6 Dôvodov Prečo Sú Domáce (BIO) Produkty Lepšie Ako Tie Z Obchodu (A Pri Ktorých To Neplatí)

Výživa a doplnky

Medzi organicky a bežne vypestovanými plodinami je, okrem ceny, aj veľa ďalších rozdielov. Mäso produkované vo veľkochovoch a mäso zo zvierat z voľného chovu je rozdielne asi ako deň a noc. V dnešnom článku sa dozvieš, čím sa líšia, prečo by si mal kupovať organické produkty, ktoré konkrétne produkty by si mal kupovať v bio kvalite a ktoré sú fajn aj z bežného obchodu.

Najskôr si však vysvetlime, čo rozumiem pod pojmom „organický produkt“. Je to potravina (plodiny aj mäso) vypestovaná úplne prirodzene, bez použitia pesticídov, herbicídov, genetickej manipulácie, antibiotík, hormónov a ďalších hnusných chemikálií.

Organické mäso pochádza zo zdravých zvierat chovaných na pastvinách alebo farmách, kde majú dostatok životného priestoru a zaobchádza sa s nimi ako so živými tvormi, nie len vecami. Sú kŕmené tým, čím majú byť kŕmené, v lepšom prípade sa pasú samé. Môžu sa pohybovať po vonku, užívať si čerstvý vzduch a slniečko. Skrátka ide o šťastnú zver.

Na druhej strane máme tzv. tradične pestované potraviny. Tie sú produkované masovo s jediným cieľom: profit. Veľké poľnohospodárske spoločnosti použijú všetky možné povolené (niekedy aj nepovolené) chemikálie aby produkovali viac za menej peňazí. Je im úplne jedno, aký vplyv budú mať na tvoje zdravie alebo životné prostredie.

Veľkochovy (CAFO – Concentrated Animal Feeding Operation), teda miesta, odkiaľ pochádza tradičné mäso, sú skôr továrne než farmy. Zoberú suroviny – kukuricu a sóju (väčšinou geneticky modifikovanú) – a transformujú ich na mäso.

Nie je veľký rozdiel medzi týmto a napríklad továrňou na autá (možno len ten smrad je o niečo horší). Kurčatá chované v CAFO počas svojho krátkeho života ani nevidia denné svetlo. Kŕmia ich hormónmi, aby rýchlo vyrástli, po čase ich už dokonca neudržia vlastné nohy a nemôžu chodiť. Vlastne, aj tak by na to nemali žiaden priestor… Hrozná strava a životné podmienky týchto zvierat majú nemalý vplyv na ich mäso.

Pozrime sa teraz spolu na 6 najväčších rozdielov medzi organickými a bežne dostupnými produktmi a povedzme si, ako ovplyvňujú tvoje telo.

1. Žiadne pesticídy

Ak nie si farmár, krátkodobé efekty pesticídov ťa pravdepodobne nemusia zaujímať. Tie dlhodobé však áno. Patria medzi ne neurologické problémy (Parkinsonova choroba, väčšie riziko demencie), rakovina, znížená plodnosť a ďalšie reproduktívne problémy (vrodené chyby, atď.)

Prechodom na organickú stravu eliminuješ vystavenie svojho tela pesticídom. Nemusíš, samozrejme, kupovať všetko v organickej kvalite. Niektoré ovocie a zelenina obsahujú viac zvyškov pesticídov, niektoré menej. Je to najmä preto, že niektoré nevyžadujú až takú ochranu pred hmyzom a ďalšími rastlinami, alebo preto, že majú hrubšiu kôru, takže chemikálie nepreniknú do plodu.

Ktoré plody sú fajn aj z obchodu

Environmental Working Group vytvorila užitočný dokument s názvom The Shopper’s Guide to Pesticides in Produce, ktorý obsahuje zoznam „špinavého tuctu“ (produktov s navyššou koncentráciou pesticídových zvyškov) a „čistej pätnástky“ (produktov, ktoré si môžeš bez obáv kúpiť, hoci sú v tradičnej kvalite).

Špinavý tucet:

  • jablká
  • zeler
  • cherry paradajky
  • uhorky
  • hrozno
  • štipľavé papričky
  • nektarinky
  • marhule
  • zemiaky
  • špenát
  • jahody
  • kápia
  • kel
  • cuketa

Čistá pätnástka:

  • špargľa
  • kukurica
  • avokádo
  • kapusta
  • žltý melón
  • baklažán
  • grep
  • kiwi
  • mango
  • hríby
  • cibuľa
  • papaya
  • ananás
  • sladký hrášok
  • sladké zemiaky

2. Žiadne antibiotiká, alebo hormóny

Vedel si, že vo veľkochovoch sa ročne minie viac antibiotík ako sa predpíše ľuďom? V USA sa asi 70% antibiotík podáva zvieratám v malých dávkach na prevenciu chorôb a stimulovanie rastu (priberanie tuku). Tie sa potom nahromadia v ich mäse a vo forme hnojiva sa dostávajú do pôdy.

Neustále vystavovanie sa antibiotikám oslabuje tvoj imunitný systém a je jedným zo skrytých dôvodov priberania. Aj keď neberieš antibiotiká predpísané od lekára, stále si im vystavený v podobe tradične odchovaného mäsa.

Postupné kŕmenie dobytku antibiotikami prispieva aj k vzniku voči nim odolných baktérií, (superbugs). Nimi spôsobených infekcií sa len tak nezbavíš. Mal by si sa teda vyhnúť antibiotikám ako sa len dá, a brať ich len ak je to naozaj nevyhnutné. Spolu so zlými baktériami vykynožia aj tie dobré v tvojich črevách. A práve tieto baktérie sú nesmierne dôležité pre zdravie – sú základom imunitného systému.

3. Viac živín

Organicky pestovaná zelenina obsahuje o niečo viac vzácnych mikronutrientov ako tradične pestovaná zelenina. Nie je to síce obrovský rozdiel, ale predsa ho možno spozorovať. Štúdia, ktorá sa venovala porovnávaniu nutričného obsahu jahôd z organického a tradičného farmárčenia prišla k záveru, že prvé menované malo, okrem iného, vyššiu antioxidačnú aktivitu a koncentráciu kyseliny askorbovej a fenolových zlúčenín.

Pri zelenine a ovocí urobí najväčší rozdiel hlavne typ pôdy, na ktorom boli plody pestované a to, či ich nechali dozrieť na slnku, alebo ich odtrhli skôr kvôli transportácií a následne nechali umelo dozrieť.

Čo sa týka mäsa, rozdiel medzi organickým a bežným je ešte oveľa výraznejší. Napríklad hovädzie odchované na pastvinách obsahuje oveľa viac CLA ako mäso z veľkochovu. CLA je v skutočnosti jedna z mála prospešných trans-mastných kyselín – je totiž prirodzená. Poskytne ti silnú ochranu pred rakovinou, pomáha rastu svalov a znižovaniu množstva tuku.

Mäso z veľkochovu má viac omega-6 a menej omega-3 tukov. Pomer omega-3 k omega-6 tukom je oveľa lepší v organickom mäse. Pri hoväzdom je to napríklad 1.65 vs. 4.84 (väčšie číslo znamená viac omega-6 a/alebo menej omega-3 tukov). To isté platí aj pri vajíčkach, či lososoch – rybie farmy sú v podstate mokrou verziou veľkochovov.

4. Žiadne GMO

GMO alebo genetický modifikované organizmy sú rastliny, zvieratá alebo baktérie, ktoré boli z nejakého dôvodu geneticky upravené. V poľnohospodárstve je zväčša dôvodom odolnosť rastliny voči chemikáliám.

Geneticky modifikovaná rastlina môže byť postriekaná herbicídmi a byť jediná, ktorá prežije – zabijúc len burinu a ostatné nežiadúce rastliny. Okrem „fajnotiek“, ktorými sú rastliny striekané, dlhodobé zdravotné problémy spojené s GMO nie sú príliš známe.

Niekoľko pokusov na zvieratách však ukázalo, že nie sú ani trocha pozitívne. Spôsobovali totiž problémy s plodnosťou, nadmerný rast buniek (ktorý môže viesť k rakovine) alebo až smrť. V USA nemusia byť geneticky modifikované potraviny ani označené. Takže si ľudia nikdy nemôžu byť istí, čo kupujú, pokiaľ nekupujú organické produkty alebo označené „bez GMO“.

Asi 88% americkej kukurice a 94% sóje sú geneticky modifikované. Tieto údaje by ťa mali zaujímať aj keď nežiješ v USA, pretože spracované potraviny s ich obsahom sa postupne dostávajú do celého sveta.

Viac o GMO sa dozvieš z tohto pozoruhodného slovenského webu.

5. Žiadna infekcia

Pravdepodobnosť, že mäso z veľkochovu bude infikované nebezpečnou baktériou je oveľa väčšia ako pri mäse z organického chovu. Kŕmenie kráv obilím namiesto trávy, ktorú by mali jesť, spôsobuje, že kyslosť ich žalúdkov je oveľa vyššia ako by mala byť. Tak sa vytvárajú ideálne podmienky pre vznik a prežívanie baktérie E.coli.

Čo je ešte horšie, vďaka malým dávkam antibiotík síce zvieratá priberajú, ale tieto dávky nepostačujú na zabitie mnohých baktérií, takže tie môžu veľmi ľahko zmutovať a vypestovať si voči nim odolnosť. Environmental Working Group analyzovala vládne testy tradične odchovaného mäsa v amerických supermarketoch. Výsledky boli viac ako znepokojivé. Baktérie odolné voči antibiotikám boli nájdené v:

  • 81% mletej morčaciny
  • 69% bravčových kotliet
  • 55% mletého hovädzieho
  • 39% kuracích pŕs, krídel alebo stehien

Strašidelný je najmä fakt, že baktérie často zdieľajú svoju DNA odolnosti voči antibiotikám s ostatnými baktériami, dokonca aj medzi rôznymi druhmi baktérií.

6. Žiadne znečistenie

Veľkochov má obrovský dopad na životné prostredie. Denne sa vyprodukujú tony hnojiva, ktoré zasahuje do podzemných vôd a znečisťuje ich. Vzduch v okolí tovární je zas znečisťovaný metánom, amoniakom a ďalšími plynmi vyprodukovanými zvieratami žijúcimi v stiesnených podmienkach.

Pestovanie za pomoci pesticídov a herbicídov zanecháva v pôde veľa chemických pozostatkov, čo znamená, že čokoľvek pestované v budúcnosti na rovnakom území bude obsahovať rovnaké chemikálie, aj keby to bolo pestované organicky.

Ako Moderný Pračlovek by si sa mal zaujímať o vplyv svojho života na životné prostredie. Vyhýbanie sa mäsu z veľkochovu je len jednou vecou, ktorú pre túto planétu môžeš urobiť.

Najlepšie a najhoršie mäso z veľkochovu

Spomedzi mäsa z veľkochovu sú najlepšie hovädzie steaky a pečeň. Pri testovaní sa zistilo, že neobsahovali žiadne zvyšky pesticídov. Hovädzie má len 4% polynenasýtených tukov, takže pomer omega-3 a omega-6 nie je v tomto prípade tak dôležitý. Vždy je tu však šanca, že mäso bude obsahovať baktérie odolné voči antibiotikám, takže sa pred konzumáciou uisti, že mäso je poriadne uvarené.

Najhoršia možná voľba je kura. Aj keď je chované prirodzene, pomer omega-6 a omega-3 nie je ideálny. Vykrmovaním kurčiat obilím sa tento pomer ešte zhoršuje.

Verím, že dnešný článok (ktorý je, mimochodom, úryvkom z mojej knihy Princípy Pračloveka) ťa presvedčil o tom, že za organické plody sa oplatí priplácať a že sa odteraz budeš mäsu z veľkochovov radšej vyhýbať pokiaľ to je možné.

Zdieľaj tento článok...

podobné články