Ghee maslo: ako (a prečo) si ho vyrobiť doma

Ghee maslo

Výživa a doplnky

Prepustené maslo – ghee je čistým maslovým tukom bez laktózy a mliečnej bielkoviny. Má vysokú teplotnú stabilitu a výbornú, jemne orieškovú chuť. Podporuje tráviaci trakt, zmierňuje zápaly, obsahuje vysoký podiel CLA a K2 (ak je pripravené z masla od kravičiek z lúky), a má vysoký obsah vitamínov A, D a E. Ide o parádny zdroj tukov a vitamínov. Už sa ti naň zbiehajú slinky? Čítaj ďalej, a dozvieš sa, ako si vyrobiť ghee maslo doma.

Pomôcky a suroviny

Na lahodné ghee maslo potrebuješ:

  • 1/2 kg – 1 kg kvalitného masla (ideálne od kravičiek pasúcich sa na lúke napr. Kerrygold)
  • hrniec
  • drevenú varešku
  • čisté sklenené nádoby na masielko (zaváraninové poháre a pod.)
  • kovové sitko alebo jemnú bavlnenú tkaninu

Postup prípravy

Čas prípravy: 40-60 minút (čím viac masla, tým to trvá dlhšie)

recept ghee maslo

1. Vlož masielko do hrnca, začni ohrievať na miernom plameni. Zatiaľ stačí premiešať iba sem-tam. Keď je maslo roztopené, daj plameň na minimum a miešaj. Maslo je tekuté, zlatistej farby a spokojne buble.

2. Keď sa na povrchu začne tvoriť pena, pozbieraj ju sitkom.

3. Miešaj ďalej a vychutnávaj si lahodnú vôňu. Potrvá to 30-40 minút (čas záleží od množstva masla, viac masla = dlhší čas). V tejto fáze miešania sa z masla odparuje voda, maslo zmenší svoj objem a začne sa pomaly oddeľovať bielkovina.

ghee maslo príprava4. Bielkovina sa zráža do bielych kúskov, a maslo začne chytať nádhernú zlatú farbu, zreteľne vidno, ako sa oddeľuje maslový olej. Teraz treba miešať trošku menej, a nechaj kúsky bielkoviny mierne pripiecť o spodok hrnca, určite ich však nenechaj spáliť. Jednoducho sem-tam premiešaj, a pozorne sleduj dianie v hrnci.

Nastav svoje čuchové senzory na maximum a čakaj, kým bude ghee hotové. Ak necháš bielkoviny viacej opražiť, ghee bude orieškovej chute. Ja sa riadim hlavne podľa vône, keď mi vonia najlepšie, jemne orieškovo, odstavím ho z plameňa. Krátke video z tejto fázy prípravy si môžeš pozrieť tu.

5. Vypni plameň a olej prelej cez sitko do sklenených nádob. Niekedy treba scediť na dva krát, lebo po prvom scedení sa zvyknú ešte usadiť nejaké zvyšky bielkovín. Na dôkladnejšie cedenie použi bavlnenú jemne tkanú látku. Sitko na cedenie určite nepouži plastové, pri vysokej teplote by mohlo uvolniť škodlivé látky, prípadne sa celkom roztopiť.

6. Hotové ghee maslo nechaj stuhnúť pri izbovej teplote (počas teplejších mesiacov v chladničke). Skladovať ho môžeš aj mimo chladničky (v lete radšej v chladničke). Vydrží aj niekoľko mesiacov.

Pozor, aby sa ti doň nedostala voda, potom by mohlo splesnivieť.

UPDATE 2022: Lenivá alternatíva s pomalým hrncom

Ak máš doma pomalý hrniec (my používame aktuálne tento), tak môžeš použiť aj našu lenivú metódu:

jednoducho šupneš maslo (zvyčajne tak 2 kg) do pomalého hrnca na 6 hodín

Potom iba precedíš cez jemné kovové sitko, ideálne aj cez gázu (určite nie plastové sitko) a je to hotové!

Použitie a výhody ghee

čerstvé ghee maslo

Ghee maslo má dobrú stabilitu aj pri vysokej teplote (do 250°), a je teda výbornou surovinou na pečenie, do ryže, na dusenie zeleninky a pod., a samozrejme aj do kávičky 🙂 Na skladovanie nepotrebuje byť v chladničke a preto je výborným spoločníkom na cestovanie.

Ghee maslo je super pre ľudí, ktorí majú silnú laktózovú intoleranciu, alebo alergiu na mliečnu bielkovinu. Na rozdiel od obyčajného masla je totiž zbavené svojej mliečnej bielkoviny a laktózy.

Ak máš intoleranciu na laktózu, daj si extra záležať na dôkladnej filtrácii hotového ghee.

Výhody gheečka:

  • neobsahuje mliečnu bielkovinu ani laktózu
  • má vysokú stabilitu pri vysokých teplotách (do 250°)
  • obsahuje vitamíny A, D, E, K2
  • vysoký obsah CLA (obsahuje ich iba ghee z masla voľne pasúcich sa kráv)
  • pozitívne pôsobí na tráviaci trakt
  • posilňuje imunitný systém
  • protizápalové účinky

Ak ťa zaujímajú aj ďalšie návody a recepty z pračlovečej kuchyne, nájdeš ich v publikácii Kuchyňa Pračloveka

Zdieľaj tento článok...

podobné články