mariano
Som náčelník kmeňa Moderných Praľudí posadnutý neustálym zlepšovaním samého seba. Či už ide o zdravie, pohybové schopnosti, kondíciu, efektivitu práce, výkon mozgu alebo stav mysle, neustále hľadám spôsoby ako ich vylepšiť a zvýšiť tak kvalitu svojho života. Mojim poslaním je tieto poznatky šíriť do sveta a pomáhať ľuďom byť lepší ako včera, predovšetkým prostredníctvom tohto blogu.

Komentáre (10)

 1. Ahoj, mam pred sebou krill olej z tvojho eshopu, a v clanku vyssie pises, .. citujem: “Odporúčam krill olej s obsahom astaxantínu aspoň 500 mcg na kapsulu a pomerom EPA:DHA približne 1:2 (viac DHA je spravidla lepšie).”
  Ale na flasticke ak teda dobre citam a chapem zlozeniu, je uvedené, ze kapsula obsahuje astaxantin 78,2 mcg, co je k 500 mcg este dost daleko a EPA je 154 mg a DHA 81 mg. Cize hodnoty EPA a DHA su presne naopak, nez by podla teba mali byt 🙂 mohol by si sa mi k tomu vyjadrit prosim? dakujem 🙂

  1. Ahoj. V tom pomere EPA:DHA mám chybu, ešte som nevidel produkt, ktorý by mal prirodzene viac DHA ako EPA. Čo sa týka astaxantínu, tak máš pravdu… krill olej od Echt Vital som pôvodne vyberal kvôli mega vysokému obsahu asx. (1.25 mg), no nedávno (bez môjho vedomia) zmenili zloženie. Aktuálne mám vyhliadnutý krill s obsahom asx 0.85 mg a EPA:DHA = 150:90.

   1. Ďakujem za odpoveď 🙂 čiže potom je lepší pomer EPA:DHA v pomere 2:1 ?
    A kedy predpokladáš naskladnenie nového krillu? asx s hodnotou 0,85 mg znie ozaj vynikajúco 🙂

    1. 2:1 nie je žiadne magické číslo, len treba mať na pamäti, že pre mozog je dôležitejšia DHA a preto ho chceš v dostatočnom množstve. Tento nový olej bude naskladnený pravdepodobne behom budúceho týždňa, prípadne začiatkom ďalšieho. Určite budem informovať v newsletteri.

 2. Ahoj, prosim ta, ma magneziovy olej vplyv na vstrebavanie vapnika?
  Alebo moze byt zvyseny prijem magnezia z tohto zdroja nepriaznivy pre kosti – osteoporozu?

  1. Ahoj. Dobrá otázka. Pokiaľ viem, tak ich vstrebávanie sa navzájom ovplyvňuje pokiaľ sa obe vstrebávajú zároveň z tráviaceho traktu. Pokiaľ sa Mg vstrebáva cez kožu, tak si myslím, že nemá vplyv na vápnik. Určite príjem Mg z oleja nepriaznivý pre kosti nebude, skôr naopak.

 3. čo hovoríš na MSM?

  1. MSM u mňa momentálne patrí medzi “nemastné-neslané” suplementy. Má nejaké pozitívne účinky, (ktoré by sa ale možno dosiahnli aj zvýšením potravín s obsahom síry v strave) ale nie sú také výrazné, aby som ho zaradil medzi svoje suplementy. Napr. pokiaľ ide o kĺby, oveľa efektívnejší je glukosamín sulfát.

 4. Vďaka za fajn článok. Pred pár týždňom som začal používať sprej od Zechmag (6strekov ráno /6strekov večer – na brucho). Prekvapilo ma, že svrbenie bolo intenzívnejšie než som čakal. Po pár dňoch som zbadal na riedkej stolici, že niečo nie je v poriadku. Teraz viem, že to vlastne nie je špatne (nežiadúci vdľajší efekt ), len magnézia potrebujem menej než som si myslel. Čo je dobrá správa.

  1. Skús ho dávať aj inde ako na brucho – u mňa sa osvedčil hrudník a vnútorná strana rúk. Prípadne roztri na čo najväčšiu plochu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

RADY PRAČLOVEKA

Desatoro suplementy trans 250

Pridaj sa ku vyše 4000 praľuďom, ktorí odberajú newsletter Rady Pračloveka a stiahni si ebooky Desatoro Prikázaní a Suplementačný Poradca Moderného Pračloveka úplne zadarmo.

Viac info nájdeš TU

Žiadny spam. Odhlásiť.sa môžeš kedykoľvek. Powered by ConvertKit