Maslo a kokosový olej: ako si vybrať tie najlepšie

Výživa a doplnky

Ak už nejakú dobu sleduješ tento blog, resp. ak si prečítal Princípy Pračloveka, už ti je dávno jasné, že tuky nie sú ani zďaleka také zlé, ako ich opisujú v médiách. Práve naopak, sú vyslovene potrebné pre tvoje telo a navyše jedlu dávajú plnšiu chuť. Keďže tvoria hlavný zdroj energie Moderného Pračloveka, v mojej kuchyni sa používajú častejšie ako čokoľvek iné.

Dnes si povieme niečo o dvoch z najpoužívanejších tukov v Kuchyni Pračloveka: masle a kokosovom oleji a na čo prihliadať pri výbere tej správnej značky. 

Maslo

Mmmmm… maslo! Ešte stále má dosť zlú reputáciu v kruhu rôznych „odborníkov“ na výživu. Napriek tomu zohráva v kuchyni Moderného Pračloveka hlavnú úlohu. Zhrňme si to pre istotu ešte raz, prečo maslo vôbec nie je také zlé ako sa ťa snažia presvedčiť:

  • Nasýtené tuky nespôsobujú srdcové ochorenia. Na vine sú hlavne hydrogenované tuky a priveľa polynenasýtených omega-6 tukov.
  • Maslo (od kráv pasených na lúke, alebo GF maslo) je bohaté na vitamíny rozpustné v tukoch, ktoré ťa chránia pred srdcovo cievnymi ochoreniami.
  • Maslo obsahuje butyrát – tuk s krátkym reťazcom, ktorý je protizápalový, zlepšuje funkciu mitochondrií, zvyšuje energický výdaj a nakopáva spaľovanie tukov, podporuje tvoje črevné baktérie a tak ďalej.
  • Maslo obsahuje viac karoténov ako mrkva. A na rozdiel od nej obsahuje priamo aj tuky, ktoré sú potrebné na ich využitie. Mimochodom tieto spôsobujú, že GF maslo (hneď vysvetlím) má typickú tmavožltú farbu.

Aké maslo si vybrať

Čo sa týka masla z obchodu, mám úplne jednoznačného favorita: je ňou írska značka Kerrygold. Je to jediné maslo o ktorom viem, že pochádza od kráv, ktoré sa po drvivú väčšinu roka pasú na lúke (pre takéto maslo budem odteraz používať výraz grass fed = GF).

Navyše chutí úžasne – zvyknem si z neho ukrajovať kúsky a jesť ich len tak, ako snack (toto je už však pokročilá fáza maslochizmu). Ten rozdiel, hoci aj v porovnaní s maslom čo väčšinou kúpiš na tržnici, je neskutočný. 

10537035_10204578513491085_3645300777908615074_n

Žiaľ, u nás ho v obchode nedostaneš. Osobne ho kupujem najčastejšie v susednom Rakúsku. Ak máš možnosť, určite si ho zožeň. Odporúčam ho nakúpiť vo veľkom a odložiť do mrazáku.

Na obrázku môžeš vidieť ako to vyzerá keď ide na nákup Pračlovek 🙂

Občas nájdeš alternatívne írske maslá aj v našich obchodných reťazcoch, ale zatiaľ žiadny neprekonal starý dobrý Kerrygold.

Prečo je lepšie grass fed maslo?

Rovnako ako ľudia, aj kravy boli evolúciou prispôsobené na konzumáciu určitej potravy – v ich prípade to je tráva. V dnešnej dobe sú ale, bohužiaľ, nútené žrať kukuricu a sóju, často geneticky modifikovanú (v USA to je vyše 90% úrody). Toto sa potom odráža na kvalite ich mäsa, mlieka a produktov z nich – vrátane masla.

Maslo z kráv, ktoré sa pásli na lúke obsahuje oproti tomu čo pochádza z veľkochovu oveľa viac omega-3 MK (mastných kyselín), CLA, beta-karoténu, vitamínov A, D, E, K a iných antioxidantov. CLA je prirodzene vyskytujúca sa trans-mastná kyselina, ktorá je však úplne iná ako tie umelé. Vyskytuje sa prirodzene v živočísnych potravinách pochádzajúcich zo zvierat, ktoré žrali trávu. Jej účinky sú prinajmenšom zaujímavé:

  • pomáha v boji s rakovinou, astmou, či kardio-vaskulárnymi ochoreniami
  • znižuje krvný tlak a triglyceridy, upravuje cholesterolový profil
  • zlepšuje citlivosť na inzulín
  • potláča zápaly a zmierňuje alergické reakcie
  • pomáha so spaľovaním tuku a zachovaním svalovej hmoty

Z bežného masla jej však veľa nezískaš. GF maslo ju obsahuje v značne vyššom množstve, avšak ešte lepší je z tohto pohľadu maslový olej. Maslo je krásny príklad toho, že netreba veriť tomu, čo počuješ v médiách. Dlhé desaťročia nám odporúčali namiesto tohto zdravého tuku jesť toxický sajrajt, ktorým margaríny v skutočnosti sú.

Kokosový olej

Ďalší neprávom zatracovaný člen rodiny tukov je kokosový olej. Jeho využitie siaha ďaleko za hranice kuchyne – môžeš ho použiť ako telové mlieko, opaľovací krém, na vlasy, na zuby, či ako lubrikant…

Preto si o ňom myslím že je to ďalšia nevyhnutná súčasť tvojej kuchyne a domácnosti celkovo. Kokosový olej ako potravina je kontroverzný kvôli svojmu vysokému obsahu nasýteného tuku. Avšak ako už vieš, toto vôbec nemusí byť problém pre väčšinu ľudí.

Obsahuje totiž relatívne vysoké percento MCT tukov, ktoré tvoje telo ľahko spracuje – premieňa ho na ketóny a využíva ako rýchly zdroj energie. Niečo ako cukor, no bez následného útlmu a bez zdrvujúcich účinkov dlhodobo zvýšeného inzulínu. Navyše zvyšujú tvoj energetický výdaj a tým pomáhajú so spaľovaním tuku, podobne ako butyrát.

Obsah týchto tukov sa niekedy udáva až vyše 60%, avšak reálne by sa medzi MCT mali počítať iba mastné kyseliny C8 a C10, ktorých je tam spolu asi 15%. Najlepšia z nich je práve C8 (asi 6% z kokosáču), ktorú odporúčam aj ako samostatný suplement pre povzbudenie mozgovej činnosti a tvorby energie.

Väčšina „MCT“ z kokosáču je vo forme kyselinu laurovej. Táto 12 uhlíková MK tvorí asi 50% z kokosáču a v tvojom tele sa premieňa na monolaurín. Kyselina laurová aj monolaurín sú schopné zabíjať patogénne baktérie, vírusy a plesne. Sú veľmi účinné v boji proti candide.

Nie je kokosáč ako kokosáč

Ako vždy, aj v prípade kokosového oleja do určitej miery platí: dostaneš to, za čo si zaplatíš. Rozdiel medzi lacným, spracovaným a drahším, panenským totiž určite nie je zanedbateľný.

Lacnejšia verzia sa vyrába z kokosovej dužiny starších kokosov, ktorá sa suší na slnku, či na ohni. Po vysušení a spracovaní vzniká sivý zakalený olej s nepríjemným zápachom. Ten sa následne „čistí“ chemikáliami. Počas tohoto čistenia dochádza aj k hydrogenácií (výsledný olej môže obsahovať trans tuky) a znehodnoteniu niektorých antioxidantov.

Výsledný produkt je hrubý olej, ktorý nemá žiadnu vôňu – niektoré až smrdia. Ak si ho na seba natrieš, tak ti môže akurát tak upchať póry. Proste čistý kentus.

Panenský kokosový olej je vyrábaný z čerstvej dužinybez použitia vysokej teploty, či akýchkoľvek chemikálií. Zachováva si svoju úžasnú chuť a vôňu a po pokožke sa pekne roztiera. Nie je to ale vždy tak – záleží od výrobcu, akým spôsobom olej extrahuje. Dnes používam už iba bio kokosový olej, najčastejšie zo Srí Lanky – napríklad ten od firmy Health Link, ktorý je relatívne lacný a od ktorého lepší som zatiaľ nenašiel.

Tento článok je mierne upravený úryvok z mojej publikácie Kuchyňa Pračloveka. Ak chceš ďalšie rady ako vyberať tie najlepšie ingrediencie a ako z nich urobiť zakaždým niečo úžasne chutné a výživné, táto publikácia je pre teba ako stvorená.

Zdieľaj tento článok...

podobné články