Vlado Zlatoš: Ako Zlepšiť Svoj Úsudok, Stať sa Lepšou Verziou Samého Seba a Naplniť Svoj Potenciál

Myslím, že Vlada Zlatoša ti netreba nijako špeciálne predstavovať. Ide o jedného z najuznávanejších slovenských expertov v oblasti životosprávy – stravovania, tréningu, ale aj sebazdokonalovania. My sme ho pre teba vyspovedali a v nasledovnom článku sa dočítaš okrem iného aj to, aká je jeho denná rutina, čo chystá do budúcnosti, či ako rozlišuje zrno od pliev pokiaľ ide o informácie. M: Nazdar Vlado. Keďže si autorom populárnej publikácie “Životospráva” [1] a sám si musel prečítať tisícky rôznych zdrojov, kým si si vyformoval svoj vlastný pohľad na vec, zaujímalo by ma ako sa staviaš ku protichodným informáciám. Nie je nič výnimočné nájsť vedecky podložené články, ktoré tvrdia presný opak. Aký je tvoj postup pri hľadaní pravdy?

V: Chápem kam smeruješ. Každý z nás si tvorí cez štúdium, realizáciu a často aj pokus-omyl úsudok. Mať dobrý úsudok považujem za najdôležitejšiu zručnosť, na akej potrebujeme všetci neustále pracovať a zdokonaľovať ju. Problém je ale v tom, že tento úsudok sa nedá získať len čítaním kníh, nezískaš ho ani ako radu od priateľa a jediná cesta, ako ho môžeš skutočne nadobudnúť, je práve tá najťažšia – cez prax. Začína to štúdiom, pokračuje realizáciou (praxou) včítane pokusov a omylov, potom nasleduje vyhodnocovanie chýb a zapracovanie nových zmien. A toto všetko isté stále dokola bez prestávky. Za pár rokov si skvelý úsudok vypracuje každý.

Lenže hlavný problém je v tom, že tento úsudok je neprenosný na druhú osobu. To preto, lebo všetci sme výnimoční a jedineční, či už metabolicky, hormonálne a inak a v rôznych štádiách života sa to neustále mení. Preto je tvorba úsudku celoživotný proces pre každého z nás. Takže jediný nástroj, ktorý mne osobne pomáha nájsť si cestu v riečisku mnohých protichodných názorov, je môj vlastný úsudok. Ten si tvorím už niečo viac ako jedno desaťročie. Zároveň mám to šťastie, že som doteraz pracoval s tisíckami klientov, zverencov a iných ľudí, ktorí mi zručnosť úsudku pomáhajú ešte rýchlejšie prehlbovať, ako keby som pracoval iba sám so sebou. Myslím, že budovanie úsudku sa dá lepšie pochopiť aj cez obrázok nižšie. K tejto téme pripravujeme aj článok na našom blogu, kde tieto poznatky plánujem vysvetliť detailnejšie.

usudok.004

Úsudok si však tvoríme aj na rôzne iné dôležité oblasti v našom živote (od osobných vzťahov, až  po podnikanie). Ak napríklad niekto zarába 10x viac neznamená to, že je 10x múdrejší alebo 10x šikovnejší. Rozhodne to však znamená, že má 10x lepší úsudok. To platí pre akúkoľvek životnú oblasť. Pokiaľ sa chceme v niečom výrazne zlepšiť, musíme vyhľadať takých ľudí, ktorí si vybudovali excelentný úsudok na danú oblasť. Musíme ich nie len vyspovedať o tom, aká životná cesta k tomuto úsudku predchádzala, ale ich zistenia aj replikovať vo svojej realite.

M: Vráťme sa ešte nachvíľu späť ku strave. Častá výhovorka ľudí prečo sa nestravujú zdravo je, že zdravá strava je drahá. Niečo na tom bude – za kvalitu sa vždy pripláca. Otázka znie: Čo sú tvoje priority, za ktoré si myslíš že sa oplatí priplácať aj pri obmedzenom rozpočte? Ako by si ty riešil stravovanie na budgete povedzme 150€/mesiac?

V: Myslím, že neodpoviem úplne podľa tvojich predstáv. Zastávam názor, že za život sa nemáme učiť to, ako ušetriť ale to, ako zarábať viac peňazí, ktoré používame ako nástroj na osobný rozvoj. Je to zmena postoja a priorít. Väčšina Slovákov si však za celý život tvorí dobrý úsudok práve v tom, ako na všetkom ušetriť. Toto nie je moja cesta, pretože dobré veci majú svoju cenu a pokiaľ nie som ochotný túto cenu platiť (nie vždy ide len o peniaze), tak si nemôžem búchať hlavu o stenu za to, že na to nemám.

Ja na šetrenie nemám dobrý úsudok a skromnosť nepovažujem za dobrú vlastnosť. Skromnosť je v preklade vyjadrenie miery možností a výšku ambícií, ktoré si niekto vedome alebo nevedome stanovil. Niekto, kto chce osobnostne rásť a napĺňať svoj potenciál, sa so skromnosťou ďaleko nedostane. Čiže keby si sa ma opýtal čo robím preto, aby som si mohol dovoliť ročný rozpočet 8000 eur na výživu (pre celú rodinu), tak ti odpoviem užitočnejšie. Osobne však zdravie považujem za najdôležitejšiu komoditu akou disponujem ja i celá moja rodina, takže urobím všetko preto, aby som si ju mohol dovoliť udržať napriek všetkým okolnostiam. Ak máš malý budget na výživu, tak prestaň byť skromný, nahnevaj sa a začni pracovať na tom, aby si si excelentnú výživu, zdravie i kondíciu mohol zabezpečiť sám. Nik iný to za teba neurobí. Pre športujúceho človeka je výživa nástroj, cez ktorý buď profituje alebo prehráva (aj sám so sebou).

M: Keďže máš malú dcérku, určite ti nie je jedno čo ona zje. Zaujímalo by ma ako zabezpečíš že jej stravovacie návyky nepokazí (z nevedomosti) nejaká “tretia osoba” – škôlka/starý rodič/rodičia kamarátov a pod. Ako ju ustrážiš pred “neolitickým pokušením” – cukrom?

V: To je skvelá otázka. Náš vplyv na okolie je relatívne dosť silný, takže všetky strany s nami ochotne spolupracujú. Babka s dedkom sú najmenší problém a dokonca aj v jasličkách sme všetkých preškolili, naučili variť a správne narábať s potravinami (recepty) [2]. Investovali sme do toho mnoho času, ale oplatilo sa. Okrem toho im to v jasličkách uľahčujeme aj tak, že pravidelne pre všetky deti nakupujeme kvalitné potraviny, z ktorých chceme aby sa varilo.

Amelku som naučil od malička konzumovať bez problémov avokádo (aj jedno za deň), maslo, kokosový olej, dusenú zeleninu, biele kozie i ovčie jogurty, domáci kefír, striedmo aj mäso i vajíčka. Je to však vidieť aj na jej intelekte a fyzickom vývoji. Vychovávateľky nám neustále referujú, ako je Amelka na jej vek vyspelá, čo má jednoduché vysvetlenie. My sme ju od malička metabolicky neotrávili (potravinami ktoré sa menia rýchlo na glukózu) a pre jej nervovú sústavu i mozog neustále dodávame také kvalitné tuky, ktoré neretardujú jej rozvoj. To sa o tradičnej sacharidovej výžive tvrdiť nedá a nemusí ísť priamo o sladkosti. Stačí, že to budú aj bežné potraviny, ktoré sa po konzumácii na glukózu premenia veľmi rýchlo (cereálie, chlieb, pečivo, kroasanty, cestoviny, pizza, prílohy, kašičky, zemiaky, ryža, iné).

Vlado si dá na stravovacích návykoch svojej dcérky mimoriadne záležať
Vlado spolu s manželkou Tinou tvoria šťastný pár. Nie len že majú skvelý vzťah či krásnu dcérku Ameliu Zoe, ale zároveň majú to šťastie, že aj na pracovných veciach môžu spolupracovať a tvoriť tak vyššiu hodnotu pre druhých.

Momentálne pracujeme najviac na tom, aby sme Amélku nastavili zvykmi najlepšie, ako vieme. Veríme, že sa nám to podarí až do chvíle, kedy bude môcť prebrať zodpovednosť za svoje stravovanie do vlastných rúk. V otázkach rodičovstva sa však vnímame viac ako “sprievodcovia”, ako “majitelia” dieťaťa. Tento myšlienkový koncept mnoho rodičov nechápe. Amelke do jej maličkej hlavy netlačíme neustále príkazy či zákazy. Naopak pokúšame sa ju sprevádzať a už od malička sa jej pýtame čo si želá, čo chce robiť a tak podobne. Sme viac jej priatelia ako rodičia a myslím si, že to aj cíti. Neznamená to ale, že si robí čo chce. Úlohu rodiča – sprievodcu vnímame zodpovedne. Myslíme si, že čím je sprievodca (rodič) mentálne aj emočne lepšie vybavený (vzor), aj dieťa dostane do života lepšiu výbavu i školu.

M: Prejdime teraz k inej téme – sebazdokonaľovanie. Osobne som ním posadnutý a viem, že človek je taký, aké sú jeho zvyky. Aká je tvoja denná rutina – čo robíš každý deň a čomu sa snažíš vyhnúť? Čím začínaš ráno a čím končíš svoj deň?

We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit. — Aristotle

V: Veľmi dlhé roky mi trvalo vytvoriť si denný systém prace, ktorý až dnes vnímam ako efektívny. Za systém považujem: denné – týždenné – mesačné i celoročné plánovanie, agendu projektov a ich manažment, evidencia nápadov, selektácia priorít – pripomienok i očakávaných vecí, evidencia toku peňazí, práca s informáciami, zadávanie i kontrola úloh od partnerov, marketingové aktivity a mnohé ďalšie. Do toho všetkého samozrejme spadá aj môj osobný život, rodina, moje tréningy a ciele, celkové vízie a tak ďalej. Deň má ale len 24 hodín, čo je škoda. Domnievam sa, že na to, aby človek bol samostatný, dokázal prežiť a presadiť sa pracovne i osobne, musí sa stať veľmi komplexnou osobnosťou [3].

Najviac zo všetkého pri sebazdokonaľovaní, potrebujete mať silný dôvod PREČO. Môj dôvod “prečo toto všetko robiť”, sa formoval už v puberte. Prirodzene som inklinoval k športom a svoj záujem som rozšíril o výživu preto, lebo som ju vnímal ako nástroj na lepšie výkony. Lenže na výžive i športe nie je nič špeciálne. Venujú sa im tisíce ľudí. Potrebné sú vízie, ktoré ešte neexistujú a ciele, ktoré ešte nikto nedosiahol. Dôležité je mať pocit, že nejde o prácu, ale o poslanie. O poslanie, ktorého cieľom je meniť životy iných ľudí k lepšiemu. Ak chcem niekomu v niečom pomáhať, sám musím na sebazdokonaľovaní neustále pracovať a byť vzorom. Inak to nefunguje. V neustálom procese sebazlepšovania som si do hlavy vtĺkol jeden extrémne dôležitý zvyk. Naučil som sa pociťovať veľkú psychickú bolesť v situáciách, kedy nepracujem na dôležitých činnostiach, ktoré viem že ma posúvajú vpred. Dlho mi trvalo, kým som si uvedomil aký je rozdiel napríklad medzi činnosťou a skutočnou prácou. Činnosť je niečo, čo môžeš robiť celý život a nikam sa neposunieš (napr. čítať a odpisovať na správy, sledovať diania na sociálnych sieťach a iné činnosti). Skutočná práca je niečo, čo keď urobíš, spôsobí to veľký posun vpred a nik iný to za teba neurobí. Samozrejme že sa nevyhneš v dennej réžií aj činnostiam, ale nesmieš ich uprednostňovať pred skutočnou prácou.

U mňa je doobedie vyhradené pre skutočnú prácu a poobedie na činnosti, nikdy nie naopak. Ďalej považujem za nekonečne dôležité vytvoriť si systém práce, v ktorom vieš tvoriť a zachytávať cenné kreatívne myšlienky [3]. Na nich si môže človek stavať svoj pracovný osud i osobné napredovanie. Ak sú myšlienky už zachytávané pravidelné, potom je kľúčové byť v kontakte so svojimi TOP myšlienkami aspoň raz za týždeň. Všetky si treba prejsť a na týchto myšlienkach stavať ďalšie nápady až dovtedy, dokedy to neprerastie do väčších konceptov alebo konkrétnych projektov, ktoré sa stanú realitou. Kľúčová je predstavivosť neexistujúcich vecí. Napríklad ak mám nápad na produkt, založím si fascikel a začnem si vizualizovať niečo, čo síce ešte neexistuje, ale v mojej predstavivosti už áno. Predstavujem si postupy, detaily, rôzne súvislosti a čo ma napadá, to si zapisujem na papier. Tak si do podvedomia projekt uložím a podvedomie samé začína za mňa pracovať na ďalších nápadoch. Potom kedykoľvek cez deň ak ma niečo napadne (v aute, na záchode, v sprche, inde), napíšem si to na papier alebo pošlem emailom. Používam aj aplikáciu Dragon Dictation [4], ktorá vie veľmi presne zaznamenať čo hovorím. To používam najmä ak šoférujem. Takto si kolektizujem všetky nápady na jedno miesto a každý týždeň sa na projekt pozriem, prečítam všetky nápady a ďalej nad tým premýšľam, vizualizujem, dopisujem. Až jedného dňa idea prerastie do projektu, ktorý už treba dať do reality. Tam už nastupuje systém plánovania, realizovania, zadávania + kontrola úloh (pre druhých), identifikácia TOP kľúčových úloh ktoré treba urobiť ako prvé, plánovanie marketingových stratégií a tak ďalej.

Ak by som to mal stručne zhrnúť, môj jeden pracovný deň vyzerá asi takto:

  • ráno si privstanem skôr (okolo 6:30), kým sa dievčatá zobudia mám minimálne 60 minút na čítanie,
  • potom, ako odnesiem Amelku do jaslí, si ráno trochu zacvičím (20 minút),
  • doobeda som šťastný iba vtedy, ak môžem sedieť a pracovať aspoň 3-5 hodín na TOP prioritných úlohách (písanie kníh, článkov, príprava zadaní, tvorba a vývoj nových produktov, tvorba pracovných systémov /automaty na peniaze/, iná intelektuálna činnosť, ktorú za mňa nik iný nedokáže urobiť),
  • neskôr poobede sa venujem činnostiam, ktoré udržiavajú systém v chode (emaily, telefonáty, stretnutia s klientmi, kontrola zadaných úloh, organizačné činnosti a iné),
  • potom nasleduje Amelka, vyzdvihnutie, program na hranie a jej osobnostný rozvoj,
  • neskôr večer idem na tréning a dobre sa rozbijem,
  • po uspaní Amelky (okolo 21:30) pracujem asi do polnoci, diskutujem s Tinou, plánujeme, riešime čo treba, dovzdelávam sa a pracujem s myšlienkami,
  • vždy, keď cestujem autom mám zapnuté vzdelávacie audio knihy na rôzne témy, ročne strávim v aute asi 300 – 400 hodín, tento čas nikdy nepremrhám,
  • ak ide o moje stravovacie návyky, už dávno neraňajkujem [5], najskôr mám prvé malé jedlo okolo obeda, potom ešte jedno malé jedlo pred tréningom tak, aby som vyhladol a po tréningu si dám prvý proteín a neskôr hlavné jedlo dňa je večera [6].

M: Poďme teraz na trochu sentimentálnejšiu tému – meditácia. Medituješ? Ako často a akým spôsobom?

V: Priznám sa, že aktívne už nemeditujem dávno, ale v začiatkoch som to robil. Naučil som sa myseľ používať tak, aby som čo najviac eliminoval vnútorný sebarozhovor [7]. Dokážem si uvedomiť na čo myslím a pokiaľ sa mi náhodou stane, že je to niečo nevhodné (ozaj príležitostne), tak to viem okamžite nahradiť novými myšlienkami. Meditáciu považujem trochu za nadnesenú sprirituálnu záležitosť, na ktorú sa ľudia pozerajú v skreslenom uhle. Meditatívny môžeš byť pokojne aj pri bežných denných činnostiach (varenie, upratovanie, chôdza do schodov, venčenia psa, iné). Potrebné je dokázať si skutočne uvedomiť svoje telo, svoje dýchanie, svoje prostredie, svoju pozíciu tela v prostredí, tlaky, vône, prúdenie energie. Čiže pokojne môžeš ostať aj businessman a nemusíš odchádzať do budhistických kláštorov, aby si našiel svoju meditatívnu polohu.

Meditácia je nástroj na sebauvedomenie a ovládnutie toho neposlušného nástroja, ktorý sa nazýva myseľ (a jej nekontrolované a blúdivé myšlienky). Niekto k sebe prehovára aj 80-100 slov za minútu a často si svoje myšlienky ani neuvedomuje. Uchopiť to, čo ti prebieha hlavou (myšlienky), je prvoradé. Ak nevieš kontrolovať svoje myšlienky, tak nevieš ani meditovať. Darmo sa tváriš že to robíš. Ak to dokážeš, môžeš meditovať pri čomkoľvek a kdekoľvek. Najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať do bezmyšlienkovitého stavu, je poriadne športovať. Lenže to musí byť taký workout, pri ktorom nemáš čas premýšľať. Preto uznávam najviac parkour (flow run), freerun [8] alebo zápasenie. V týchto pohyboch si iba čistá energia bez vnútorného sebarozhovoru, na ktorý nemáš čas. Tento stav je meditatívny rovnako ako vtedy, ak si dokážeš uvedomovať a vedome usmerňovať tok svojich myšlienok. Ty využívaš nástroje (telo, myseľ), nie oni teba (sociálny parazit, cudzinec vo svojom tele a iný produkt modernej spoločnosti).

“Meditácia je nástroj na sebauvedomenie a ovládnutie toho neposlušného nástroja, ktorý sa nazýva myseľ (a jej nekontrolované a blúdivé myšlienky).”

Na druhej strane musím povedať, že ľuďom rozhodne chýba viac spirituality. Sú vo víre svojich myšlienok a zábavy, ktorú pre nás produkuje okolitý svet. Bez sebauvedomenia nie je ani sebazdokonalenie a bez týchto dvoch vecí nezískaš ani kontrolu nad svojim životom. A kto nezíska kontrolu nad svojim životom, nebude ani úspešný a tým pádom sa nemôže ani sťažovať.

M: Ostaňme ešte pri duchovných záležitostiach. Ako si spomínal, počúvaš veľa audiokníh počas cesty autom. Je to úžasné využitie času, ktorý by bol inak stratený. Osobne sa tiež snažím využiť čo najviac voľného času na nasávanie informácii, či už vo vizuálnej, alebo audio podobe. No napadlo ma, že sa to možno trochu bije s myšlienkou “Buď tu a teraz”, s ktorou sa čím ďalej, tým viac stotožňujem. Hoci je to užitočné rozptýlenie (na rozdiel od sledovania soc. sietí a pod.), no predsa len si tak trochu “mimo diania”. Čo si o tom myslíš ty?

V prvom rade si treba uvedomiť, aká je tvoja priemerná nálada. Ak je nízka a ty si myslíš, že meditácia a stav “tu a teraz” ti priemer nálady zvyšuje, tak ok. Vždy lepšie, ako keby si si mal náladu zvyšovať cez látky (sladkosti, drogy, cigarety, iné), ktorými vymieňaš krátkodobý pôžitok za dlhodobé problémy. Po ďalšie každý máme myseľ nastavenú na inú časovú rovinu [9]. Niekto žije viac v minulosti, niekto viac v prítomnosti a niekto si  projektuje myslenie viac do budúcnosti. Myslím, že je dôležité vedieť pracovať so všetkými časovými rovinami podľa potreby. Celý význam postoja “buď tu a teraz” je iba o tom, aby si si dokázal sebauvedomovať svoje telo, to na čo myslíš a ako používaš ten nástroj, čo máš medzi ušami. Ak sa to už raz naučíš a ty neustále chceš byť len v prítomnosti, tak je to na škodu. V “tu a teraz” nevymyslíš pre seba a svoju rodinu žiadnu skvelú budúcnosť. A čo je najsmutnejšie, ak svoju budúcnosť pre seba nevytvoríš ty, tak ju pre teba určite vytvorí niekto druhý, ale páčiť sa ti to určite nebude. Takže odtial-potial kámo. Postoj “buď tu a teraz” však rozhodne treba aplikovať na osobné chvíle strávené s rodinou (u mňa manželka a dcérka). Tam je to nekonečne dôležité a prospešné. Ak však pracuješ, tak používaj svoju hlavu efektívne. Najhoršie je pracovať doma pri rodine, pretože tak trpia obe oblasti. Toľko mi hovorí moja skúsenosť.

M: Keď už sme pri tom vzdelávaní – koľko asi mesačne investuješ do svojho rozvoja? Do akej formy vzdelania najradšej investuješ? Preferuješ audio/fyzické, či elektronické knihy/kurzy/semináre, či niečo iné?

V: To radšej neprezradím. Má to však dve nuly a prvé číslo nie je jednotka. Najviac investujem do fyzických kníh, ktoré aj preferujem [10]. Audio vzdelávací materiál sa dá vytvoriť zadarmo tým, že si z rôznych interview stiahneš mp3 (aj z videí) a napáliš si ich na CD, ktoré potom počúvaš v aute. Elektronické knihy používam len veľmi málo.

M: V živote sa stávajú veci, ktoré nadobro zmenia celé naše myslenie a smerovanie. Spomenieš si na nejakú udalosť, alebo nejakú informáciu/výrok/dielo a pod., ktorá radikálne zmenila tvoj život?

V: Kupujem si toľko vzdelávacích materiálov preto, lebo od nich očakávam práve také myšlienky, ktoré môj život zmenia ak ich použijem. Deje sa to neustále. Niekedy sa mi stane, že v knihe je len jedna veta, ktorá mi viac pootvorí myseľ, ukáže mi iný uhol pohľadu a ja sa na svoj život, projekty, rodinu alebo iné veci pozriem inak, ako pred tým. Pre nič iné si toľko vzdelávacích materiálov nekupujem. Hľadám inšpiráciu a podnety pre tvorbu vyššej hodnoty. Rozlišujem však rôzne druhy vzdelávacích materiálov. Mám tri základné oblasti. Prvou sú zdravie a pohyb, druhou osobnostný rozvoj a tretia efektívnejšie podnikanie. Cez prvé dve oblasti sa pokúšam v sebe vytvárať čo najväčšiu hodnotu a cez tretiu oblasť sa túto hodnotu učím šíriť medzi ľudí. Preto som vyššie spomínal aj fakt, že ak chce človek byť samostatný a úspešný zároveň, musí sa stať veľmi komplexnou osobnosťou a nasledovať túto schému po celý svoj život. Kľúčové je pracovať na týchto oblastiach:

  • objaviť v sebe hodnotu (čo chcem, čo ma baví, čo ma nadchýna),
  • začať v sebe hodnotu budovať a neustále prehlbovať (doživotné sebazdokonalovanie a sebavzdelávanie),
  • naučiť sa šíriť túto hodnotu medzi ľudí (čím efektívnejšie sa to človek naučí, tým viac získa peňazí a o to viac môže investovať do prehlbovania a šírenia hodnoty; okrem toho peniaze plynú z vyššej hodnoty smerom k nižšej ale nie naopak, preto robotník nemôže mať vyšší plat ako jeho riaditeľ – napríklad),
  • neustále si zlepšovať vlastný systém práce (plánovanie, realizácia úloh, iné),
  • a neustále zlepšovať svoje vnútorné bohatstvá [11]:
  1. zdravé telo (výživa, kondícia, zvyky, životospráva)
  2. zdravé emócie (kontrola, priemerná nálada, kalibrácia vedomia, ovládanie toku myšlienok),
  3. zdravé vzťahy (manželka, deti, rodičia, rodina, priatelia)
  4. hodnota času (život je vymeraný časom, viac ho nedostaneš, tak s ním nalož najlepšie ako vieš)
  5. hodnota peňazí (nástroj na sebazdokonaľovanie mňa a ľudí, na ktorých mi záleží: rodina, priatelia, čitatelia blogu a ľudia ktorí sú súčasťou nášho kmeňa)
  6. hodnota poslania (práce) a vďaka nej byť väčším prínosom pre celú spoločnosť 

M: Vlado, ďakujem ti za rozhovor. Na koniec mám ešte jednu všeobecnú otázku – čo chystáš do budúcnosti? Na čo sa môžu tvoji čitatelia tešiť?

Chystáme sa neustále tvoriť vyššiu hodnotu. Momentálne pracujeme na novej web stránke a jednej novej publikácii o sladkých receptoch s Dušanom Plichtom [12]. Sme vo fáze, kedy pripravujeme aj zadania pre tri zaujímavé aplikácie, ktoré pravdepodobne spojíme s funkciami nového webu. Pripravujeme aj vlastnú menu (Zlatoška). Plánujeme robiť tento rok prednášky [13] pre verejnosť po Slovensku, z čoho by sa neskôr mala stať platforma pre veľké semináre, ktoré sa budú konať raz za rok. Pripravujeme ďalšiu zaujímavú publikáciu. Tentokrát by ale malo ísť o kompletný manuál na osobnostný rozvoj a chceme v nej otvoriť 4 základné oblasti (manažment myšlienok, zdravia, podnikania a rodiny). Máme v pláne pripraviť na budúci rok aj veľmi komplexný DVD set (cez 100 videí), ktorý bude vizuálnym spôsobom rozširovať spomínané 4 oblasti z plánovanej knihy. No a všetko toto naše úsilie sa pokúšame smerovať k nášmu hlavnému cieľu, ktorým je multifunkčný inštitút.

Tento inštitút má byť stelesnením hodnoty, ktorú tvoríme vo všetkých oblastiach. Zatiaľ inkubátorom, pre tento inštitút je naša web stránka a Skill akadémie, ktoré jedného dňa zastrešíme pod jednu veľkú strechu, kde sa zmestia všetky naše projekty a nápady. Ale to sme trochu ďaleko, ale aspoň to už viete. Všetkým vašim čitateľom prajeme, aby každý deň našli spôsob, ako sa stať lepšou verziou samého seba. Tak toto bola poriadna dávka inšpirácie a motivácie od Vlada Zlatoša. Ak ti tento rozhovor niečo dal, nezabudni ho zdieľať na tvojej obľúbenej sociálnej sieti.

Referencie

[1] http://produkty.vladozlatos.com/e-publikacia-zivotosprava.html

[2] http://publikacie.vladozlatos.com/stravovanie-deti-v-realite.html

[3] http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/postavte-na-svojich-myslienkach-uspesnu-karieru.html

[4] http://www.nuance.com/dragon/index.htm

[5] http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/neranajkujte-vlocky-ani-cerealie.html

[6] http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/nebojte-sa-riadeneho-vecerneho-prejedania.html

[7] http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/mentalne-zakony-a-ich-vplyv-na-nas-zivot-cast-i.html

[8] http://www.skills.sk

[9] http://www.amazon.com/The-Time-Paradox-Psychology-Change/dp/B002BWQ4Q4

[10] http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/budujte-si-vlastnu-kniznicu.html

[11] http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/budujte-si-vlastne-vnutorne-bohatstvo.html

[12] http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi/sacharidy-pouzivajte-ako-dobrych-sluhov.html

[13] http://prednasky.vladozlatos.com

ZDIEĽAJ ČLÁNOK

Začni diskusiu na forum.modernypraclovek.sk

Top