako tvoje svaly – platí pre neho princíp „use it or lose it“. Ak ich nebudeš používať, budú chradnúť.

Navyše, tým že sa učíš nové veci sa vytvárajú nové spojenia medzi neurónmi. Toto je vlastne svätý grál, alebo kľúč k vylepšeniu tvojho mozgového výkonu. Čím viac takýchto spojení máš, tým je väčšia kapacita tvojho mozgu. V podstate čím viac sa učíš, tým ľahšie sa ti budú učiť nové veci.

Neplatí to iba pre vedomosti, ale rovnako môžeš rozvíjať aj svoju pohybovú inteligenciu. Čím viac rôznych pohybov ovládaš, tým ľahšie sa ti budú učiť nové skills. Vždy si teda nájdi niečo čo sa budeš učiť. Niečo čo ťa bude naozaj baviť a budeš to ochotný robiť denne. Pre niekoho to môže byť anatómia, pre iného dejepis. Mňa osobne najviac bavia cudzie jazyky. Ak chceš niečo ľahké, odporúčam angličtinu, či španielčinu. Ak si fakt trúfaš, tak choď do čínštiny, či arabčiny.

3. Využi svoj smartfón rozumne

Smartfón má dnes hádam každý. Väčšina ho ale okrem volaní využíva na kontrolu statusov na sociálnych sieťach a podobné hovadiny. Je to škoda, lebo taký smartfón môže byť neskutočne efektívny nástroj na cibrenie tvojho mozgu. Je nespočetné množstvo aplikácii ktoré na tento účel môžeš využiť. Spomeniem iba tie najlepšie z tých, ktoré ja osobne používam. Som Androiďák, ale ak sa poznažíš, určite nájdeš alternatívu aj pre svoje jablko.

Brain N-Back 

N-back je hra na vylepšenie tvojej pracovnej pamäte. Je založená na tom, že sa pred tebou neustále menia obrázky (čísla/písmená/tvary/farby/zvuky) a ty musíš zareagovať ak uvidíš rovnaký ako bol N obrázkov dozadu. Náročnejšia verzia je Dual N-Back, kde musíš sledovať 2 rôzne položky naraz – napríklad čísla a písmená. Toto je pre mňa osobne asi najnáročnejší druh tréningu, niečo ako HIITko pre mozog.

One Touch Drawing

Pamätáš si starý dobrý „domček jedným ťahom“? Hra One T Draw je založená na podobnom princípe – kreslenie grafu jedným ťahom. Obsahuje stovky levelov a domček ktorý si pamätáš zo základnej je asi tretí v poradí.

Memory Trainer

Memory trainer obsahuje 6 podhier, vrátane N-back. Hore uvedená verzia N-back sa  mne osobne viac páči, preto som ju uviedol zvlášť, no Memory Trainer obsahuje ešte ďalšie vychytávky. Môžeš si precvičiť svoju pamäť na telefónne čísla, to-do listy, svoju predstavivosť, či koncentráciu. Je to jedna z prvých appiek čo som používal a používam ju dodnes.

Multitask 

Koľko vecí vieš vnímať naraz? Hra multitask otestuje tvoju schopnosť reagovať na 4 rôzne druhy podnetov zároveň. Začínaš jednoduchým „balansovaním“ guličky na podložke, potom sa prídáva pacman, s ktorým sa musíš uhýbať príšerkám. Ak ti to ide, pridávajú sa jednoduché matematické úlohy ako sčítanie, odčítanie a malá násobilka. Musíš zareagovať na správny výsledok. Ak ti ide aj toto (prípomínam že všetko toto robíš naraz), tak sa pridá ďalšia úloha – budeš kladivom (pohybom telefónu) plieskať po blížiacich sa lietajúcich tanieroch. Ďalšie HIITko pre mozog a je to fakt sranda.

Coach memory! Brain trainer

Ďalšia výborná appka, ktorá obsahuje viacero hier na vylepšenie krátkodobej pamäte, pozornosti, či schopnosti rýchlo riešiť jednoduché matematické úlohy. Taktiež s ňou môžeš popracovať na rýchlosti reakcií tvojho mozgu, či rýchlosti prepínania medzi rôznymi úlohami. Naozaj pecka, odporúčam.

4. Žongluj

Žonglovanie, okrem toho že je to riadna haluz, posilňuje nervové prepojenia v tvojom mozgu, vylepšuje koordináciu medzi rukami a očami a dokonca zvyšuje množstvo bielej a sivej mozgovej hmoty. Žonglovanie sa môžeš učiť donekonečna. Vždy nájdeš nejaký nový trik na ktorom môžeš zapracovať a tutorialov sú na Youtube tisíce.

Žonglovanie posilňuje nervové spojenia mozgu
Žonglovanie posilňuje nervové spojenia mozgu

5. Uč sa nové formy pohybu

Ako som už naznačil, existuje viacero druhov inteligencie – jednou z nich je pohybová. Je to schopnosť tvojho tela učiť sa a vykonávať nové pohyby. Samozrejme aj túto svoju schopnosť môžeš vylepšovať, tým že budeš skúšať neustále nové veci a tým vytvárať nové spojenia v mozgu.

Skús napríklad tanec, či už spoločenský, alebo moderný. Mojimi osobnými favoritmi sú capoeira a tricking. Keď sa naučíš nový pohyb, tak okrem toho že si zlepšuješ mozog si užiješ aj poriadnu dávku dopamínu, ktorý ti instantne zlepší náladu. Je to ako vysoko návyková droga, no v tomto prípade ide o pozitívnu závislosť.

5. Hraj šachy 

Hoci sú šachy oficiálne považované za šport, pre telo to až taký workout nie je (pokiaľ nehráš upravenú verziu). Táto „hra kráľov“ je ale jeden z najlepších spôsobov ako zlepšiť svoje logické myslenie, koncentráciu, či plánovanie. Odporúčam ti skôr klasický šach s reálnym súperom, nie ten virtuálny. Odpútaj sa na chvíľu od obrazovky a potrénuj svoje mozgové závity.

6. Rob to ľavou rukou

Viem si predstaviť čo ťa napadlo ako prvé. Ja som mal na mysli skôr aktivity ako krájanie zeleniny, príprava jedla, umývanie zubov, či riadu… Rob to naopak! Skús robiť ľavou rukou aktivity na ktoré bežne používaš pravú. Tvoj mozog sa riadne potrápi a znova posilníš tie nervové spojenia, o ktorých to všetko je.

Ja som si nedávno zaumienil že sa naučím písať ľavou rukou. Po mesiaci mi to už ide celkom dobre a pomaly trénujem na ďalší level: písanie oboma rukami súčasne. Poviem ti, ľahké to nie je 🙂

7. Rieš hlavolamy

Hlavolam zo starej školy
Hlavolam zo starej školy

Rôzne hry s písmenami, alebo číslami ako Scrabble, sudoku, či krížovky sú veľmi dobrý tréning pre mozog. Taká Rubikova kocka je hitom minulého storočia a dnes sa už na ňu pomaly zabúda.

V dobe smartfónov a tabletov už ľudia na takéto old-schoolové hlavolamy ani nepomyslia.  Stále je to ale brilantný spôsob ako zlepšiť svoju priestorovú inteligenciu.

8. Čítaj viac

Koľko kníh prečítaš za mesiac? Čítanie a prijímanie nových informácií je hlavne v dnešnej dobe mimoriadne dôležité. Ak sa chceš dostať na vrchol v tvojej zvolenej oblasti (kariére), musíš čítať (a vedieť) viac ako všetci ostatní.

Nejdem sa teraz rozpisovať o tom ako čítať rýchlejšie a efektívnejšie – o tom si povieme možno inokedy. Pamätaj si ale, že čím viac toho prečítaš, tým viac materiálu dáš svojmu mozgu na spracovanie, ktoré on musí spracovať, porovnať s existujúcimi informáciami a uložiť tie potrebné. Rozšíriš aj svoj obzor, slovnú zásobu a vytvoríš si zas nové spojenia v mozgu.

9. Používaj svoju vnútornú kalkulačku

Typický príklad mentálnej lenivosti je keď niekto počíta úplne základné matematické operácie na kalkulačke. Vážne potrebuješ aby výpočet typu „4×8“ za teba urobil stroj? Ľudia sa čoraz viac spoliehajú na to že za nich budú myslieť počítače a tým nechávajú svoj vlastný, megavýkonný počítač chradnúť. V podstate outsourcujú svoju myseľ.

Starecká demencia, Alzheimer a podobné neurodegeneratívne ochorenia vznikajú práve kvôli tomu, že sa o svoj mozog dostatočne nestaráme. Nedávame mu dostatočný stimul na to, aby si uvedomil že ho ešte potrebujeme a on sa začne upadať.

Outsourcing je síce veľmi efektívny, no v tomto prípade radšej dopraj svojmu mozgu nejakú tú rozcvičku a snaž sa počítať v hlave. Následne si výsledok kľudne over na kalkulačke. Uvidíš že časom ti tie výpočty pôjdu lepšie a to má svoje praktické výhody napríklad aj pri nakupovaní.

Ak budeš počas celého života aplikovať tieto tipy, tvoje možnosti budú prakticky neobmedzené. Keďže v dnešnej dobe sa zarába hlavou, výkonný mozog je jedným z najcennejších aktív do ktorých môžeš investovať svoj čas a pokiaľ chceš byť naozaj úspešný, musíš ho neustále cibriť a vylepšovať. 

Ak máš k tomu niečo dodať, alebo používaš nejakú techniku, ktorú som tu nespomenul, vyjadri sa v komentároch. Ak sa ti článok páčil, nezabudni ho zdieľať na sociálnych sieťach.

Zdieľaj tento článok...

podobné články