Tieto toxíny denne vdychuješ a natieraš si na kožu… ako sa im vyhnúť?

Domácnosť

Životný štýl

Toxíny, ktoré zješ, nie sú ani zďaleka jediné, ktoré v tvojom tele vedia narobiť poriadny chaos. Veľkú časť jedov vdýchneš z ovzdušia vonku či doma, alebo ich dobrovoľne natieraš na svoju pokožku. Niektoré sú prirodzené, iné vytvoril človek, no žiadne z nich nie sú pre telo neškodné. V tomto článku sa budeme zaoberať práve týmito látkami… 

More...

Ak čítaš tento blog, určite sa zaujímaš o svoje zdravie a teda si dávaš aj pozor na to, čo zješ, však? Všade sa hovorí hlavne o toxínoch, ktoré si väčšina ľudí dáva na tanier a je pravda, že ich je v dnešnej dobe naozaj neúrekom.

Nepatria sem iba „potraviny“ obsahujúce 6 najhorších ingrediencií, ale aj vedľajšie produkty ich produkcie ako pesticídy z bežného ovocia, zeleniny a mäsa z veľkochovu, ortuť a iný sajrajt (vrátane rôznych pesticídov) z rýb chovaných vo veľkochove alebo antibiotiká, ktoré sa vo veľkochovoch používajú.

Dnes sa však budeme venovať inej kategórií: toxínom z ovzdušia, z domácnosti, či tým, ktoré sa nachádzajú v moderných kozmetických prípravkoch.

Tieto látky v určitej dávke priamo spôsobujú rakovinunarúšajú hormonálnu sústavu, alebo poškodzujú orgány. Nie je to žiadna sranda!

Povedzme si teda niečo o zdrojoch toxínov, ktoré sú v dnešnej dobe bežnou súčasťou nášho života, pričom väčšina ľudí o ich škodlivosti ani len netuší.

KOZMETIKA A HYGIENICKÉ PRODUKTY

Zamysli sa, aká kozmetika bola ľuďom dostupná takých 5 000 rokov dozadu. Bahno, sem-tam nejaký olej, či rastlinný zábal, možno včelie produkty. Mydlo je tiež relatívne nový vynález.

Dnes máš k dispozícii stovky rôznych druhov produktov od tisícov značiek po celom svete. Máš krémik na ľavé oko, balzam na pravé, mastičku na prsty a potom olej na predlaktia. Máš jeden šampón po saune, druhý počas splnu a tretí na zvýšenie odlesku vlasov. Ženy ich majú plné poličky a mužskej kozmetiky je na výber tiež viac, než dosť.

Čo keby som ti povedal, že väčšina z týchto produktov je plná toxínov, ktoré sa navyše cez kožu vstrebávajú lepšie, ako keby si ich zjedol? Nuž, je to tak.

Kozmetický priemysel nie je príliš prísne kontrolovaný a je skôr výnimočné nájsť prípravok, ktorý by neobsahoval nejakú chemikáliu narúšajúcu hormonálny systém, či nejaký ten karcinogénik. Tu je len niekoľko z nich:

PARABÉNY

Parabény sú xenoestrogény, ktoré zvyšujú estrogén a našli sa napríklad aj vo vzorkách odobratých z nádorov prsníka. Nachádzajú sa v make-upoch, deodorantoch, šampónoch alebo rôznych čistiacich vodičkách. Nejaké sa nájdu aj v potravinách alebo liekoch z lekárne.

FTALÁTY

Veľa prípravkov uvádza v zložení iba akúsi arómu alebo vôňu, aby si uchránili svoje obchodné tajomstvo. Môžeš si pod tým predstaviť akýsi chemický koktejl z najrôznejších prísad – niektorých menej, iných viac toxických.

Ftaláty, ktoré tiež narúšajú hormonálnu sústavu a spôsobujú problémy pri vývine detí, sem spadajú tiež. Nachádzajú sa v parfémoch, voňavkách, kondicionéroch, šampónoch, zvlhčovačoch, deodorantoch a vo všetkom, čo „vonia“.

TRICLOSAN

Dnes je v móde zabíjať všetky možné baktérie a jednou z prísad vytvorených na tento účel je aj triclosan. Triclosan je veľmi rozšírený hlavne v antibakteriálnych prípravkoch, zubných pastách a deodorantoch.

Je to známy narušiteľ hormonálnej sústavy, najmä hormónov štítnej žľazy a pohlavných hormónov. Tiež spôsobuje, že tvoja pokožka sa stáva priepustnejšou a oveľa lepšie vstrebe BPA, napríklad z pokladničných blokov.

Poznámka

Preto je napríklad pre pokladníkov či účtovníkov veľmi dôležité vyhýbať sa tejto látke, keďže prichádzajú do styku s bankovkami a pokladničnými blokmi.  

SODIUM LAURYL SULFATE

Alebo aj sodium laureth sulfate (SLS/SLES) sa nachádza asi v 90% kozmetických prípravkov – predovšetkým šampónoch, čistiacich prostriedkoch na tvár, či prípravkoch proti aknéDráždi oči, pľúca a pokožku. Môže tiež reagovať s ostatnými látkami a vytvoriť nitrosamíny, ktoré sú karcinogénne.

FORMALDEHYD

Formaldehyd je spojený s rôznymi druhmi rakoviny, oslabuje imunitný systém a dráždi pokožku. Nájdeš ho v lakoch na nechtysprchových géloch, šampónoch, prípravkoch na čistenie tváre alebo tieňoch na oči. Nájdeš ho často aj v novom oblečení.

TOLUÉN

Na etiketách ho nájdeš aj ako benzene, toluol, phenylmethane alebo methylbenzene. Môže dráždiť dýchacie cesty, kožu a spôsobiť nevoľnosťPoškodzuje imunitný systém a je obzvlášť nebezpečný pre tehotné ženy.Nájdeš ho v laku a iných prípravkoch na nechty a vlasy.

PRE ŠPRTOV

Vymenované sú iba tie najbežnejšie, no je ich oveľa viac – počet škodlivých chemikálií v kozmetike sa udáva v tisícoch. Na tejto užitočnej stránke od EWG si môžeš zadať názov prísady a prečítať si o jej efektoch na organizmus.

Všeobecne, pokiaľ ide o kozmetiku, by som ti odporúčal riadiť sa jednoduchým pravidlom: Nenatieraj na seba nič, čo by si nezjedol.

DOMÁCNOSŤ

Ešte pred vznikom poľnohospodárstva, skôr, ako sa človek usadil, žil v nepoškvrnenej prírode v súlade so všetkým, čo do nej patrilo. V súčasnosti má každý mestský jedinec alebo rodina svoju malú uzavretú klietku v rámci jednej veľkej stavby.

S rozrastaním obyvateľstva a s rozmachom nábytkového priemyslu sa do našich domovov dostalo aj množstvo toxínov, ktoré tiež môžu do veľkej miery ovplyvniť zdravie človeka. Povedzme si teraz o najrozšírenejších zdrojoch toxínov v rámci domácnosti a ako sa im môžeš vyhnúť:

ČISTIACE PROSTRIEDKY A OSVIEŽOVAČE VZDUCHU

Tak isto, ako kozmetické prípravky, aj čistiace prostriedky pre domácnosť obsahujú zmes toxických chemikálií – spomínaných ftalátovSLStriclosanu, ale aj ďalších.

Medzi nimi je napríklad PERC (perchloroetylene) – neurotoxín, možný karcinogén z čističov šiat a kobercov, 2-butoxyethanol, ktorý poškodzuje pečeň a obličky a nachádza sa v čističoch okien alebo amoniak a chlór, ktoré dráždia dýchacie cesty.

Namiesto klasických toxických prostriedkov ti v skutočnosti na väčšinu domácich prác postačí nejaká kombinácia sódy bikarbóny, octu, alkoholu (napríklad vodky) a nejakého esenciálneho oleja (napríklad citrónového).

KOBERCE A NÁBYTOK

Nábytok z akože-dreva je vyrobený zo zvyškov a odpadu z výroby drahších kusov nábytku, pozliepaných dokopy. Z lepidla, ktoré sa na tento účel používa, sa postupne uvoľňuje formaldehyd už spomínaný v časti o kozmetike.

Koberce, hlavne nové, do ovzdušia vypúšťajú látky s názvom VOC (volatile organic compounds), ktoré ti môžu dráždiť nos a hrdlo, spôsobovať bolesti hlavy, či nevoľnosť, poškodzovať orgány (pečeň, obličky) či nervový systém a sú dokonca spájané s rakovinou.

Matrace a sedačky, takisto aj elektrické spotrebiče, sú často potiahnuté vrstvou protipožiarnej ochrany (tá o pár sekúnd predĺži dobu, kým sa zapália), ktorá obsahuje PBDE (polybrominated diphenyl ethers). Môžu ti zhoršiť pamäťfunkciu štítnej žľazy, či znížiť počet spermií. Takisto uvoľňujú formaldehyd.

Riešením je v tomto prípade asi iba kupovať menej nábytku a to od výrobcu, ktorý používa čo najmenej takýchto látok a ideálne z pravého dreva. Pomôcť zbaviť sa týchto látok ti môžu aj niektoré domáce rastliny.

Domáce rastliny ti pomôžu očistiť vzduch

Niektoré domáce rastliny môžu veľkú časť z nečistôt vyfiltrovať. Tu je zoznam rastlín, ktoré sú údajne efektívnymi čističmi vzduchu a sú nenáročné na údržbu:

  • Aloe vera (gél z nej sa dá použiť aj na poranenia a iné veci)
  • Chlorophytum comosum (zelenec)
  • Dracaena marginata (dracéna)
  • Ficus benjamina (fikus)
  • Spathyphyllum (lopatkovec)
  • Nephrolepis exaltata (papradie)
  • Sansevieria trifasciata (svokrin jazyk)
  • KUCHYNSKÝ RIAD A NÁDOBY

    V domácnostiach sú rozšírené hlavne plastové nádoby, v ktorých sa často používa (okrem ftalátov) aj zlúčenina s názvom Bisfenol A alebo BPA. BPA je xenoestrogén a tým, že sa správa ako estrogén, spôsobuje zmätky v hormonálnej rovnováhe – okrem iného znižuje testosterón.

    Vysoké hodnoty estrogénu zas možno spájať s priberaním (hlavne v oblasti brucha a hrude) a niekoľkými typmi rakoviny. BPA je obzvlášť nebezpečný pre tehotné ženy, pretože môže stáť za potratmi a vrodenými chybami. Existuje mnoho ďalších komplikácií spojených s BPA, vrátane problémov s plodnosťoumetabolickými poruchami a srdcovými problémami.

    Plastové nádoby používaj čo najmenej a hlavne v nich nikdy nič neohrievaj. Používaj sklenené alebo kovové alternatívy – to platí aj pre fľašu na vodu.

    BPA sa nachádza aj v pokladničných bločkoch a konzervách. Obzvlášť dobre sa uvoľňuje z konzerv, v ktorých je niečo kyslé – napríklad paradajky. Preferuj čerstvé jedlá a ak si účtovník, odporúčam ti pri dlhej práci s pokladničnými dokladmi použiť gumené rukavice.

    Keramická panvica patrí do povinnej výbavy Kuchyne Pračloveka

    Ďalším vinníkom v tvojej domácnosti sú teflónové panvice, ktoré sú zdrojom PFOA (perfluorooctanoic acid) a iných fluorochemikálií.

    Tie ničia tvoje zdravie na rôzne spôsoby. Okrem iného sú spájané s rôznymi druhmi rakoviny a poškodzujú orgány, či hormonálnu sústavu.

    Odporúčam ti nahradiť teflónové panvice keramickými (tá je mimochodom povinnou výbavou Kuchyne Pračloveka) alebo klasickým železom. Hlavne ak majú poškodený povrch odporúčam ti zbaviť sa ich čo najskôr.

    STENY, PODLAHY A FARBA

    Ak bývaš v skutočne starom dome, je možné, že boli jeho steny farbené farbou obsahujúcou olovo. Ak nie, môžeš si byť istý, že ani moderné farby nie sú práve neškodné a po novom nátere treba nechať miestnosť poriadne vyvetrať. Staré budovy majú často aj olovené potrubie, odkiaľ sa potom tento ťažký kov dostáva do vody.

    Ďalší domáci maznáčik – mykotoxíny alebo inak povedané, plesne, sú bežnejšie, ako by si sa nazdával. Môžu sa skrývať na miestach, ktoré vôbec nevidíš a tam vypúšťať do ovzdušia toxíny.

    Ak si mal niekedy vytopenú pivnicu, je viac než pravdepodobné, že sa tam usadila pleseň. Mykotoxíny ťa výrazne oslabujú a spôsobujú okrem iného problémy s imunitou, kožou, pamäťou, či dýchaním.

    Ďalší problém je PVC, ktoré tiež obsahuje ftaláty. Nachádza sa v podlahách, závesoch do sprchy, ale aj rôznych hračkách pre deti a plastových nádobách.

    Okrem vymenovaných je toxický aj bežný prach, ktorý sa hromadí v domácnosti. Ten môže obsahovať všetko možné od olova, cez pesticídy až po VOC a ostatné vymenované dobroty. Preto je rozumné vetrať čo najčastejšie a poutierať prach aspoň raz za týždeň.

    Verím, že po prečítaní tohto článku (ktorý je, mimochodom, upravený úryvok z Princípov Pračloveka) si uvedomíš, že žiť zdravo neznamená len jesť viac zeleniny a ovocia, ale, okrem iného, aj aktívne sa vyhýbať toxínom, ktoré na teba číhajú v dnešnej dobe už naozaj zo všadiaľ.

    Najjednoduchšie čo môžeš urobiť je zohnať si pár rastlín do bytu, vyhodiť všetky toxické chemikálie a nahradiť ich neškodnými verziami.

    Ak ti tento článok pomohol, budem rád, ak ho zdieľaš medzi svojich priateľov a známych na Facebooku. Ak ťa napadá ďalší zdroj bežných toxínov, budem rád, ak nám o ňom dáš vedieť v komentároch.

    Zdieľaj tento článok...

    podobné články