Kúpeľňa bez odpadu a zbytočnej chémie

Kupelna bez odpadu

Životný štýl

Cesta za zdravším životným štýlom je často vnímaná veľmi povrchne. Zbav sa cigariet, trochu si zacvič, nejedz cukor a budeš v pohode. Každý správny pračlovek však vie, že koncept spokojného tela a duše závisí od desiatok rôznych faktorov. Jedným z nich je aj chémia, ktorú síce nekonzumujeme, ale naše telo je s ňou v kontakte na dennej báze. Ako sa zbaviť tohto neduhu v rámci svojej kúpeľne a zároveň produkovať menej odpadu? Čítaj ďalej a dozvieš sa…

1. Minimalizuj

Veľmi dôležitý bod, ktorý je potrebné spomenúť hneď na úvod. V skutočnosti potrebuješ oveľa menej vecí ako si myslíš. Ľahko sa stáva, že si impulzívne nakúpime aj to, čo v skutočnosti nepotrebujeme.  Skús sa poobzerať po svojej kúpeľni a porozmýšľaj o každom produkte/veci, kedy si ju naposledy použil/a. 

Tie, ktorých použitie si nevieš ani za svet vybaviť, pošli bez ľútosti z domu – ideálne ich daruj, aby sa neprodukoval ďalší odpad. Nauč sa mať (nielen) v kúpeľni veci, ktoré skutočne pravidelne používaš.

Napríklad, som si  istá, že by ti postačil iba jeden kus z každého druhu kozmetiky. Nielen že budeš mať viac miesta, ušetríš aj čas pri upratovaní kúpelne a je to zároveň ekonomickejšie. Tiež sa ti už nestane, že nejaký výrobok bude na teba čakať aj po dátume spotreby.

Ak sa predsa len o niektorých produktoch nevieš rozhodnúť, či s nimi preč alebo nie, skús si ich zhromaždiť na jedno miesto. Ak sa ich počas mesiaca ani len nedotkneš, je to jasné – musia ísť. Minimalizmus je cesta k spokojnejšiemu životu. Výbornou pomôckou pri triedení vecí (nielen tých v kúpeľni) je opýtať sa sám seba nasledovné:

  • nie je to rozbité? po záruke?
  • používam to pravidelne?
  • potrebujem mať viac kusov z toho istého?
  • je to bezpečné pre moje zdravie?
  • nechávam si to pretože musím? (bol to darček, každý to má,…..)
  • stojí to za ten čas ktorý budem musieť venovať upratovaniu a čisteniu veci?
  • môžem priestor, ktorý vec zaberá, použiť na niečo iné?

Veci ktoré obstáli, si nechaj. S ostatnými sa rozlúč.

2. Vyrob si sám/sama

Niektoré kozmetické produkty sú na výrobu veľmi jednoduché a potrebuješ k nim len základné suroviny. Výhodou je, že máš stopercentnú kontrolu nad zložením produktu. Tiež to môže byť ekonomickejšia cesta, ako si kupovať hotové produkty.

Najjednoduchšími výrobkami, ktoré nám zvyknem pravidelne vyrábať, sú zubná pasta a deodorant. Recepty na domáce kozmetické produkty ako deodorant, zubnú pastu, ale i ostatné kozmetické prípravky nájdeš v publikácii Kozmetický poradca.

3. Nahraď jednorazovú žiletku

Drvivá väčšina jednorazových žiletiek je napustená chémiou až až. Možno si to ani neuvedomuješ, ale ten tenučký pásik v okolí čepieľky, ktorý má zabezpečiť hladké kĺzanie, je plný látok, ktoré môžu poškodzovať tvoje zdravie.

Medzi najčastejšie syntetické látky používané v tomto „nevinnom“ pásiku patria PEG-y  (formy polyethylén glykolu). PEG-y sú látky používané na podporu pôsobenia vlastnosti prostriedku (funkcia emulzačná, čistiaca,…). Najčastejšie sa v kozmetike vyskytuje vo forme PEG-100 stearát, ktorý môže spôsobovať rakovinu, reprodukčné a vývojové poruchy. Tieto látky by určite nemali ísť na poškodenú alebo podráždenú pokožku (čo sa pri holení ľahko stáva), kvôli možnej toxicite.

holenie zero waste

Riešenie: Pamätáš si ešte na klasickú žiletku Astra? 🙂 Mám pre teba dobrú správu. Momentálne existujú aj bezpečné a ľahko používateľné varianty holiacich strojčekov na klasické žiletky. Žiletky (čepielky) sa dajú v strojčeku obmieňať. Na zvlhčenie pokožky ti postačí prírodné mydlo. Určite by som sa vyhla bežným sprchovacím gélom, lebo tie sú na tom so zložením podobne, ako jednorazové žiletky.

Ja používam holiaci strojček značky Mühle a som s ním veľmi spokojná, zvládnem s ním aj najcitlivejšie miesta. Na prvý pohľad sa môže zdať ako veľká investícia, no ver mi, ak si spočítaš financie za bežné jednorazové žiletky, cena sa rýchlo dorovná a dokonca ušetríš.

Ušetríš nielen svoje zdravie a peňaženku, ale aj prírodu. Používaním takejto žiletky budeš tvoriť menšie množstvo odpadu (bežné plastové žiletky sa nedajú recyklovať). Veľmi dobrou alternatívou je tiež elektrický holiaci/depilačný strojček. Ten môj mi slúži už 10 rokov. Avšak keďže je depilačný, nepoužívam ho na najcitlivejšie miesta, a teda ho kombinujem so žiletkou.

4. Vymeň bežné odličovacie tampóny

Napadlo by ťa niekedy, že tie biele príjemné kolieska môžu byť z niečoho iného ako z bavlny? Veru môžu.

latkove odlicovacie tampony

Mnoho značiek používa 50-60 % bavlny a zvyšok sú plasty – kombinácia polyesterového mikrovlákna a polyesteru. Polyester je súhrnné označnie pre rôzne polymérové syntetické vlákna.  Najčastejšie ide o polyetyléntereftalát, označovaný ako PET.

Áno, ide o ten istý materiál ako sa používa na výrobu fliaš. Polyester vzniká z ropného oleja a etanolu. V chemickom procese syntézy polyesteru nájdeme množstvo karcinogénnych látok. Aké množstvo z nich ostáva vo výslednom produkte môžeme už len hádať (týka sa to aj polyesterového oblečenia).

Riešenie: Ak máš čas a tvorivého ducha, zvládneš si vyrobiť alternatívu aj sama. Alternatívou sú látkové kolieska, ktoré používaš ako bežné odličovacie tampóny, no po použití ich vyperieš v pračke. Najpríjemnejším materiálom na tieto kolieska je bambusové froté a bio bavlna. Hotové látkové odličovacie tampóniky nájdeš vo viacerých e-shopoch. Ja som si svoje objednala tu 🙂

5. Nahraď bežné menštruačné vložky a tampóny

Všimla si si už niekedy, že na niektorých vložkách je nápis „jemné ako bavlna“…. ale z čoho sú potom vyrobené, keď bavlnu iba pripomínajú? Bežné vložky obsahujú pekelný chemický koktail a väčšinou sú tvorené zo syntetických materiálov.

Najbežnejšie chemické látky v nich sú látky s absorbčnými, deodorizačnými a bieliacimi funkciami. Môžu sa tu nájsť dioxíny, syntetické vlákna a ropné deriváty. Chémie pribúda, ak sú vložky parfumované a ak majú tampóny špeciálnu vrstvu pre ľahšiu aplikáciu. Bielenie týchto dámskych potrieb má tiež svoju vysokú daň.

Väčšinou sa k bieleniu používa chlór, ktorý vytvára toxický dioxín, ktorý sa rád usádza v tukovom tkanive a v materskom mlieku. Dioxíny majú v organizme negatívny vplyv na hormonálnu sústavu, potláčajú imunitný systém, podporujú abnormálny rast tkanív.

Pokiaľ v dámskych hygienických produktoch bola použitá bavlna, nemusí to byť vôbec lepšie. Často sa v nej nachádzajú zvyšky pesticídov a geneticky modifikovaných organizmov. Všetky tieto látky môžu mať negatívny vplyv na rakovinu krčka maternice. K presnému zloženie dámskych hygienických produktov sa ťažko človek dopátra.

Pokožka v oblastí intímnych miest je priespustnejšia ako inde na tele. Preto si na materiáloch, ktoré sa s touto oblasťou stýkajú, musíš dať skutočne záležať.

Riešenie: Spôsoby, ako sa vyhnúť týmto chemikáliam sú viaceré. Mne najviac vyhovuje kombinácia menštruačného pohárika s produktami z organickej bavlny.

Ďalšou možnosťou sú tiež látkové vložky z prírodných materiálov, ktoré po použití operieš. Menštruačný pohárik je ekologickým riešením. Existuje mnoho značiek, je z čoho vyberať. Vyrobený je z lekárskeho silikónu.

Používaním pohárika šetríš tiež prírodu. Sama vieš, koľko odpadu vzniká z vložiek po jednom cykle. Na začiatku to možno bude chcieť trochu trpezlivosti pri naučení sa ako na to, no časom ti to príde ako samozrejmosť. Výhodu oproti vložkám a tampónom z organickej bavlny má aj v tom, že je ekonomickejším a ekologickejším riešením.

6. Nahraď bežný sprchovací gél a šampón

Jedy, ktoré sa bežne človeku dostávajú na tanier, nie sú zďaleka jediné. Veľkú časť toxických látok človek vdýchne z ovzdušia alebo si ich dobrovoľne natrie na pokožku. Nie je žiadnou novinkou, že pre telo nie sú neškodné.

Najbežnejšími látkami (nielen) v sprchových géloch sú sulfáty (SLS, SLES, TEA lauryl sulfát,….). Vďaka nim kozmetika bohato pení, no sú to riadne fujky! Všetky sulfáty sú látky, ktoré zbavujú pokožku jej vlhkostnej bariéry.

zero waste

S tým je spojené narušenie zdravia pokožky. Odborné štúdie preukázali, že sulfáty majú vplyv na alergie, ekzémy, denaturujú proteíny membrán, kumulujú sa v pečeni a v mozgu. Dlhodobé ukladanie vzniká práve pri používaní šampónov a sprchových gélov.

Detská pokožka má mimoriadne silné absorpčné schopnosti a preto je veľmi dôležité, aby neprichádzali do kontaktu so sulfátmi. Sulfáty nie sú jediným nebezpečenstvom. Medzi časté toxíny v šampónoch a sprchových geloch patria aj PEG-y a syntetické parfémy.

Nikto v skutočnosti nevie, aký vplyv má tento chemický koktail na človeka. Viac o chemikáliach a jedoch, s ktorými sa človek dostáva do kontaktu, sa dočítaš v Princípoch Pračloveka.

Riešenie: Používaj prírodné mydlo a šampúch (alebo iný druh prírodného šampóna). Na trhu ich je na výber dostatok. Ak máš možnosť, podpor lokálny trh, a až potom siahni po zahraničí. Mojou obľúbenou značkou na mydlá a šamón je Ponio. Tým, že prírodné mydielka sú väčšinou balené v papieri, a vydržia naozaj dlho, šetríš prírodu od zbytočného plastového odpadu z jednorazových obalov na sprcháče.

7. Vymeň bežný prací prostriedok

Bežný prací prášok predstavuje dosť veľkú záťaž pre prírodu aj pre človeka. Umelé vône a ostatné zložky tvorené silnými chemikáliami, sa z prášku sa pri nosení opratého oblečenia veselo uvoľňujú cez pokožku do organizmu. Tie, čo sa spláchnu s vodou z prania, poškodzujú vodné zdroje. Medzi najnebezpečnejšie patria fosfáty (v Rakúsku sú už zakázané), optické rozjasňovače, stabilizátory a syntetické vône.

Zober si napríklad také spodné prádlo, ktoré je celý deň v kontakte s najjemnejšou sliznicou/pokožkou, a tá je tak vystavená poriadnemu chemickému koktailu. Chemické látky, ktoré preniknú do tela cez pokožku vedia byť nebezpečnejšie ako tie, ktoré sa v tráviacom trakte prefiltrujú cez pečeň. Chémia z pracích práškov preniká do tela nielen cez pokožku ale aj prostredníctvom dýchania. Niekedy môžu byť umelé pracie prostriedky príčinou alergií a kožných problémov.

Riešenie: V súčasnosti je na trhu široká ponuka ekologických, ľahko biologicky odbúrateľných a k zdraviu šetrných pracích prostriedkov. Existujú gély, prášky, mydlové orechy či pracie vajíčka. Ja som odskúšala viacero značiek a foriem. Medzi moje najobľúbenejšie patria pracie gély a aviváže od Soaphorie a ekologické pracie vajíčko. Pracie vajíčko má výhodu aj v tom, že pomáha šetriť plastový odpad.

Ak máš záujem o šetrenie odpadu (čo určite odporúčam), skús sa poobzerať po svojom okolí a zisti, či nemáš v blízkosti obchod s čapovanými eko pracími prostriedkami. Takouto cestou ušetríš ročne aj množstvo plastového odpadu.

Ak máš problém s nejakou odolnejšou škvrnou na oblečením super pomocníkom je žlčové pracie mydlo (stačí ním pošúchať škvrnu pred praním). Toxíny v kúpeľni sú už dnes brané ako samozrejmosť, no vďaka týmto jednoduchým tipom sa môžeš väčšine z nich vyhnúť bez veľkej námahy. Ak si chceš overiť bezpečnosť jednotlivých zložiek produktov, ktoré doma používaš, klikni sem, a pozri sa im na zúbok. Pozor! Môže ťa to motivovať k okamžitým zmenám 🙂

PS: Značky spomínané v texte nás nesponzorujú, sú tam jednoducho preto, že tieto konkrétne produkty sama používam, a v praxi sa mi dobre osvedčili.

Zdieľaj tento článok...

podobné články