filozofia workshopu

Na workshope Kalistenika ti predstavím môj minimalistický prístup k rozvoju maximálnej sily s váhou vlastného tela. Prečo “minimalistický”?

1. Minimálny počet pohybov a cieľov

Princíp 80/20 je v tomto prípade podcenenie a skôr by som to nazval 98/2. Zo stoviek všemožných silových prvkov ti ukážem iba hŕstku pohybových vzorov, ku ktorým ti odporúčam sa snažiť dopracovať. 2 percentá, ktoré ti prinesú 98% výsledku.

Sú to prvky ako muscle up, alebo kľuky v stojke a niekoľko ďalších, ktoré si rozoberieme na drobné. Ukážeme si najefektívnejší spôsob ako sa k týmto náročným prvkom dopracovať aj keď začínaš od nuly.

2. Minimálna časová náročnosť tréningu

Prečo zabíjať čas tréningom sily, keď ho môžeš venovať svojej rodine alebo biznisu? Aj keď, podobne ako ja, rád tráviš čas v telocvični, stále je tooooľko vecí ktorým by si sa mohol venovať pre svoj pohybový rozvoj… Sila je iba jeden z mnohých atribútov ktoré musí rozvíjať každý pohybovec a nemala by zaberať viac ako tretinu tvojho tréningového času.

3. Minimálne množstvo náradia

Dnes už existuje milión rôznych strojov a pomôcok na precvičenie každého svalu z každého uhla. My z nich budeme používať iba gymnastické kruhy a bradielka, ktoré si môžeš zaobstarať za minimum peňazí a zaberajú minimum miesta.

4. Minimálne požiadavky

Minimálne sú aj “vstupné nároky” na tvoju silu. Tento workshop je zostavený tak, že si z neho odnesieš nástroje na svoj postupný silový rozvoj na niekoľko rokov dopredu, nezávisle na tvojej aktuálnej úrovni (okrem vrcholových gymnastov, pre ktorých tento workshop určite nie je).

Naopak, maximálna bude komplexita cvičení a rozvoj kontroly nad tvojim telom. Dôraz kladiem na využiteľnosť nadobudnutej sily vo svojej pohybovej praxi. Všade, kde potrebuješ ovládať svoje telo v priestore, budeš benefitovať z vecí ktoré sa naučíš na tomto workshope.

témy rozoberané na workshope

Témy ktorým sa budeme na workshope venovať zahŕňajú:

  • otvorenie potrebných rozsahov a príprava telesných štruktúr na zvýšenú záťaž (predovšetkým zápästia, lakte a ramená)
  • budovanie pevných základov pre silový rozvoj (hlavne sila úchopu a lopatiek)
  • rozvoj stojky ako základného stavebného kameňa pre náročné silové prvky (od nuly po rovnú stojku v priestore)
  • zostavenie svojho tréningu pre časovú úsporu, predchádzaniu zraneniam a maximálnu efektivitu (štruktúra tréningu, výber cieľov a cvičení, periodizácia)
  • princípy starostlivosti o svoje telo (prehabilitácia a doplnkové cvičenia)
  • základný silový rozvoj spodnej časti tela bez závažia (prevažne náročnejšie variácie drepov)

povedali o workshopoch pračloveka

Takto sa vyjadrili účastníci mojich predošlých workshopov:

Workshop s Marianom mi stál za všetky drobné. Nie len, že som sa úplne rozbil, ale zrazu som si uvedomil aj svaly, ktoré som asi v živote neaktivoval. A keďže mojim cieľom je univerzálnosť a pripravenosť pre rôzne športy od MTB, cez hokej až po lyžovanie, tak som veľmi ocenil komplexnu prípravu chrbtice a budovanie sily od svalov, cez fascie až po úpony. Vďaka workshopu som si teraz schopný za 30 minút efektívne zacvičiť kdekoľvek s istotou, že aj za málo času budem pripravený pre radosť z mojích športov v prírode.

Dušan Plichta

Po dlhom pátraní sme konečne našli niekoho koho baví čo robí a naozaj sa vyzná. Mariána považujeme za odborníka v problematike pohybu od ktorého treba nasávať informácie ako špongia. Tento workshop bol neskutočne cenným zdrojom kvalitných informácií o výživných pohyboch a polohách pre kĺby. Objavili sme naše nedostatky v rozsahoch pohybov, ktoré vďaka Mariánovi vieme postupne odstraňovať jeden za druhým. Tento deň nám dal veľa a bez výčitiek ODPORÚČAME Mariánove workshopy pre všetkých. Bez výnimky pohlavia, pohybových zručností, športového zamerania, zamestnania ... Ak si niekto myslí, že už vie o pohybe a o svojom tele všetko, v 99% NEVIE 🙂 Ešte raz ďakujeme!

Lucka a Tomáš

Na workshope sa mi najviac páči jeho komplexnosť, absolvovali sme cviky a strečing celého tela. To mi umožnilo objaviť svoje hranice a nedostatky, na ktorých musím pracovať. Zároveň som sa naučil nové cviky, pohyby a správnu techniku cvikov, ktoré som už poznal. Väčšina pohybov je s vlastnou hmotnosťou a tak ich môžem cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek, hlavne ak sa potrebujem odreagovať od nekonečnej práce pri počítači. Workshop odporúčam každému, kto sa aspoň trochu zaujíma o svoje zdravie. Ďakujem za nadobudnuté znalosti.

Patrik Vachalík

Čo je moc, to je moc. 14 rokov bojových umení a aj tak som dostal od Mariana nakladačku riešení mojich nedostatkov a problémov, na ktoré mi ŽIADEN tréner alebo sensei nevedel doteraz odpovedať. Vďaka semináru mám teraz oveľa väčší rozsah pohybu a kontrolu nad ním, čo sa priamo zobrazilo na tréningoch powerliftingu aj MMA.

Adam Gandžala

Na fitko už určite nikdy neminieš ani cent, pretože na workshope sa naučíš, ako cvičiť vlastnou váhou tela hocikde a hocikedy. Cvičenie sa stalo zábavou - nie nudným opakovaním tých istých cvikov. Zistil som, aké sú moje aktuálne pohybové hranice/nedostatky, a naučil sa, akým jednoduchým a záživným spôsobom ich viem posunúť. Marian mi zas a znova rozšíril obzor a ukázal, že neexistuje univerzálny návod na „správne“ cvičenie - každý sme iný a musíme počúvať svoje telo. A už viem ako na to.

Tamás Fraňo

Ako maminka dvoch maličkých detí sa už nemám čas venovať športom, ktorým som sa pravidelne venovala pred tehotenstvom (plávanie, squash, aerobic). Workshop s Mariánom bol pre mňa veľkým prínosom, lebo som sa na ňom naučila komplexné cviky na spevnenie celého tela, ako aj zlepšenie koordinácie a mobility, ktoré je možné vykonávať kedykoľvek v pohodlí domova. A postačí aj 30 minút.

Priateľským a ochotným prístupom sa Marián snažil odovzdať svoje bohaté skúsenosti s pohybom a aj sa mu to podarilo 🙂 Odporúčam každému, kto má alebo by chcel mať radosť z pohybu.

Eva Lomjanská

Celý workshop bol živý a akčný. Cviky, ktoré Marián ukazoval, boli veľmi efektívne na precvičenie celého tela a boli vhodné pre každého, bez ohľadu na jeho fyzickú zdatnosť. Každý sa na workshope našiel svoju úroveň záťaže, ktorú zvládal a s tou následne pracoval. Takisto sa mi páčilo, že k cvikom, ktoré sme sa naučili, nie je potrebné žiadne náčinie.

Petra Kubicová

Vďaka tomuto workshopu som konečne ustál pár sekúnd v stojke a už sa to bude len a len zlepšovať. 🙂 Kurz bol skvele vedený, obsah a informácie boli premyslené a určené pre ľudí ktorí chcú dosiahnuť svoj cieľ a sú kvôli tomu ochotní aj niečo obetovať, nielen čakať, že sa to dáko spraví. Mariánov workshop môžem len a len odporúčať.

Tibor Molnár

Neviem chodiť, sedieť, vstať, ani sa smiať (svalovica). Trošku iné pohyby na aké som zvyknutá, takže cítim každý sval. Bála som sa toho veľmi, lebo som slabúšik. No som spokojná, odporúčam určite 😍 Idem skúšať doma.. Ďakujem za motiváciu a za všetky rady.

Marianna Kubová

ukážka silových prvkov

Tieto silové prvky si buď priamo rozoberieme na workshope, ale ich získaš “zadarmo” ak budeš pracovať na tých čo sa na workshope naučíš.

otázky a odpovede

Čo potrebujem zvládať pre absolvovanie tohto workshopu?

Workshop je postavený tak, aby ti odovzdal nástroje na tvoj pohybový rozvoj od absolútnych základov až po pokročilé prvky. Môžeš sa naň teda pridať, aj keď si úplný začiatočník. Nemal by si však mať žiadne bolesti a zranenia. 

Čo si potrebujem priniesť na workshop?

Na absolvovanie workshopu potrebuješ iba oblečenie, ktoré ti umožní voľný pohyb. Nepotrebuješ žiadne jogamatky, dokonca ani topánky. Všetky potrebné pomôcky sú dostupné v telocvični. Odporúčam priniesť viacero tričiek a uterák. 

registrácia

detaily workshopu

Workshop trvá 2 dni – obsahuje 4 bloky po 3 hodiny s hodinovou prestávkou medzi nimi. 

Najbližšie termíny:

  • Žilina, 9 – 10. Novembra 2019 v telocvični CrossGym (Dolné Rudiny 1) od 10:00 do 17:00

Cena: 120€

Registrovať sa môžeš vyplnením formulára na tejto stránke. Po jeho vyplnení ti pošleme inštrukcie k platbe, ktorou svoju registráciu potvrdíš.

 

registračný formulár

pohybový newsletter

Baví ťa pohyb a chceš sa v ňom zlepšovať? Nenechaj si ujsť žiadnu z mojich udalostí! Pridaj sa na tento špeciálny newsletter a ja ťa včas upozorním na nadchádzajúce kurzy, workshopy, alebo kemp.