Opýtaj sa Pračloveka: Moderný Pračlovek a Hygiena

V dnešnom vydaní Opýtaj sa Pračloveka sa zaoberáme veľmi dôležitou otázkou osobnej hygieny. Ako často sa sprchovať? Používať rôzne kozmetické výrobky? Alebo existujú lepšie varianty? Čítaj ďalej a zistíš…

Už si zodpovedal veľa otázok ohľadne tréningov a výživy, ale čo tak hygiena? Ako často by sa mal moderný pračlovek sprchovať? mal by použivať sprcháče? a čo dezodoranty? — Dávid

 Výborná otázka. Už dávnejšie som rozmýšľal nad podobným článkom, takže prišla akurát vhod.

Hygienické návyky sú veľmi podstatnou zložkou života Moderného Pračloveka a ovplyvňujú tvoje zdravie viac, ako by si si myslel. Práve prehnaná hygiena v prvých rokoch života človeka je dôvod, prečo veľa detí v dnešnej dobe trpí alergiami. Ich imunitný systém jednoducho nedostáva dostatok stimulov na to, aby sa rozvíjal.

Čím dlhšie sa venujem štúdiu ľudského tela, tým viac ma fascinuje, ako krásne prispôsobivé je vo všetkých smeroch. Ak nedvíhaš váhy, ochabnú ti svaly. Ak tvojmu mozgu nedávaš dostatočný stimul, zlenivie. Rovnako funguje aj imunitný systém a kopa ďalších systémov v tvojom tele – potrebuješ pravidelný podnet na ich rozvoj.

Preto si napríklad myslím, že nie je až také dôležité umývať plody zo záhrady. Ak si sám natrhám jahody a sú trochu od hliny, nezbláznim sa, ak ich nemám kde opláchnuť.  Naši predkovia takto pravdepodobne zjedli obrovské množstvo baktérií, ktoré prispievali k rôznorodosti ich črevnej mikroflóry, ktorá sa im odvďačila v podobe funkčného imunitného systému. Možno aj preto to deti tak ťahá a často ich môžeš vidieť jesť hlinu. Žeby inštinkt?

Ďalšia vec, o ktorej väčšina ľudí ani netuší že oslabuje ich imunitný systém – dokonca si o nej myslia, že ich chráni pred “zlými” baktériami – je antibakteriálne mydlo. Tieto, naopak, tvoju črevnú mikroflóru oslabujú a môžu podporiť vznik baktérií rezistentných voči antibiotikám. Špeciálne látke triclosan sa pripisuje okrem iného narušenie hormonálnej sústavy. Okrem toho triclosan zvyšuje priepustnosť kože a tak napríklad pokladník, alebo účtovník, ktorý je často v styku s pokladničnými blokmi a používa antibakteriálne mydlo je ešte viac ohrozený. Tieto bločky sú totiž nezanedbateľným zdrojom BPA, ale to už odbáčam od témy. Viac o BPA si prečítaš napríklad v jednom z newsletterov Rady Pračloveka, prípadne Princípoch Pračloveka.

Aby som sa vrátil k tvojej otázke… keďže koža je relatívne priepustná a keďže väčšina tekutých mydiel obsahuje nejakú chemikáliu, ktorá ľudskom tele nemá čo hľadať, tak sa im vyhýbam pokiaľ to je možné a používam radšej naturálnu verziu klasického mydla (väčšinou z rôznych olejov). Pokiaľ ide o sprchovanie, praktizujem ho vždy podľa potreby – v lete to môže byť aj 5 krát za deň, v zime väčšinou raz denne. Ranná ľadová sprcha hneď po tom, ako vstanem z postele je pre mňa životodarná a po tréningu to je tiež nutnosť. Sprchovanie ale neznamená, že celé telo vydrhneš mydlom a zbavíš sa tak veľmi dôležitého mikrofilmu tvoreného rôznymi baktériami, prípadne zo seba zmyješ ešte nevstrebaný vitamín D (ten sa vstrebáva aj viac ako deň po pobyte na slnku). Ja osobne mydlo (nie sprcháč) používam vyslovene iba na kritické partie a to maximálne raz za deň. Mimochodom, dlhé sprchy nie sú práve najvhodnejšie, keďže voda z bežného vodovodu je predsalen trochu “poupravená”. Taký chlór napríklad môže spôsobovať dýchacie ťažkosti a nie je jediný, ktorý sa v nej nachádza. Viem, že horúca sprcha vie byť mega príjemná a sám si ju často doprajem (vždy so studeným koncom), ale rýchla studená sprcha je oveľa lepšia alternatíva. Asi toľko k sprche, ešte nám tu ostáva otázka deodorantov a inej kozmetiky.

Nebudem sa vyjadrovať k špeciálnym ženským prípravkom, keďže v tejto oblasti nemám prehľad, ale slečnám by som silno odporúčal, aby si 2x premysleli, čo na seba natrú a hľadali čo najprirodzenejšie alternatívy. Drvivá väčšina z takýchto prípravkov totiž obsahuje nejaký sajrajt, ktorý má okrem dočasného skrášľovacieho efektu aj pestrú škálu vedľajších účinkov ako narúšanie hormonálnej sústavy, urýchlené starnutie pokožky (aj keď reklama hovorí opak), prípadne je toxický pre nervovú sústavu, alebo rovno karcinogénny. Patria sem napríklad aj opaľovacie krémy, o ktorých som sa rozpisoval v tomto článku. O parfémoch a rôznych voňavkách sa tiež nebudem rozpisovať. Ja osobne ich nepoužívam a niekedy keď prechádzam cez chlapské šatne a cítim, čo na seba niektorí dávajú, až mi z toho klesá testosterón. Tiež nie sú neškodné, ale hlavne mi nejde do hlavy, načo niekto potrebuje byť tak umelo navoňaný? Uprav stravu, cvič ako chlap, popracuj na sebavedomí a tvoje feromóny budú silnejšie ako hociaký Axe efekt.

Ak chceš elimininovať telesný pach – dobre známu pazuchovú arómu, odporúčam použiť deodorant, no nie hociaký. Väčšina z bežných komerčných deodorantov obsahuje okrem iných sračiek aj hliník, ktorý sa v tvojom tele hromadí a pôsobí toxicky na mozog a nervovú sústavu. Ich účinok je navyše nedostatočný – nestretol som sa so žiadnym, ktorý by fungoval spoľahlivo. Preto som si urobil vlastný. Vyrobiť si domáci deodorant je jedna z najjednoduchších vecí – stačí ti zmiešať kokosový olej so sódou bikarbónou a máš vytvorený základ. Ak chceš pridať vôňu, použi nejaký kvalitný esenciálny olej a máš to hotové. Pomer sódy a oleja odporúčam zachovať niekde medzi 1:2 až 1:4. Ak ti dráždi pokožku, tak ho jednoducho zrieď olejom. Takýto deodorant je oveľa účinnejší a dokonca funguje, aj keď je už neskoro – je to instantný odsmraďovač. Stačí ti z neho na špičku prsta a naniesť raz za deň.

To isté zloženie sa dá použiť rovno aj ako zubná pasta, no s týmto pomerom sódy ju určite neviem odporúčať na používanie 2x denne, keďže je príliš abrasívna. Ja osobne používam na umývanie zubov (1-2x za deň) kokosový olej, alebo vôbec nič (okrem kefky). A nie, nepotrebuješ fluór na remineralizáciu skloviny. Ten si dopraj, iba ak chceš znížiť svoje IQ, alebo tvoj mozog funguje príliš dobre a nechceš vytŕčať z radu. Seriózne, ak sa stravuješ normálne, tvoje zuby sa nemajú prečo kaziť a fluóru sa radšej vyhýbaj. Ten je iba jednou z mnoha látok, ktoré sa nachádzajú v zubných pastách a ničia tvoje zdravie.

Mimochodom, sóda a kokosáč spolu s octom sú najuniverzálnejšie potreby nie len v kúpeľni, ale aj kuchyni a všeobecne domácnosti Pračloveka. V newsletteri Pračlovek Varí (pre čitateľov Kuchyne Pračloveka) pre ne nájdeš desiatky rôznych využití. U mňa napríklad kompletne nahradili drahé, často neúčinné a vždy toxické komerčné chemické prípravky. Keďže som pračlovek a zároveň minimalista, celá moja hygienická výbava pozostáva zo zubnej kefky, nožníc na nechty, elektrického holiaceho strojčeka (som predsa “moderný”), mydla, vlastného deodorantu a hlavne z kokosového oleja. Na cesty si spravidla nosím iba kefku, mydlo, kokosáč a deodorant. To je všetko. Úplne to stačí a hlavne je to praktické a bezpečné.

Pamätaj, tvoje telo nie sú len tvoje bunky, ale aj rôzne druhy baktérií, ktoré s tebou spolunažívajú zvonka aj zvnútra a sú potrebné na životne dôležité funkcie v tvojom tele. Tým, že sa ich snažíš zlikvidovať (navyše prípravkami, ktoré sú samé o sebe toxické) ideš iba sám proti sebe. Máš aj ty nejaké tipy na neškodné kozmetické prípravky pre ostatných praľudí? Napíš ich do komentárov. Ak si v tomto smere uvedomelá pračlovečica, budem rád ak napíšeš ostatným slečnám nejaké tipy na bezpečnejšiu kozmetiku. A samozrejme, nezabudni zdieľať tento článok na Facebooku.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK

mohlo by ťa zaujímať

Ak sa ti páčil tento článok, bude sa ti určite páčiť aj naša publikácia Kozmetický Poradca Pračloveka. Nájdeš v nej recepty na prípravu neškodných a účinných kozmetických prostriedkov za použitia lacných a bežne dostupných surovín.

Naučíš sa z nej ako si doma vyrobiť:

  • deodorant
  • zubnú pastu
  • opaľovací krém
  • a niekoľko ďalších...
Kozmetický Poradca

Začni diskusiu na forum.modernypraclovek.sk

Top