Kto vlastne som?

Moje meno je Marián Černý, som náčelníkom kmeňa Moderných Praľudí a hovorím si aj „umelec života“.

Už od roku 2006 aktívne vyhľadávam a testujem na sebe rôzne spôsoby ako zlepšiť svoje zdravie, fyzickú zdatnosť a kvalitu života ako takého. Od tých čias som prakticky eliminoval symptómy alergie, ktorými som ako dieťa trpel, vyliečil som sa z astmy, zlepšil svoj imunitný systém, som pokojnejší a šťastnejší človek, výrazne som sa zlepšil v pohybe a naučil som sa čo (ne)robiť, aby som sa cítil väčšinu času úžasne a spokojne fyzicky aj mentálne.

Prečítal som stovky kníh a tisíce článkov, napočúval mesiace čistého času v podcastoch z oblasti výživy, tréningu, životného štýlu, osobnostného rozvoja a ďalších. Absolvoval som obrovské množstvo seminárov, pohybových workshopov a lekcií. Strávil som stovky až tisíce hodín experimentovaním, meraním a vyhodnocovaním výsledkov rôznych techník a rád. To, čo fungovalo, som vložil svojej skladačky, ostatné som vyhodil. 

Prostredníctvom tohto webu a mojich publikácií ti chcem odovzdať to najlepšie z toho, čo som sa za posledné desaťročie naučil v oblasti fyzického a mentálneho zdravia.

 

Si tu správne?

Ak chceš praktické rady ako vylepšiť svoj život, si tu správne. Musím ťa však upozorniť na dve veci:

1. Ak hľadáš instantné riešenia, hľadaj ďalej 

Ak chceš iba schudnúť na leto do plaviek a potom sa ďalej napchávať horalkami, nie si tu správne. Ak hľadáš doplnok výživy, ktorý zníži negatívne dôsledky fajčenia alebo iného zlozvyku, ktorého sa nechceš zbaviť, nie si tu správne.

Ja uznávam iba dlhodobé riešenia, ktoré idú ku koreňu problémov a tie vyžadujú  dlhodobú zmenu a často tvrdú prácu.

2. Nie som za teba zodpovedný

Nehrám sa na žiadneho internetového experta a nie som žiadny lekár ani vedec. Všetko čo sa dozvieš na tejto stránke je založené na mojich osobných skúsenostiach a mojej interpretácii vedomostí zo zdrojov (často od vedcov a lekárov), ktoré ja pokladám za dôveryhodné.

Každý je však omylný. Ja som z tých, čo si to dokážu priznať. Preto všetky moje rady aplikuj iba na vlastnú zodpovednosť.

Ak si sa dočítal až sem a stále si túto stránku nezatvoril, vyzerá to, že budeme kamaráti. Ak sa chceš dočítať viac o mojej filozofií, môžeš tak urobiť na tejto stránke. Teraz sa už poďme pozrieť na to, ako ti môžem pomôcť…

SPOZNAJ PILIERE KVALITNÉHO ŽIVOTA

Ako umelec života chcem prežiť tento život čo najkvalitnejšie, ako sa len dá. Inými slovami: Chcem umrieť čo najmladší, v čo najvyššom veku.

Čo to znamená v praxi, to sa dozvieš z mojej filozofie. Celé to však stojí na štyroch pilieroch, ktoré musíš budovať súčasne: 

#1: Výživa

Strava a doplnky

Prvý krok pre zlepšenie kvality tvojho života je dodať svojmu telu živiny, ktoré potrebuje na svoje dlhodobé a optimálne fungovanie.

Správne palivo pre tvoje bunky, ale aj trilióny baktérií v tvojom čreve, dostatok vitamínov, minerálov a iných dôležitých látok, či eliminácia toxínov… to je základ pre dobre fungujúci mozog, vyrovnanú hormonálnu sústavu, vysoký svalový výkon, nepriestrelnú imunitu a dlhodobé zdravie.

Mojim cieľom je naučiť ťa nie len kedy a čo (ne)jesť a čo doplniť vo forme suplementov, ale aj kedy a prečo nejesť vôbec nič. Hladovka je tiež jedným zo základných prvkov výživy pračloveka.

Na tému výživy nájdeš články a podcasty z oblasti Strava a doplnky Môžeš začať napríklad týmito:

#2: pohyb

Rovnako ako výživné potraviny je pre tvoje telo dôležitý aj výživný pohyb. Vďaka nemu sa budeš udržiavať bez bolestí a budeš sa vedieť hýbať s ľahkosťou a s radosťou aj v starobe. Naopak, bez neho bude tvoje telo tuhnúť, predčasne starnúť, bude krehké a ľahko zraniteľné.

Verím, že tréning je iba doplnok k výživnému pohybu a hodinou tréningu denne neodčiníš celý zvyšok dňa bez aktivity. Tak isto ako doplnky výživy je ale veľmi užitočný a môže ti pomôcť zlepšiť náladu, udržiavať pevné kosti a v neposlednom rade aj dobre vyzerať.

Tréning a pohyb

Naučím ťa ako sa stať takzvaným „pohybovcom“ a ako si vybudovať silné telo, ktoré ti bude slúžiť až kým si po teba nepríde zubatá. Telo, ktoré je odolné voči zraneniam a stáva sa každým dňom odolnejším. Telo, ktoré je mobilné a ohybné a s ktorým sa môžeš hýbať tak, ako len chceš.

Tejto téme sa venujú články a videá v kategórií Tréning a Pohyb. Do budúcnosti chystám aj online kurzy a publikáciu na túto tému. Dovtedy skús napríklad tieto články:

#3:ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Životný štýl

Ďalším kľúčom ku zdravému telu a mysli sú aktivity, ktoré (ne)vykonávaš denno-denne a prostredie, v ktorom sa pohybuješ. Inak povedané: si to, čo robíš každý deň.

Patria sem faktory ako kvalita spánku, pobyt v prírode, toxíny zo životného prostredia, otužovanie, dýchanie, meditácia, či dokonca kvalita svetla, ktorému sa (ne)vystavuješ, alebo čas, ktorý tráviš na sociálnych sieťach.  

Všetko sú to dôležité veci, ktoré robia obrovský rozdiel v tom, ako sa počas dňa cítiš – fyzicky aj psychicky. 
Na túto tému sa môžeš vzdelávať pomocou článkov v kategórií Životný štýl. Odporúčam začať týmito:

#4:OSOBNOSTNÝ ROZVOJ

Keďže fyzické a mentálne zdravie sú rovnako dôležité, posledným pilierom kvalitného života na štýl Moderného Pračloveka je osobnostný rozvoj. Ten zahŕňa všetko, čo z teba urobí lepšieho človeka. Všetko, čo ťa posunie bližšie k (s)pokojnému a naplnenému životu a k úžasným vzťahom s ľuďmi, na ktorých ti záleží

Od sebaspoznávania, cez dosahovanie svojich cieľov a vylepšovanie produktivity a efektivity v práci, až po zlepšovanie pamäte, komunikačných schopností alebo rýchlejšie čítanie a písanie. 

Osobnostný rozvoj

Moderný Pračlovek chce byť efektívny a produktívny, aby mohol zvyšovať kvalitu svojho vlastného života tým, že slúži ostatným ľuďom. V prvom rade však musí byť spokojný sám so sebou.

Tejto oblasti sa venujú moje články v kategórií Osobnostný rozvoj. Odporúčam začať týmito:

stiahni si uvítací balíček

Tvoj štart do života moderného pračloveka

Na nakopnutie tvojej cesty za kvalitnejším životom som pre teba pripravil 3 bezplatné zdroje:

1. Newsletter Rady Pračloveka

Tento newsletter obsahuje sériu stručných a praktických rád priamo na tvoj email. Ich prečítanie ti nezaberie viac ako 5 minút a môžeš ich okamžite aplikovať do svojho života. Budú ti chodiť raz do týždňa a môžeš sa z nich kedykoľvek odhlásiť.

2. Publikácia Desatoro Prikázaní

Túto zhruba 60 stranovú publikáciu získaš úplne zadarmo, keď sa prihlásiš na newsletter Rady Pračloveka. Obsahuje 10 princípov, ktoré ak budeš dodržiavať, citeľne zlepšíš svoje zdravie a fyzickú kondíciu.

3. Publikácia Suplementačný Poradca (mini)

V tejto publikácií sa dozvieš všetko potrebné o šiestich dôležitých živinách, ktoré sa podľa mňa oplatí suplementovať pre zvýšenie kvality svojho života: ako ich získať zo stavy, ale aj to, ako si vyberať vhodné suplementy.

Okrem mojich najlepších rád ti budem posielať aj upozornenia o najnovších článkoch a iných dôležitých veciach – takzvané Pranovinky. Tieto môžeš tiež kedykoľvek vypnúť aj samostatne.

Pridaj sa na newsletter hneď teraz po kliknutí na tlačítko nižšie a ostaňme v kontakte.

CHCEM RADY A PUBLIKÁCIE PRAČLOVEKA ZDARMA

urýchli svoj pokrok

publikácie

Ak chceš všetky podstatné informácie naraz v štrukturovanej forme, pripravil som pre teba aj niekoľko ďalších, platených publikácií. Nájdeš ich v digitálnej aj tlačenej podobe a vytvoril som ich za účelom zhrnutia mojich rokmi nadobudnutých vedomostí otestovaných v praxi.

Odporúčam ti začať Princípmi Pračloveka.

PUblikácie pračloveka
Publikácie pračloveka

doplnky výživy

Ak hľadáš ultimátny zdroj suplementov v najvyššej dostupnej kvalite, nemusíš hľadať ďalej. Do Eshopu Pračloveka pridávam iba tie najlepšie produkty, aké v Európe môžeš dostať.

Čistota, vysoká účinnosť a vstrebateľnosť sú na prvom mieste. Z každého druhu produktu nájdeš iba jeden – ten najlepší. Ak nájdem lepší, ihneď ho vymieňam. 

Eshop pračloveka
Eshop Pračlovek

Zoznám sa s Domkou

Zoznam skupín - Skupina D

Pračlovečica Dominika je moja manželka, ktorá mi pomáha pri tvorbe článkov, správe eshopu a s ďalšími pračlovečími aktivitami.  Napísala väčšiu časť publikácie Kozmetický Poradca Moderného Pračloveka, ktorá ti pomôže nahradiť toxické kozmetické prípravky neškodnými alternatívami.

Domka je tiež pohybový fanatik a jej kuchynské výtvory sú jednoducho famózne. Aj preto aktuálne pracuje na kuchárke s Pračlovečími dezertami, z ktorých niektoré sme už zverejnili na blogu.

ostaňme v kontakte

Fórum

Ak máš nejakú otázku ohľadom tém týkajúcich sa života Moderného Pračloveka, najlepšie urobíš ak napíšeš na fórum. Sám totiž neviem všetko a ostatní členovia kmeňa ti môžu často lepšie pomôcť ako ja.

Newsletter

Ak sa prihlásiš na newsletter, budeš odo mňa dostávať raz za mesiac novinky zo sveta pračloveka (PraNovinky). Získaš z nich prehľad o novinkách v eshope, na blogu a podobne. 

Zapoj sa do debaty

Sociálne siete

Na Instagrame môžeš sledovať hlavne moje pohybové bádanie, občasné úvahy a príbehy z každodenného života. Na Facebook stránke nájdeš hlavne prezdieľané články, či príspevky z IG a občasné „múdrosti“.   

FB Skupina

FB skupina Kmeň Moderných Praľudí je akési ohnisko, kde sa združuje náš kmeň. Pridávame sem zaujímavé odkazy, alebo objavy o ktorých si myslíme, že stoja za zdieľanie a budem rád ak tak urobíš aj ty. 

Komentáre

Ak máš otázku, alebo pripomienku k akémukoľvek článku, prípadne do neho máš čo doplniť, budem rád ak sa o svoje myšlienky podelíš v komentároch priamo pod ním.