Filtrácia vody: Ako ju vyriešiť jednoducho a lacno

Filtrácia vody

Filtrácia vody je relatívne častou témou otázok, ktoré dostávam od čitateľov: či ju vôbec nejako riešim, či je vhodné piť destilovanú vodu a podobne. V dnešnom článku si preberieme aký je môj názor na rôzne druhy filtrácie vody, ako to vyriešiť čo najjednoduchšie a vlastne všetko, čo sa týka pitnej vody.

Problém s pitnou vodou

Skôr než začneme rozoberať problematiku filtrácie vody, povedzme si o tom, prečo ju vlastne treba riešiť. Celosvetovo je problém pitnej vody hlavne v pridávaných látkach ako fluór, či chlór a látkach, ktoré sa do vody dostanú “nedopatrením”, ako rôzne zvyšky antibiotík a iných liekov (vrátane antikoncepcie),  ťažké kovy, ropné produkty, či pesticídy. Pridávanie fluóru je u nás, našťastie, zakázané, takže sa mu dnes nebudeme venovať. V Amerike to je bežná prax a je to krásny príklad toho, ako “niekto zhora”, pekne povedané, zvysoka nasral na obyčajného človeka. Viac o tom ako sa tento, dávnejšie veľmi dobre známy toxín, dnes už “liek”, začal pridávať do pitnej vody, si môžeš prečítať v tomto článku od Martina Chudého.

Čo sa týka chlóru, ten je sám o sebe relatívne neškodný. Súvisí s ním ale jeden celkom závažný problém: vznik vedľajších látok pri dezinfekcií chlórom, DBPs (disinfection byproducts), ktoré sú toxické. Samozrejme, existuje mnoho ďalších spôsobov ako očistiť vodu – napríklad ozónom, UV žiarením, pieskom, teplom, či uhlíkom. Väčšina z nás ale, bohužiaľ, neovplyvní, či sa na dezinfekciu vody, ktorá ku nám prichádza cez kohútik, použije chlór, alebo iná látka a tak isto ťažko ovplyvníme vypúšťanie toxínov do vody, ktorú pijeme.

Balená voda: riešenie, alebo ďalší problém?

škodlivosť balenej vodyAk ťa napadlo, že riešenie je kupovať si vodu v obchode, tak ti poviem, že veľa druhov predávaných fľaškových vôd je iba pekne zabalená, stará dobrá voda z vodovodu. No dajme tomu, že máš značku, ktorá má určite dobrý zdroj vody, nabitú minerálmi a neviem čím ešte. Nájdu sa aj také, no problém predstavuje médium, v ktorom sa ku tebe dostanú: plastová fľaša. Som veľkým odporcom plastových fliaš hlavne z týchto dvoch dôvodov:

1. Uvoľňujú sa z nich toxíny

Jeden z najznámejších je BPA, ktorý pôsobí v tvojom tele ako estrogén a rozhádže tvoju hormonálnu sústavu. Ak nájdeš “BPA free” fľašu, ešte nemáš dôvod na oslavu. Tých toxínov je totiž oveľa viac. Obzvlášť veľa sa ich z fliaš uvoľňuje, ak sú vystavené teplu (a nikdy nevieš koľko strávili tie fľaše na slnku, predtým ako sa ku tebe dostali).

2. Znečisťujú planétu

Plasty sú všeobecne veľmi užitočný vynález pre človeka, ale ich dopad na životné prostredie je jeden obrovský problém, ktorý treba riešiť. Plastové fľaše tvoria obrovskú masu odpadu, s ktorým sa často nič nerobí a už z neho vznikajú celé ostrovy. Je to nechutné a tým, že kupuješ vodu v plastových fľašiach, iba tento problém podporuješ. Prosím, v mene našej planéty, ak už nejaké plastové fľaše máš, urob čo môžeš, aby sa zrecyklovali. Z dlhodobého hľadiska je kupovanie vody v plastových fľašiach podľa mňa drahé, neekologické a zdraviu škodlivé riešenie.

Najlepšia pitná voda

fitrácia vodyEšte posledná vec, ktorú si povieme skôr, než sa vrhneme na metódy filtrácie je odpoveď na ultimátnu otázku: aký je najlepší zdroj pitnej vody? Najlepšia pitná voda je voda z prírodných prameňov. Je to také jednoduché… Či? Žiaľ, v dnešnej dobe si nikdy nemôžeš byť istý, či je daný prameň čistý a nie je kontaminovaný napríklad skládkou odpadu, alebo nejakou továrňou v blízkosti. Ak máš v okolí svojho bydliska prameň vody, ktorý je overene čistý a bez kontaminácie, tak máš vyhraté. Choď si do neho pravidelne nabrať vodu do sklenenej nádoby a máš najlepší možný zdroj vody, aký len môžeš mať.

Dokonca ešte lepšia je voda z topiacich sa ľadovcov. Všeobecne voda, ktorá bola vystavená ultrafialovému a infračervenému žiareniu zo slnka, prešla tlakom, aby sa dostala na povrch alebo je rozvírená sa dá nazvať aj “živá voda”. Teraz vážne, živá voda nie je žiadna ezoterická hovadina, ale skutočná vec: voda, ktorá prenáša energiu, má inú chemickú štruktúru a je zásaditá. Túto tému ale nebudeme ďalej rozoberať, keďže ešte ju musím sám lepšie naštudovať (napríklad z tejto knihy). Nové poznatky určite doplním do tohto, alebo nového článku. Mimochodom, ďalším, hádam ešte lepším zdrojom vody je zelenina a ovocie, v ktorých sa voda nachádza v najlepšie využiteľnej podobe pre telo.

Filtrácia vody v domácnosti: metódy

Ak teda nebývaš v blízkosti nejakého horského potoka s čistou vodou a nechceš kupovať plastové fľaše, ostáva ti iba jediná možnosť a to je filtrácia, resp úprava vody z vodovodu. Pozrime sa, aké sú možnosti:

Bežné filtrovacie kanvice

Bežné filtre, medzi ktorými je najpopulárnejšia značka Brita poskutujú relatívne lacné riešenie, ktoré väčšinou funguje na báze aktívneho uhlia, ktorým voda prejde. Vodu očistia od niektorých nečistôt – hlavne chlóru a (niektorých) ťažkých kovov. Takáto voda nepochybne chutí lepšie ako samotná voda z vodovodu. Väčšina takýchto filtrov si ale neporadí s pesticídmi a inými toxínmi.

Problém môže tiež predstavovať čistota uhlíkového filtra, na ktorom sa časom môže nazbierať pekná kopa mikroorganizmov. Obzvlášť v izbovej teplote, ktorá je veľmi dobrá na množenie baktérií. To môže spôsobiť že v konečnom dôsledku bude voda ešte horšia, ako keby si ju pil priamo z vodovodu, kde tieto baktérie vykynožili chlórom. Samozrejme tomu vieš zamedziť, ak budeš filter dostatočne často meniť, budeš kanvicu skladovať v chladničke (nižšia teplota obmedzí rozmnožovanie baktérií) a kúpiš si takú, ktorá obsahuje aj koloidné striebro, alebo inú antibakteriálnu súčasť.

Môj verdikt: Určite lepšie ako nič, no filtre musíš meniť pravidelne (aj častejšie ako sa odporúča) a ideálne to celé skladovať v chladničke.

Destilácia vody

Destilácia vody má vraj problém čistoty vyriešiť tým, že z vody údajne eliminuje všetky nečistoty, ťažké kovy a baktérie. V krátkosti, destilácia funguje tak, že sa voda nahreje, odparí sa a vyparená voda sa následne znova skvapalní. Väčšina nečistôt ostane v pôvodnej kvapaline teda sa ich zbavíš. Znie to dobre, no nie? Síce odstráni baktérie ťažké kovy a fluór, destilácia má aj svoje výrazné nevýhody a to hneď niekoľko:

1. Neodstráni látky, ktoré majú nižší bod varu ako voda 

Chlór, či VOC (volatile organic compounds – skupina škodlivých látok, vrátane pesticídov, ktoré sú nielen vode) sa odparia spolu s vodou a teda v “prefiltrovanej” vode ostávajú. Jedine že by si mal drahší prístroj, ktorý vodu “predhreje”, no to už trvá dlhšie a je to oveľa náročnejšie. Nehovoriac o cene takého prístroja.

2. Odstráni minerály a elektrolyty

Destilovaná voda neobsahuje žiadne minerály a elektrolyty. Tým pádom k tomu, aby ťa efektívne hydratovala, bude tvoje telo musieť  vytiahnuť tieto minerály – hlavne sodík, draslík, vápnik a horčík – zo “zásob” (ak mu ich nedodáš inak). Najväčšou zásobárňou posledných dvoch sú kosti, čiže dlhodobé pitie destilovanej vody ti ich môže solídne odvápniť a spôsobiť osteoporózu. A to nehovorím o draslíku, ktorého má väčšina ľudí beztak žalostne málo a ktorého nedostatok môže spôsobiť problémy so srdcom, vysoký krvný tlak, zníženú činnosť štítnej žľazy a celkovo urýchliť starnutie.

3. Je kyslá

Destilovaná voda má silné absorpčné schopnosti. Okrem spomínaných minerálov absorbuje aj oxid uhličitý zo vzduchu, čo spôsobí, že sa zníži jej pH. To spôsobuje problém aj priamo v tele, kde môže narušiť pH v niektorých telesných systémoch, no zanedbateľný nie je ani fakt, že keď takúto vodu skladuješ v plastovej nádobe, začne ju doslova rozkladať. Asi ti nemusím vysvetľovať, že piť plastovú vodu nie je práve najlepší nápad.

Môj verdikt: Destilovaná voda nie je vhodná pitie a už vôbec nie na dlhodobé užívanie.

Reverzná osmóza

filtrácia vodyReverzná osmóza spočíva vo využití polopriepustnej membrány a zvýšeného tlaku, ktorý “zmení smer” prirodzenej osmózy (vyrovnávanie koncentrácie látok v dvoch roztokoch/nádobách). Táto metóda sa používa aj na premenu morskej vody na pitnú. Táto metóda odstráni z vody väčšiu časť kontaminantov než väčšina metód, no neporadí si s VOCs a niekoľkými ďalšími látkami.

Tiež, podobne ako destilácia, odstráni potrebné minerály a teda takúto vodu treba pred pitím remineralizovať. Navyše, jej aplikácia ťa môže vyjsť aj celkom draho: samotné zariadenie stojí stovky eur a výmenné filtre tiež nie sú lacná záležitosť. Filter tiež musí byť neustále napojený na elektrickú sieť a okrem toho pri ňom vzniká “odpadová” voda, ktorej je často viac ako tej prefiltrovanej.

Môj verdikt: Relatívne náročná a drahá forma filtrácie, ktorá vyžaduje remineralizáciu a neporadí si so všetkými druhmi kontaminantov. Podľa mňa za to nestojí

UV dezinfekcia

Pokiaľ ide o odstránenie choroboplodných baktérií a vírusov, UV dezinfekcia je snáď najefektívnejšia metóda. V takýchto filtroch voda preteká z jednej nádoby do druhej a cestou je “ožiarená” svetlom v spektre okolo 254 nm. Toto žiarenie je prítomné aj v slnečnom žiarení, no v oveľa menšej intenzite.

Na baktérie má ničivý efekt: zničí ich DNA a prakticky ich sterilizuje (znemožní rozmnožovať sa). Hoci táto metóda eliminuje 99.99% baktérií a vírusov, na ostatné nečistoty je úplne nepoužiteľná. Pesticídy, VOC, BPA, antibiotiká a všetky ostatné nečistoty anorganického pôvodu ostanú po takejto filtrácií nedotknuté. Takéto riešenie tiež nie je práve najmenej nákladné a okrem relatívne drahého prístroja vyžaduje aj výmenu žiaroviek a neustály prísun elektriny.

Môj verdikt: Pre domáce použitie veľmi nepraktické, nákladné riešenie, ktoré je úplne neúčinné voči hlavným kontaminantom ktoré potrebujeme odstrániť

Blokový uhlíkový filter

Veľmi efektívna a lacná možnosť, ako efektívne odstrániť VOC, pesticídy, fluór, ťažké kovy, nitráty, baktérie a iný sajrajt z vody – bez odstránenia minerálov a iných dôležitých látok – je blokový uhlíkový filter. Na rozdiel od niektorých filtračných kanvíc, kde voda nemusí prejsť celým blokom uhlíka, ale len “prepláchne” uhlíkové guličky je tento oveľa efektívnejší a môžeš ním dokonca urobiť bezpečnú pitnú vodu aj z močiara.

Takéto filtre sú síce relatívne veľké, no používajú na svoj chod iba gravitáciu a vydržia dlho bez výmeny filtra. Tiež nie sú dokonalé, čiže nejaké zvyšky kontaminácie (niektoré rušičky hormónov) môžu zanechať vo vode, no sú najlepším dostupným riešením. Overená (zatiaľ nie mnou) je značka Berkey, ktorá vyrába rôzne filtre na báze aktivovaného uhlia.

Môj verdikt: Tieto filtre sú pravdepodobne najlepšie (efektívne, relatívne lacné a nenáročné na údržbu) riešenie pre bežnú domácnosť.

Najlepšie riešenie: Viacstupňové čističky

Pravdepodobne najlepšie riešenia, ktoré vodu kompletne zbavia nečistôt, vrátane zvyškov liekov a iných neduhov, spočívajú v kombinácií vyššie uvedených metód s remineralizáciou a ďalšími krokmi v čistení vody. Ich cena ale prevyšuje 1500€, takže rozhodne nie sú pre každého. Navyše, podľa mňa minimálne 90% práce urobí aj tak uhlíkový filter, ktorý je z celého pravdepodobne najlacnejší.

Môj verdikt: Ak si za vodou, tak si kúp si filter, ktorý kombinuje všetky vyššie uvedené spôsoby a budeš mať najkvalitnejšiu vodu, akú z kohútika môžeš mať.

Moje extra lacné a jednoduché riešenie: Šungit

Aktuálne v našej pračlovečej domácnosti používame špeciálny minerál – v podstate je to uhlík vo forme fullerénu. Pochádza z Ruska a hovorí sa mu Šungit. Za objavenie jeho schopnosti pohltiť elektromagnetické žiarenie dostal istý vedec Nobelovu cenu. Používa sa aj na čistenie vody a to veľmi jednoducho – iba ho pridáš do nádoby s vodou, počkaš pár hodín (chlór a väčšinu nečistôt naviaže už po hodine) a môžeš piť. Síce som zatiaľ nenašiel vedecký výskum o jeho účinnosti, a teda od najúčinnejšieho možného riešenia môže mať na míle ďaleko, aktuálne ho považujem za veľmi efektívny, nízkonákladový a minimalistický spôsob ako čistiť vodu v domácnosti. Minimálne rozdiel v chuti vody spoznáš okamžite.

Hovorí sa o ňom, že na seba viaže ťažké kovy, chlór, dusičnany, zvyšky ropy, ničí baktérie… skrátka že účinne čistí pitnú vodu od všetkého, čo by v nej nemalo byť. Na internete nájdeš aj rôzne články o jeho zázračných účinkoch, no tie osobne beriem s rezervou a spolieham sa iba na jeho schopnosť pohlcovať nečistoty.

Okrem samotného šungitu ti na jeho efektívnu prevádzku stačia 2 kanvice: jedna, v ktorej budeš nechávať vodu so šungitom a druhá, do ktorej ju budeš prelievať. Jedno balenie Šungitu stojí cca 10€. Takéto balenie ti denne efektívne očistí cca 2-3 l vody a vydrží cca pol roka. V rámci údržby ho stačí každé 2 týždne z vody vybrať a nechať vysušiť (ideálne na slnku). Ja osobne zalievam jedno balenie cca 1.5 litrom vody a prelievam každých 12 hodín (ráno a večer). Ak sa rozhodneš pre šungit, kupuj ho iba od certifikovaných značiek. Ako to býva, aj tu dostaneš za čo si zaplatíš a lacný šungit je oveľa menej efektívny (alebo často iba kus obyčajného uhlíka).

Môj verdikt: Ak hľadáš rýchle, lacné a jednoduché riešenie, Šungit je jedným z nich. Preto som nasadil do svojho eshopu overený šungit od Slovenského distribútora Šungit time

Záver

Keďže voda je každodennou súčasťou tvojho života, jej kvalitu by si nemal brať na ľahkú váhu. Najkvalitnejšie riešenie je voda z horského prameňa a príjem vody z vysokého množstva kvalitnej (lokálnej, nepostrekovanej a čerstvej) zeleniny a ovocia.  Samozrejme, nevyhneš sa ani vode z vodovodu, kedže balená voda je vysoko nevhodným riešením. Síce na Slovensku máme vo väčšine oblastí relatívne kvalitnú vodu, no filtrácia vody určite stojí za zváženie.

Najefektívnejším, lacným a relatívne nenáročným dostupným riešením je uhlíkový filter, napríklad od značky Berkey. Alternatívne, ešte lacnejšie a jednoduchšie riešenie je Šungit, ktorý síce zatiaľ nie je taký populárny, no ja aktuálne stojím za ním a sám ho používam. Aké riešenie používaš ty? Prípadne máš niečo, čo by si k článku doplnil? Prosím daj vedieť v komentároch pod článkom. Ak sa ti článok zdal užitočný, nezabudni ho zdieľať.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK

Začni diskusiu na forum.modernypraclovek.sk

Top