Ako nahradiť toxické chemikálie v domácnosti

Bez chémie

V dnešnom článku ti pračlovečica Domka prezradí ako zo svojej domácnosti eliminovať veľmi častý a výrazný zdroj toxínov – bežné čistiace prostriedky – a ako ich nahradiť niečím, čo pravdepodobne doma už máš: obyčajným octom. Zisti ako s týmto lacným, ale mega univerzálnym pomocníkom nahradíš takmer všetky drahé a toxické prostriedky. Nonyfenol ethoxyláty, butyldiglycol, ethylen, MEA, benzalkoniumchlorid… Nie, nejde o žiadny jazykolam. Je to len malá vzorka chemikálií, ktoré si bežný človek dobrovoľne vnáša do svojho domova. Tieto, a mnohé ďalšie látky sa bežne vyskytujú v čistiacich prostriedkoch na podlahy, drevo, kúpeľňu, v pracích prostriedkoch a v mnohých ďalších.

Často prichádzajú do priameho kontaktu s tvojou kožou, cez ktorú sa ľahko dostanú do organizmu (napr. aviváže, gel na umývanie riadu). Ostatné, ktoré cez kožu vniknúť nestihnú, sa jednoducho uvoľnia do vzduchu, odkiaľ majú priamu cestu do tvojho tela vdýchnutím. Môže sa dokonca stať, že vzduch v interiéry je omnoho viac zaťažený toxínmi ako vzduch v meste.

Marketingové kampane v ľuďoch často vyvolávajú dojem, že bez špeciálnych prostriedkov je prakticky nemožné mať čistú domácnosť a zbaviť sa „nebezpečných“ baktérií. O tom, že všetky baktérie netreba hneď likvidovať, tento krát hovoriť nebudeme.

Dnes ti chcem hlavne ukázať ako drvivú väčšinu týchto prostriedkov jednoducho nahradíš pomocou octu. Okrem toho, že sú toxické pre tvoje telo, čistiace prostriedky potrebujú svoj úložný priestor, čas, energiu a peniaze na ich nákup. Navyše obaly od nich výrazne prispievajú k zväčšeniu skládiek odpadu. Pritom jednoduché, lacné a netoxické riešenie, ktoré funguje na čistenie väčšiny povrchov, dezinfekciu, boj s pachmi, mastnotu, vodný kameň, či plesne, máš pravdepodobne aj teraz niekde doma. Je ním obyčajný ocot.

Najzákladnejší čistiaci prostriedok sveta

Skladá sa iba z dvoch ingrediencií… Pripravený?

  • 1 hrnček vody
  • 1/2 hrnčeka octu

To je celé! Je účinnejší ako väčšina prostriedkov z obchodu. Tento prostriedok je fajn vliať do fľaše s rozprašovačom, odkiaľ ho najjednoduchšie aplikuješ. Pachu z octu sa nemusíš obávať. Chvíľku ho cítiť, no po niekoľkých minútach po aplikácii sa pach odparí. Jasné, nebude voňať tak „sviežo“ ako niektoré prostriedky (čo je asi vec vkusu, lebo nám už skôr smrdia), no s tým sa dá niečo urobiť. Ak chceš prostriedok voňavejší, stačí pridať niekoľko kvapiek prírodného esenciálneho oleja.

Alternatívne môžeš vyrobiť prostriedok zo šupky z citrusov. Návod je jednoduchý: šupky s citrusov nechaj namočené v octe v uzavretej nádobe niekoľko dní. Pozor, aby kúsky šupiek nevytŕčali nad hladinu, lebo ľahko by tak splesniveli. Pred použitím ocot preceď.

Ďalšími skvelými pomocníkmi octu sú:

  • sóda bikarbóna
  • soľ
  • citrón či kyselina citrónová

Tu je niekoľko ďalších príkladov, kde môže ocot nahradiť bežné čistiace prostriedky:

Čistenie podlahy

Do vedra s horúcou vodou pridaj 1 šálku octu (prípadne niekoľko kvapiek prírodného esenciálneho oleja), a môžeš začať umývať

Čistenie skla a zrkadla

Základný čistiaci prostriedok nastriekaj na sklo, zotri bavlnenou utierkou, utierkou z mikrovlákna, alebo použi kúsok starého trička pred tým, než poputuje na skládku

Čistenie WC

Misu postriekaj neriedeným octom, nechaj pár minút pôsobiť a vydrhni kefou. V prípade silného znečistenia pridaj sódu bikarbónu alebo handmade šumivku. Tú si môžeš vyrobiť nasledovne:

  • 200g jedlej sódy bikarbóny
  • 80g kyseliny citrónovej
  • cca 1 lyžičku vody
  • 20-30 kvapiek levanduľového es. oleja (ďalej EO)
  • 20-30 kvapiek mätového EO
  • 20-30 kvapiek citrusového EO
V miske zmiešaj sódu a kyselinu citrónovú a pridaj EO. Tie môžu byť aj iné, ako sú uvedené, alebo iba jeden, či dva druhy. Vodu do zmesy pridávaj veľmi opatrne, aby nevyšumela skôr, ako je nutné. Vodu je dobré pridávať z rozprašovača.

Vody pridaj podľa potreby toľko, aby sa vlhká hmota dala vytvarovať do guličiek, alebo ju môžeš vyformovať vo forme na ľad. Zmes je dobré nechať niekoľko hodín vyschnúť, a uložiť do vzduchotesnej nádoby.

Použitie: šumivku stačí vložiť do záchodovej misy 🙂 Nečistoty i zápach rýchlo vyšumia. Pre zvýšenie účinnosti šumivky je dobré misu najprv postriekať octom.

Čistenie odtoku

Do odtoku nasyp 1/4 hrnčeka jedlej sódy, zalej 1/2 hrnčekom octu. Keď zmes prestane peniť, zalej odtok vriacou vodou. V prípade potreby postup zopakuj viac krát

Čistič na drevo

Ocot zmiešaj s olejom v pomere 1:1

Čistič do kúpeľne

Základný čistiaci prostriedok nastriekaj na plochy, ktoré čistíš, nechaj pár minúť pôsobiť a zotri. Uvoľní sa vodný kameň, usadeniny z mydla, plesne, a povrch ostane pekne vyleštený

Ocot miesto aviváže na pranie

Do prania pridaj 1/2 hrnčeka octu s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja. Má rozjasňujúce účinky na farby, bráni žltnutiu prádla, pomáha zabraňovať vzniku statickej elektriny. Okrem toho chráni pračku proti usadeninám a vodným kameňom.

Druhou možnosťou je pripraviť si nasledujúcu zmes: sklenú fľašku naplň do 1/2 obyčajnou vodou. Zvyšok fľaše doplň octom. Na liter zmesy pridaj 10ml esenciálneho oleja podľa vlastného výberu. Zmes používaj ako bežno aviváž, no pred pridaním do pračky ju nezabudni premiešať.

Odstránenie nálepiek či lepidla

Nádobu s nálepkou stačí ponoriť do teplej vody s trochou octu. Ak by predsa len nejaké lepidlo na nádobe ostalo, pomôže ti hociktorý druh oleja. Nanes olej na utierku/handričku, a takouto mastnou lástkou zotri zvyšky lepidla. Mňa osobne tento trik náramne teší 🙂

Čistič kuchyne

Základný čistiaci prostriedok aplikuj na povrchy drezu, linky, sporák, či chladničku a zotri hubkou.

Rýchlovarnú kanvicu zbavíš vodného kameňa tak, že pridáš 1PL octu a prevaríš ho spolu s vodou. Potom kanvicu dobre opláchni

Odstraňovač hrdze

Ocot môžeš použiť aj ako odstraňovač hrdze z malých predmetov. Predmet jednoducho na noc namoč do octu, v prípade potreby potom dočisti kefkou.

Čistič šperkov/kovu

Na čistenie šperkov a kovu (bronz, mosadz, meď) použi 1PL soli rozmiešanú v 1/4 hrnčeku octa. Predmet namoč do zmesy, potom opláchni teplou vodou a vylešti. Na čistenie striebra použi zmes z octu a jedlej sódy. Na čistenie zlata stačí predmet na hodinu namočiť do čistého octu a opláchnuť

Odstraňovač škvŕn

Namoč zubnú kefku (ktorú už nepoužívaš) do octu, a škvrnu vydrhni

Repelent proti hmyzu

Zmiešaj ocot s vodou (pomer 1:1) a pridaj esenciálne oleje s prirodzeným hmyz odpudzujúcim účinkom (napr. levanduľa, rozmarín). Zmes sa najlepšie aplikuješ z fľašky s rozprašovačom Okrem uvedených ho môžeš použiť aj ako čistič vodného kameňa zo zanesenej žehličky, ako leštiaci prostriedok do umývačky riadu, či ako čistič kávovaru Pri prostriedkoch, kde ocot nestačí (napr. prášok na pranie či jar na riady), sa obzri vždy po netoxickej alternatíve. Nejaká určite vždy existuje. Hlavne prostriedky, ktoré používaš denne, by mali byť nezávadné a bez obsahu toxických chemikálií.

Menej je viac

Čím je tvoja domácnosť jednoduchšia, tým jednoduchšia je jej údržba, a tým viac času pri upratovaní ušetríš. Odpurúčam zbaviť sa všetkých predmetov, ktoré nepotrebuješ a nepoužívaš.  Tiež si do domácnosti vyberaj materiály, ktoré sa ľahko čistia, obmedz vodorovnú plochu (nebudeš musieť toľko utierať prach) a snaž sa mať čo najmenej vecí na podlahe (závesné skrinky, TV,…). Pamätaj si, že menej vecí znamená viac času na zážitky. Rada na záver: čistý a zdravý vzduch v domácnosti ti veľmi dobre pomôžu udržiavať rastliny. Medzi najúčinenšie patria rôzne druhy dracény, palma horská, chryzantémy, lopatkovce, svokrin jazyk, brečtan, gerbery a fikusy. Radi si prečítame aj tvoj názor. Ak máš nejaký zaujímavý nápad na zbavenie domácnosti toxínov, budeme radi ak sa podelíš v komentároch.


Ak chceš minimalizovať toxickú záťaž z bežných prípravkov, pridaj sa na Kemp Pračloveka, kde sa tento rok budeme venovať aj výrobe domácej kozmetiky

ZDIEĽAJ ČLÁNOK

mohlo by ťa zaujímať

Ak sa ti páčil tento článok, bude sa ti určite páčiť aj naša publikácia Kozmetický Poradca Pračloveka. Nájdeš v nej recepty na prípravu neškodných a účinných kozmetických prostriedkov za použitia lacných a bežne dostupných surovín.

Naučíš sa z nej ako si doma vyrobiť:

 • deodorant
 • zubnú pastu
 • opaľovací krém
 • a niekoľko ďalších...
Kozmetický Poradca
Top