Mojou motiváciou je vlastný pocit šťastia, ktorý je podľa mňa priamo úmerný počtu ľudí, ktorým pomôžem zlepšiť svoj život.

ako to celé začalo

Začiatky filozofie Moderného Pračloveka siahajú do mojich 16-ich rokov (rok 2006), keď som na základe svojej prvej prečítanej knihy z oblasti “zdravého životného štýlu” prešiel na nízkotučnú stravu s celozrnnými cereáliami a podobnými hovadinami, no moje zdravie a kondícia sa nijako výrazne nezmenili.

Naopak, alergie a pravidelné nádchy boli stále bežnou súčasťou môjho života. Odmalička som bol astmatik a bral som niekoľko tabletiek a inhalátorov denne. Býval som často chorý a pravidelne užíval antibiotiká. Povedal som si, že tu niečo nesedí… veď robím presne to, čo písal pán doktor v knihe, bral som všetky tie lieky, ktoré mi boli predpísané a predsa som nebol zdravý.

Riešenie lekárov spočívalo iba v predpísaní ďalších liekov, ktorých vedľajšie účinky som si radšej ani nečítal. Postupne som si uvedomoval, že ak ich nechcem do konca života užívať, budem musieť prevziať kontrolu nad svojim zdravím do vlastných rúk. Tak som sa pustil do štúdia v oblasti životosprávy s ešte väčším nasadením.

Postupne som objavoval rôzne zdroje informácií, ktoré tvrdili viac menej pravý opak toho, čo som dovtedy považoval za svätú pravdu. Zistil som, že raňajky nie sú až také dôležité ako sa hovorí, že celozrnné potraviny vôbec nemusia byť súčasťou zdravého jedálnička a že beh nie je najlepší spôsob ako schudnúť. Začal som si uvedomovať, že tzv. “všeobecná múdrosť” a to, čo hovoria lekári, vôbec nemusí byť založené na pravdivých informáciách. Prišiel som na to, že ak chcem napredovať, musím mať otvorenú myseľ a byť pripravený spochybniť všetko, čo som doteraz “vedel”. A toto nastavenie mysle si chcem udržať do konca života.

Po prečítaní tisícov rôznych zdrojov, vrátane desiatok (dnes už stoviek) kníh z oblasti tréningu, stravovania a životosprávy som si postupne začal formovať svoj vlastný názor. Čoraz viac som si uvedomoval, že za choroby a neresti dnešnej civilizácie môže iba ona sama. Práve tie moderné veci ako spracované potraviny, sedavé zamestnania, či izolácia od prírody sú našimi najväčšími nepriateľmi. Jediný spôsob ako sa vrátiť späť k optimálnemu zdraviu je (aspoň sčasti) imitovať život človeka z čias, kedy podobné veci neexistovali – z čias Pračloveka.

Hoci sa svojim životným štýlom vo viacerých ohľadoch snažím čo najviac priblížiť k pračloveku, existujú výdobytky modernej doby, bez ktorých si svoj život neviem, resp. nechcem predstaviť. Bez nich by si predsa ani nečítal tento text. Faktom je, že život v modernej civilizácií má svoje ohromné benefity pre kvalitu nášho prežívania a preto chcem využiť všetko, čo mi môže ponúknuť. Tak vznikol koncept Moderného Pračloveka – človeka, ktorý sa snaží priblížiť ku svojim koreňom, ale zároveň využíva vymoženosti modernej doby na spríjemnenie a zvýšenie kvality svojho života.

Keď som začal badať výsledky svojho snaženia, začal som radiť iným a postupne som si uvedomil, že môj zmysel života je pomáhať ostatným. Postupom času som prirodzene začal pociťovať potrebu svoje myšlienky vydať do sveta a tak som vydal svoju prvú digitálnu publikáciu v angličtine s názvom Caveman Principles. Keďže vo svete bolo v tejto dobe mnoho ľudí, ktorí podobné myšlienky v angličtine šírili, rozhodol som sa zamerať na ľudí v našej krajine a tak som ju preložil do slovenčiny. Dnes je pre svoj úspech dostupná aj v tlačenej verzií (dokonca už v druhom vydaní) pod názvom Princípy Pračloveka. Po preložení publikácie, behom roka 2014, vznikol aj tento blog.

Mojim cieľom je pomôcť ti zorientovať sa vo svete plnom dezinformácií a klamstiev a nájsť svoju cestu k dlhému a kvalitnému životu.

Filozofia zdravia a životného štýlu

Myslím si, že je hlúposť prispôsobovať sa rôznym diétam, či tréningovým režimom. Väčšina ľudí si myslí, že žiť zdravo a vyzerať dobre znamená obmedzovať sa, trápiť svoje telo a byť nešťastný.

Ja si myslím pravý opak. Všetko čo v živote robím totiž robím s jediným účelom: byť šťastný a cítiť sa dobre. Kľudne by som sa nazval aj pôžitkárom. Život je predsa len jeden a treba si ho užívať čo najviac. Robím vždy to, čo mi prináša radosť a vyhýbam sa tomu, čo ma frustruje a prináša nešťastie a stres.

Rozdiel medzi mnou a bežným pôžitkárom je v tom, že ja si uvedomujem rozdiel medzi instantným potešením a dlhodobým šťastím. Viem napríklad, že lepok, cukor a podobné záležitosti môjmu telu z dlhodobého hľadiska iba uškodia a preto ma vôbec neláka krátkodobé instantné potešenie, ktoré prinášajú (podobne ako ma neláka ani kokaín).

Namiesto toho som sa naučil vyrobiť si chutné a zdravé jedlo, ktoré môjmu telu prospeje a zároveň mi chutí viac, ako to nezdravé. Túto schopnosť sa snažím naučiť ľudí prostredníctvom mojej publikácie Kuchyňa Pračloveka.

Znamená to, že nikdy “nezhreším”? Určite nie. Občas si doprajem chutné, no nie práve zdravé jedlo, či iný “pôžitok”, ktorý nie je v súlade s mojimi princípmi. Vždy to však robím vedome (viem aké to bude mať dôsledky), vychutnám si to naplno a potom sa rýchlo vraciam ku svojim zaužívaným spôsobom.

Do svojho života sa snažím implementovať čo najviac prvkov zo života našich predkov, aj keď to niekedy nie je príjemné. Dobrovoľne sa krátkodobo vystavujem nekomfortným situáciám ako je hlad, chlad, alebo intenzívny pohyb za hranicou pohodlia, no vždy je to za účelom cítiť sa dlhodobo lepšie.

Nie som zástanca diét, ani chudnutia. Naučil som sa robiť rozhodnutia, vďaka ktorým sa cítim a vyzerám dobre po celý rok.

filozofia pohybu

Čo väčšina ľudí nazýva cvičením, ja nazývam pohybom. Hýbem sa, lebo ma to neskutočne baví a napĺňa. Ten pocit, keď sa naučím nový pohyb, keď môžem robiť so svojim telom čokoľvek, alebo keď sa dokonale ponorím do pohybovej improzácie je pre mňa na nezaplatenie.

Uznávam filozofiu všestranného pohybu. Nevenujem sa žiadnemu športu a nemám ambíciu byť svetový v žiadnom špecifickom druhu pohybu. Miesto toho sa venujem budovaniu pohybovej komplexity a všeobecnej pohybovej zdatnosti.

Venujem sa handbalancingu (stojkám), tancu, bojovým umeniam, akrobacii, gymnastickému silovému tréningu, acro-yoge, či žonglovaniu. Kettlebell je nenahraditeľnou súčasťou môjho tréningu.  Denne pracujem aj na svojej mobilite, ktorá mi dáva pocit slobody pohybu. Keďže v slovenčine zatiaľ neexistuje pojem na pomenovanie toho čo robím, zaviedol som nový pojem: pohybovec. Pravidelne sa zúčastňujem workshopov od najlepších svetových pohybovcov (medzi inými Ido Portal, Tom Weksler, Jozef Fruček), ktorých som sám niekoľko zorganizoval.

Od roku 2013 do roku 2018 som viedol vlastnú telocvičňu s názvom No Will No Skill Academy. Tej som sa neskôr vzdal v prospech značky Moderný Pračlovek, ktorá sa stala mojou prioritou. 

Hoci moja práca (napríklad na tomto blogu) väčšinou zahŕňa veľa sedenia, snažím sa aspoň každú pol hodinu vstať a trochu sa rozhýbať. Veľa visím, a drepujem. Vlastne som na tom už závislý a nezaujíma ma čo si o mne myslia náhodní okoloidúci. Kľudne sa zavesím aj v autobuse, alebo sa dám do drepu počas čakania na úrade.

Filozofia života a úspechu

Úspech je pre každého niečo iné. Pre mňa je úspech to isté, čo šťastie. Ak máš veľa peňazí, pozná ťa miliarda ľudí, ale nie si šťastný, v mojich očiach si zlyhal.

Jedným zo základných kameňov môjho šťastia je sloboda – pohybová, finančná, časová, ale aj mentálna. Sloboda od bolestí, od závislostí, od utrpenia… A slobodu si treba zaslúžiť, keďže v dnešnej dobe sa rodíme zviazaný spoločenskými a kultúrnymi obmedzeniami a “normami”, ktoré nás o ňu oberajú.

Moja filozofia úspechu (slobody) by sa dala zhrnúť vetou “No Will No Skill”. Jej základom je predpoklad, že všetko v živote sa dá považovať za zručnosť (skill) a tým pádom všetko sa dá naučiť.

Či už je to nadľudská sila, disciplína, produktivita, pozoruhodná pamäť, cudzí jazyk (alebo desať cudzích jazykov), schopnosť efektívne komunikovať (písať aj rečniť), zarábať peniaze, upokojiť svoju myseľ, alebo čokoľvek iné. Všetko sú to schopnosti (skills) a VŽDY existuje spôsob ako ich vylepšiť. Stačí iba dostatočne chcieť (will) a vytrvalo na tom pracovať

Ignorujem ľudí, ktorí mi chcú povedať čo je možné a čo nie a vyhľadávam spoločnosť tých, ktorí majú jasný cieľ a idú si za ním. Napriek tomu odmietam byť vážny a život beriem s nadhľadom a úsmevom. 

filozofia eshopu

Eshop, ktorý nájdeš na tejto stránke som založil preto, lebo som nenašiel žiadny iný, ktorý by ponúkal všetky doplnky výživy, ktoré sám pravidelne konzumujem a ktoré odporúčam aj svojim čitateľom.

Nájdeš v ňom iba najkvalitnejšie produkty, ktorých výberom som venoval špeciálnu pozornosť a ktoré aj sám používam. Vždy zháňam produkty s maximálnou účinnosťou a minimom aditív (sladidlá, konzervany, farbivá…) a nechcených látok (ťažké kovy, pesticídy…). Vybral som iba to najlepšie, čo je v Európe dostupné. Žiadne kompromisy!

Na eshope nájdeš z každého druhu produktu iba jeden – ten najlepší! Ponuku postupne rozširujem o nové druhy produktov a ak nájdem v danej kategórií niečo lepšie, bez problémov produkt nahradím, aj keď pôvodný bol best seller. Chcem tu mať iba to najlepšie a nerobím kompromisy kvôli cene, čiže ak je tvojim zámerom zohnať najlacnejšie doplnky, tento eshop nie je pre teba.

U mňa nájdeš iba produkty, ktorým verím a ktoré odporúčam pre skvalitnenie tvojho života. Žiadne magické pilulky, z ktorých budeš mať kocky na bruchu za 2 týždne. Nepredávam žiadne suplementy, ktoré sú síce populárne, ale sám v nich neverím.

Filozofia tvorby obsahu

Dávnejšie som sa snažil všetky svoje tvrdenia v článkoch podložiť aspoň nejakou štúdiou, alebo výskumom. Časom som si ale uvedomil, že dnes už človek skutočne nájde “dôkaz” k prakticky hociakému tvrdeniu. Ak chceš, nájdeš si štúdie potvrdzujúce škodlivosť, ale aj užitočnosť hladovania. Či už si zástancom vysokého príjmu tukov, alebo sacharidov, v oboch prípadoch existuje množstvo štúdií, o ktoré sa môžeš oprieť.

Preto už na tomto blogu, aj v mojich publikáciách, podcastoch, rečiach, či workshopoch uvádzam iba svoje vlastné skúsenosti a názory, ktoré som overil na sebe a väčšinou aj iných ľuďoch – kamarátoch, známych, čitateľoch, klientoch. 

Môj názor je ovplyvnený nasledovnými faktormi:

  1. Fakty. Opieram sa o tvrdenia, ktoré sú v danej oblasti považované za fakty, no uvedomujem si, že čím je daná téma “hlbšia”, tým sú aj “fakty” vratkejšie a preto som pripravený spochybniť všetko o čom som si doteraz myslel že je dané. Ako príklad “faktu”, ktorý už bol vyvrátený môžem uviesť napríklad mýtus “cholesterol v strave spôsobuje srdcovo-cievne ochorenia”.
  2. Štúdie. Štúdie sú dôležité, no ako som spomínal, výsledky štúdií určite neberiem ako niečo nespochybniteľné. Najväčšiu relevanciu pre mňa majú dvojito-zaslepené klinické štúdie, no ani pri nich vedci nevedia kontrolovať všetky faktory, ktoré môžu ovplyvniť výsledok. Reálny život je jednoducho príliš komplexný na to, aby sa dal simulovať v laboratóriu. Štúdie na zvieratách, bunkách (in vitro), či korelačné štúdie síce môžu niečo naznačiť, no od reálneho života majú veľmi ďaleko a preto sú málo relevantné.
  3. Názory ľudí, ktorým dôverujem. Na svete je obrovské množstvo ľudí, ktorí sú múdrejší ako ja, majú viac skúseností alebo sa venujú danej oblasti viac ako ja. Preto denne čítam ich články a knihy, počúvam ich podcasty a všetko čo sa od nich dozviem si porovnám s tým, čo som sa dozvedel doteraz. Ak sa to zhoduje, môj názor sa posilňuje, ak je tam nejaký konflikt, hľadám pravdu ďalej.
  4. Skúsenosti. Ak niečo ešte nie je dokonale preskúmané, ale funguje to, nemám dôvod tomu neveriť. Ak to zapadá do mojej filozofie (občas aj keď nezapadá) a je to bezpečné, vyskúšam to sám a ak to funguje, odporúčam to ďalej. Medzi tým, čo uznáva široká vedecká verejnosť a najnovšími vychytávkami, často založenými iba na osobných skúsenostiach, je často aj desaťročný časový posun.

Netvrdím, že mám patent na pravdu, alebo že môj názor je ten správny. Viem, že sa občas mýlim a som ochotný si to priznať. Ponúkam ti možnosť prečítať/vypočuť si môj pohľad na vec a ako s ním ďalej naložíš je už na tebe.