Deň v živote Moderného Pračloveka (strava, rituály, pohyb)

Rutina

Často dostávam otázku typu „Čítal som tvoje články/knihy, ale akosi ich neviem zakomponovať do svojho života. Ako to robíš ty?“, prípadne žiadosti o môj ukážkový jedálniček. Tak som sa rozhodol, že ti načrtnem ako vyzerá ideálny pracovný deň v mojom živote so všetkým, čo k tomu patrí – stravou, pohybom, resp. pracovnými návykmi. Ešte skôr než začnem by som ale rád ozrejmil niekoľko vecí:

  1. Nehovorím, aby si robil to isté čo ja. Moje rituály a strava sú prispôsobené na mňa počas niekoľkých rokov sebaobjavovania. Počas tejto doby som prišiel na to, čo funguje mne a pre teba to môže byť niečo úplne iné.
  2. Ide o „ideálny deň“. Presne takýto deň je v praxi skôr výnimočný a väčšinou sú niektoré rituály nutne nahradené nejakým improvizovaným programom, ktorý si aktuálna situácia vyžaduje.
  3. Ide o pracovný deň. Keď cestujem, alebo cez víkendy to vyzerá trochu inak.
  4. Rutina sa neustále mení v závislosti od viacerých vecí – okrem iného aktuálneho projektu, ročného obdobia a pod.

OK, keď už máme jasno v tomto, poďme sa pozrieť ako vyzerá môj bežný / ideálny deň… Hoci je každý je deň trocha iný, prvá časť je v 90% prípadoch približne rovnaká. A tou je moja ranná rutina, ktorá trvá niekedy aj vyše troch hodín. Začína sa vstávaním a končí sa vtedy, keď začína pracovný režim. Poďme teda pekne po poradí…

Ranná rutina

1. Budíček.

V čase, keď píšem tieto riadky (marec-apríl 2017) vstávam s budíkom niečo pred 7. Najradšej vstávam bez budíka, no niektoré veci – ako napr. cestovanie, alebo naposledy prestavovanie času (ktoré fakt neznášam) kompletne rozhádžu môj režim a preto používam po istú dobu budík, aby som nastavil svoje vnútorné hodinky. Čas vstávania záleží hlavne od ročného obdobia. Vstávanie v mojom prípade neznamená, že okamžite vyskakujem z postele. Najradšej si užívam pomalé zobúdzania v objatí mojej milej pračlovečice. Ešte skôr než vôbec vyleziem z postele (ktorá je mimochodom tvorená z tatami položených priamo na zemi) nasleduje ďalšia dôležitá časť môjho rána.

2. Meditácia a nastavenie mysle

Väčšinou sa posadím opretý o stenu, sústredím sa na dych a pozorujem čo sa deje v mojej mysli. Niekedy je ako opička a chce ma zobrať so sebou kade tade. Inokedy je úplne pokojná a ja si užívam dlhšiu prázdnotu medzi myšlienkami. Väčšinou robím 50 nádychov, čo mi trvá okolo 12 minút. Celá meditačná session trvá okolo 20 minút a skladá sa okrem „dýchania a pozorovania“ ešte z jednej časti. V tej svoju myseľ zámerne smerujem tam, kam chcem aby smeroval môj život. Pripomeniem si svoje ciele, či svoj ideálny deň. Snažím sa to všetko vizualizovať ako keby to bola realita. V tejto dobe si ešte väčšinou, skôr než vstanem z postele, prečítam kúsok z knihy, ktorá mi pomôže nastaviť myseľ na požadovanú frekvenciu. V čase publikovania tohto článku to bola kniha Flow. Pred ňou sa mi veľmi páčila Tools Of Titans. Po cca 10-20 minútach čítania vstávam a zamierim si to do kuchyne…

3. Ranná hygiena a suplementy

Ako prvé chytím pohár vody (cez noc odstátej so šungitom) a vypijem spolu cca 3dcl – polovicu čistú a do druhej polovice si zamiešam svoj ranný prášok. Aktuálne to je kombinácia maca + ashwagandha + rhodiola. Predtým si dám ešte vitamín D3 (6000 IU) spolu s vitamínom K2. K tomu si pre lepšiu vstrebateľnosť mlsnem aj trochu masla, alebo z gheečka, ktoré v mojej chladničke nemôžu chýbať. Potom mierim priamo do sprchy, kde pustím najstudenšiu vodu, aká len tečie. Nikdy som sprchu nestopoval, ale odhadom trvá tak okolo 2 minút.

4. Budíček pre kĺby

Ešte skôr ako začnem s ďalšími aktivitami sa trochu rozhýbem, resp. premastím kĺby. Začínam chrbticou (krúženie, vlny) a potom prechádzam podľa pocitu celé telo (hlavne ramená a bedrá, tiež formou krúženia), až sa nakoniec „udomácnim“ v drepe.

4.5 Ranná káva (raňajky)

O tomto čase je cca trištvrte hodinu po vstávaní a tu prichádza na rad prvý príjem energie z vonka. Pevné raňajky jem skôr výnimočne, možno raz za týždeň a vtedy to je spravidla „volské oko“ (s mäkkým žĺtkom) so slaninou a kyslou kapustou (v zime), alebo čerstvou zeleninou (v lete). V bežný pracovný deň tvorí moje raňajky iba káva s poriadnou dávkou tuku.

Podotýkam, že samotný kofeín má na mňa zanedbateľný efekt a pijem ju hlavne kvôli chuti, antioxidantom a ako médium na konzumáciu tuku, ktorý chcem dopriať svojmu mozgu. Káve som dal číslo 4 a pol, lebo ju pripravuje väčšinou Domka a ja si ju už iba užívam počas čítania. Používame spravidla čerstvo namletú Power Coffee pripravenú pomocou Chemexu. Do nej pridávam maslo od kráv pasených na lúke (Kerrygold, zhruba 30g), kokosový olej (zhruba 1PL), MCT olej (tiež cca 1pl) a ak máme, tak aj ghee (väčšinou domáce z kerrygold masla, alebo od Powerlogy). Na vymiešanie používame stolný mixér. Funguje to aj s ponorným, no prosím, bez mixéra to ani neskúšaj (ak nechceš piť čistý olej).

5. Čítanie (štúdium)

Keď už sa v drepe usadím, chytím knihu (príp. telefón, ak mám ebook) a znova čítam. Toto je už ale väčšinou „náučné“ čítanie a najčastejšie zahŕňa výskum pre nejaký aktuálny projekt, prípadne „všeobecné“ vzdelanie. V období, keď som prvý krát písal tento článok som študoval rôzne knihy o suplementoch, o ktorých píšem svoju nadchádzajúcu publikáciu. Práve v posledných dňoch som dokončil geniálnu knihu o Taktne o tráviacom trakte a aktuálne študujem „Začni s kettlebellom“ od Pavla Tsatsoulina. Tému kníh striedam, no vždy ide o tzv. „non-fiction“, čiže buď niečo, čo súvisí s vedomosťami potrebnými na aktuálny projekt, alebo niečo, čo mi pomôže vylepšiť nejaký dôležitý skill (marketing, leadership, nastavenie mysle, copywriting a pod), prípadne čokoľvek dobré z môjho „oboru“. Počas čítania po určitom čase striedam polohy, ale spravidla sedím na zemi.

6. Prvý „tréning“

Ešte skôr ako sa prehupnem do pracovného režimu si dávam krátky „tréning“. Moja ranná session má 2 hlavné komponenty: mobilita a stojka. Silový tréning riešim zrána iba málokedy (doma na to ani nemám priestor). Stojku a mobilitu ale môžem trénovať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, preto je to podľa mňa ideál na ranné rozhýbanie. Pri tomto tréningu striedam sériu stojky (čokoľvek od rôznych pozícií hlavy, nôh, práce na blokoch, alebo na jednej ruke, resp. ich kombinácia) so sériami mobilizačných cvičení. Nemôže tu chýbať napríklad german hang, cossack squat, alebo 1 leg good morning. Toto mi trvá niekde medzi 20 a 40 minút. Občas si dám ráno aj dlhšiu session – buď v Tribe Movement, alebo niekde vonku. Sem chodím spravidla pešo a ak idem sám, čas využijem aj na učenie (podcasty, alebo jazyky). Ak si dávam väčší tréning, tak ho zapijem proteínom (používam čistý srvátkový koncentrát), ak sú to iba stojky a mobilita, pokračujem vo fast móde. Tu som už väčšinou také 2 a pol až 3 hodiny po vstávaní. Teraz je už konečne čas na prácu. Ako prebieha môj pracovný čas?

PRACOVNÝ REŽIM

Skôr než sa pustíme do toho čo robím, tu je zoznam vecí, ktoré určite nerobím, jedine že by som na to mal vážny dôvod:

Čo nerobím

1. žiadny facebook

Nehovoriac o tom, že scrollovanie FB je podobné ako jedenie pistácií (ak raz začneš, iba ťažko skončíš), je to extrémne neproduktíve a všimol som si, že ešte dlho po tom, ako prestanem, som nesústredený na prácu a moja myseľ je niekde úplne inde. Môj FB čas limitujem na jedno jediné 10 minútové okno denne.

2. žiadny email

Ak si nedáš pozor, tvoja emailová schránka sa premení na tvoj todo list, do ktorého môže ktokoľvek pridávať položky. Je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa zrúti svet, alebo že mi niečo unikne, ak hneď z rána nečeknem svoje emaily. Jediná komunikácia, ktorú zrána akceptujem, je teamová komunikácia cez Slack kde viem, že nemá prístup ktokoľvek. Toto sú hlavné 2 veci, ktorým sa snažím vyhýbať. Okrem toho mám vypnuté push notifikácie, ktoré bojujú o moju pozornosť. Zopár tipov, ktoré používam a  môžu zlepšiť tvoju efektivitu v komunikácií:

Tipy na zefektívnenie komunikácie

1. Správy si predpripravím a odošlem naraz

Ak mám niečo na srdci, čo potrebujem niekomu povedať, jednoducho si to napíšem (požívam na to Keep). Takto zozbieram všetky správy, ktoré v ten deň chcem odoslať – či už cez FB, alebo email – a odošlem ich poobede, všetky naraz.

2. Vypnuté notifikácie

Smartfón je super vec, ale môže ťa veľmi ľahko okrádať o produktivitu. Koľkokrát za deň ti pípne email, alebo FB správa? Ako často sa prichytíš, že odpisuješ na správy, ktoré nie sú až také podstatné? Mne ani raz, lebo som ich vypol.

3. Používam filtre a štítky na email

Gmail má veľmi šikovné funkcie, ktoré spolu dobre spolupracujú. Hovorí sa im štítky (tagy) a filtre. Pomocou nich si môžeš odfiltrovať väčšinu správ, ktoré ti chodia pravidelne a prečítať ich, resp. odpísať na ne naraz, vtedy, keď si sám určíš bez toho, aby ti svietili v inboxe. Takto si napríklad pozriem všetky newslettery naraz kedy ja chcem, naraz odpovedám na správy od čitateľov, alebo vôbec nevidím faktúry (ktoré sú uhrádzané automaticky inkasom). Tomuto sa hovorí batching (body 1 a 3), a môže ti ušetriť obrovské množstvo času. V čase upravovania článku testujem alternatívu k Gmailu s názvom Inbox. Zatiaľ som veľmi spokojný a vyzerá to tak, že ho nahradí aj do budúcna.

Ako prebieha môj pracovný režim

1. Plánovanie

Pred začiatkom každého dňa strávim okolo 10-30 minút plánovaním. Toto zahŕňa zhodnotenie času, ktorý v aktuálny deň viem reálne venovať práci (vzhľadom na ostatné aktivity a aktuálne udalosti), a na základe toho aj zhodnotenie aktivít, ktoré treba urobiť, a ktoré sa reálne dajú stihnúť. Postupom času som sa naučil, že je lepšie urobiť si krátky zoznam (a.k.a. todo list) na deň a stihnúť ho celý, ako do neho nahádzať všetko možné aj nemožné. V prvom prípade mám oveľa lepší pocit na konci dňa. Mimochodom, dlhšie plánovanie a tzv. pohľad z vtáčej perspektívy na svoj život, prácu, osobnostný a iný rozvoj a všetko ostatné je pravidelnou súčasťou môjho režimu. Obvykle mu venujem 1-3 hodiny za týždeň (väčšinou cez víkend) a keď sa vrátim z dlhej cesty, tak aj deň-dva strávim iba prehľadom svojich projektov, v akom sú stave a prehodnocovaním aktivít, ktoré by som mohol, resp. mal urobiť, skôr než sa pustím do ich plnenia.

2. Jediná vec (žaba)

Ako prvé, treba zjesť žabu. Toto je najdôležitejšia vec, ktorá ma posúva dopredu a robí najväčší rozdiel v mojom živote. Preto pre ňu vždy vyhradím minimálne jednu, najčastejšie 2,  ideálne aj 3 hodiny denne. Je to v podstate práca na mojom aktuálnom veľkom projekte – naposledy to bola aktualizácia newsletterov, momentálne to je práca na publikácií „Suplementačný Poradca“. V rámci plánovania vždy vyberiem jednu až tri aktivity z tohto projektu, ktoré urobím ako prvé. Ak aj nič iné v ten deň nestihnem, mám pocit, že môj deň bol produktívny.

3. Ďalšie pracovné aktivity a outsourcing

Dôležité veci mimo mojej „jedinej“ robím v tejto časti dňa. Tu je zopár dôležitých otázok, ktoré si kladiem pri výbere z nekonečného množstva aktivít, ktoré sa dajú robiť (ešte vo fáze plánovania): 1. Je túto vec vôbec potrebné urobiť? Ak nie, jednoducho ju eliminujem. Toto sa stáva častejšie ako by si človek myslel… Ak je to nutné, pýtam sa ďalej: 2. Je to jednorazová aktivita, alebo sa dá nejako „kategorizovať“? Ak je jednorazová, pýtam sa: 2.1. Vie ju urobiť niekto lepšie, alebo rovnako dobre ako ja? Prípadne: bude mi dlhšie trvať ju outsourcovať, alebo jednoducho to urobiť sám? Táto mi pomôže rozhodnúť sa, či úlohu posunúť ďalej niekomu inému (asistent, web developer, grafik, atď), alebo ju musím urobiť ja.

Ak sa úloha dá kategorizovať, ďalšia otázka je: 2.2. Dá sa táto aktivita automatizovať? Ak áno, a netreba k tomu ľudský mozog, moja úloha je premyslieť systém, ktorý úlohu bude riešiť automaticky a riešim prednostne tvorbu takéhoto systému. Toto sú väčšinou úlohy pre programátorov, ktorí automatizované riešenie implementujú do systému. Ak sa úloha plne automatizovať nedá, znova je otázka, či sa táto „kategória“ aktivít dá dať niekomu na starosti – teda či ju vie urobiť aj niekto iný rovnako dobre, alebo ešte lepšie ako ja.

4. Email a iná komunikácia

Ideálne až v poslednej časti svojho pracovného dňa si pozriem emaily. Ako som už spomínal, do hlavnej schránky sa mi väčšinou dostanú iba tie emaily, ktoré tam patria. Časté otázky ohľadom objednávok (v Akadémií, alebo eshope) a iných vecí, ktoré nemusím zodpovedať osobne  som outsourcoval. Dlhšie odpovede na čitateľské otázky riešim ideálne v jednom vyhradenom časovom bloku, obvykle raz za týždeň.

Pohyb a tréning

Spravidla po druhom, alebo treťom bode môjho pracovného režimu zvyknem mať dlhšiu prestávku na svoj „workout“. Skôr by som to nazval „playout“. Moje tréningy majú v poslednej dobe veľmi voľnú štruktúru. Moja tréningová filozofia spočíva v tom, že človek by mal makať, pokiaľ nedosiahne isté pohybové prvky (hlavne v oblasti mobility a sily) a potom ich už len udržiavať a hlavne využívať pohybový potenciál, ktorý mu dajú (hrať sa). Cca 10-20 minút každého tréningu je práca na udržiavaní sily a mobility, pričom obvykle makám na niečom novom v tejto oblasti (aktuálne harrop curl a mobilita členku – dorziflexia).

Ostatné je v týchto dňoch hlavne drillovanie základných akrobatických prvkov, nejakého comba z poslednej hodiny capoeiry, párové cvičenia, alebo improvizácia s Domkou, prípadne nejaká forma manipulácie s predmetmi (žonglovanie, palice a pod). Aspoň raz, ideálne 2x za týždeň zaradím aj prácu s ťažkou váhou.

V poslednej dobe som sa začal hrať s kettlebellmi. Olympijská tyč je overená klasika a funguje ako účinná hormonálna terapia. Raz za čas – ideálne raz za týždeň – zaradím aj niečo intenzívnejšie ako zápasenie, samcovačky s kladivom o pneumatiku, či s lodným lanom, alebo si zašprintujem do kopca. Moje dva tréningy denne trvajú spolu niekde medzi hodinou a pol a troma hodinami. Okrem nich ale pokladám za veľmi dôležité čo, robím medzi nimi a medzi jednotlivými pracovnými blokmi (ktoré trvajú obvykle okolo 40-50 minút s 10-15 min prestávkami): Vstanem od počítača a jednoducho sa rozhýbem. Prejdem sa na tržnicu, zavesím sa, prebudím chrbticu, dám sa do drepu, alebo si s Domkou zatancujeme v kuchyni. Okrem toho, môj pracovný priestor stoličku jednoducho nezahŕňa. Sedím na zemi. Mením pritom rôzne polohy – najčastejšie striedam turecký a japonský sed a poldrep.

Strava

Ako som už spomínal, raňajky väčšinou vynechávam, no málokedy ostávam dlhšie ako 3 hodiny (väčšinou tak hodinu) po zobudení bez príjmu kalórií. Tieto sú ale v 90% prípadoch tvorené čistým tukom, ktorý najčastejšie pridávam do kávy vo forme masla (Kerrygold), kokosového oleja, MCT, príp. ghee. Ak jem raňajky (zvyčajne cez víkend), tak sú to na 95% vajíčka so slaninou a zeleninou – buď čerstvou, alebo kvasenou, v závislosti od ročného obdobia. Zrána sa snažím sacharidy vynechať úplne.

Ak niečo iné konzumujem doobeda, tak sú to spravidla orechy (para orechy, ktoré používam ako „suplement“ selénu), alebo iný malý snack. Väčšinou je moje prvé „jedlo“ niečo malé a mám ho niekde medzi 12 a 15 hodinou. Najčastejšie je to polievka z vývaru, alebo nejaká zmes obsahujúca jogurt a ovocie, prípadne iba samotné ovocie.

Poobede je aj čas na moju druhú (väčšinu dní poslednú) kávu – obvykle rovnako mastnú ako ráno. Ak mám aj tretiu, tak určite nie neskôr ako o 16tej hodine – po tomto bode už má zväčša negatívny vplyv na môj spánok. Alternatívne občas vymením druhú kávu za matchu a pomedzi to pijem čaje – väčšinou bezkofeínové, bylinkové, alebo adaptogénne. To je väčšinou môj „predtréningový“ stravovací režim.

Po tréningu (obvykle 15-60 min po) začínam proteínovým šejkom. Používam čistý srvátkový koncentrát bez príchute. Ak ho miešam do vody, tak pridávam škoricu a v poslednej dobe kreatín. Najradšej ho miešam s kokosovou vodou, ktorá je navyše dobrým zdrojom draslíka. Okolo 2-3 hodiny po tréningu ideálne nasleduje hlavné jedlo dňa. Najčastejšie sa skladá zo živočíšnych bielkovín a tukov, zeleniny a sacharidov (ryža, zemiaky, quinoa) podľa potreby. Žiadne váhy ani tabuľkové hodnoty. Svoju potrebu sacharidov odhadujem podľa subjektívnej náročnosti tréningu v daný deň, resp. za posledné dni. Jednoducho povedané, podľa toho, či som si tie sacharidy odmakal a zaslúžil.

Ďalšie rituály a nástroje

Rozcvička očí

Keďže pracujem veľa za obrazovkou (hoci stále menej ako priemerný kancelársky občan), svojim očiam pravidelne doprajem rozcvičku (aby nezleniveli) a oddych. Moja rozcvička je naozaj minimalistická a trvá možno 2 minúty. Ultra rýchla verzia spočíva v zopár krúženiach očami (pozerám sa čo najviac vľavo, hore, vpravo, dolu a prechádzam plynule medzi týmito polohami) a poobzeraní sa po svojom okolí (zaostrovanie na predmety v rôznej vzdialenosti, ideálne vonku / z okna). Aspoň raz za deň sa postavím do okna a dám si jednoduché preostrovacie cvičenie:

  • vyberiem si bod v najväčšej možnej vzdialenosti, kam ešte viem zaostriť
  • dám si prst čo najbližšie k očiam, kde ešte viem zaostriť
  • pozerám sa striedavo po pár sekúnd na prst a na vzdialený bod
  • opakujem možno 10-15x

Chôdza (a podcasty)

Snažím sa denne odkráčať aspoň 3-4km. Našťastie bývam cca v tejto vzdialenosti (tam aj späť) od Akadémie. Väčšinou je teda moja prechádzka spojená s cestou na „tréning“. Ak kráčam sám, spravidla si do ucha pustím nejaký podcast (moje obľúbené sú Bulleproof radio, Ben Greenfield Fitness a Tim Ferris Show). Keď nemusím, snažím sa nepoužívať motorové dopravné prostriedky. Auto používam hlavne keď treba niečo odniesť a MHD už prakticky vôbec. Môj preferovaný „zrýchlený“ spôsob dopravy je kolobežka. Nie náhodou bývam v oblasti, kde mám takmer všetko na pešo / kolobežku. Ak je vonku pekne, rád sa aj v rámci jednej z pracovných prestávok idem prejsť po okolí a najradšej mám prechádzku v lese, ku ktorej sa ale v bežný pracovný deň nedostávam.

Pracovné bloky (pomodoro)

Môj pracovný čas sa skladá z blokov (väčšinou okolo 40-50 minútových) prerušovaných prestávkami (väčšinou cca 15 minútových). Je to určitá obdoba pomodoro metódy, no prispôsobená na moje potreby. Sám si už (aj vplyvom meditácie) dokážem odpozorovať kedy mi začne pozornosť odchádzať a začnem multitaskovať. Vtedy viem, že je čas na pauzu a väčšinou to je po cca 45 minútach práce. Multitasking je nepriateľ produktivity. Počas práce neustále mením polohy, v ktorých „sedím“ a počas prestávky sa trochu rozhýbem (väčšinou nejakým krúžením).

Zapisovanie pracovnej aktivity (time tracking)

Nedávno som začal experimentovať so zapisovaním svojich pracovných aktivít, aby som mal lepší prehľad o tom, ako využívam svoj čas. K tomuto ma inšpirovala kniha „Jediná vec„, ktorá je zatiaľ asi najlepšia kniha o produktivite, ktorú som doteraz čítal. Len tým, že som začal venovať väčšiu pozornosť tomu ako trávim svoj pracovný čas som si všimol nárast produktivity. Nepoužívam žiadny špecializovaný nástroj. Môj postup je nasledovný:

  • otvorím si poznámku v Evernote
  • do nového riadku dám dnešný dátum
  • do nového riadku dám názov aktivity (na začiatku dňa to je vždy plánovanie)
  • zapíšem aktuálny čas a v tom istom riadku nechám priestor na doplnenie času, kedy som danú aktivitu skončil
  • v prípade, že ju neurobím počas jedného bloku, zapisujem každý pracovný blok na samostatný riadok

Toto je výborný spôsob ako sa donútiť sústrediť na jednu vec počas celého pracovného bloku. Ak totiž mám zapísaný aj názov aktivity, viem jasne čomu sa práve venujem. Ak sa náhodou vyskytne počas nej niečo iné, čo ma počas danej aktivity napadlo že je potrebné urobiť, no nesúvisí priamo s aktuálnou úlohou, snažím sa odolať a jednoducho si ju pridám do to-do listu na neskôr.

Pracovné nástroje

Moje nástroje, bez ktorých by som si nevedel predstaviť pracovný život sú: Evernote. Tu mám takmer všetko. Od zoznamu vecí, ktoré si so sebou beriem na stanovačku, cez prvé drafty článkov (vrátane tohto), prepísané poznámky zo seminárov a workshopov, obľúbené citáty, nápady na nové projekty až po novo vznikajúce produkty. MeisterTask. Je to môj obľúbený project management software, ktorý najviac zo všetkých testovaných spĺňa moje požiadavky. Tu mám všetky svoje  projekty s pekne kategorizovaným zoznamom úloh, ku ktorým si môžem pridávať popisy, prílohy, čeklisty, deadlajny, pomocníkov, poznámky, atď. Toto je môj „big picture“ nástroj na plánovanie na najvyššej úrovni. MindMeister je môj obľúbený nástroj na tvorbu myšlienkových máp, ktoré sú výbornou formou „rozmýšľania na obrazovke“. Starý dobrý papier a pero sa mu v tomto nevyrovná, lebo tu môžem upravovať a rozvetvovať myšlienky donekonečna.Tento slúži väčšinou na brainstorm nápadov a ich vzájomné poprepájanie.

Google Keep je vstupná brána informácií do môjho sveta a zároveň môj „priamy“ todo list. Ak ma niečo počas dňa napadne (či už článok, niečo čo treba urobiť, dostanem odporúčanie na knihu, nejaký výrok…), jednoducho si to zapíšem do Keepu. Samozrejme ho treba pravidelne upratovať, lebo takto vzniká veľké kvantum poznámok. Tieto pravidelne triedim – niektoré idú do MeisterTasku ako úlohy, niektoré mi už neprídu také super a vymažem ich, niektoré zas uchovám v Evernote na neskoršie použitie. Tiež tu mám jednu poznámku, ktorá slúži ako môj todo list na daný deň.

BrainFM je super nástroj na izoláciu a zlepšenie produktivity pomocou zvuku. Môžeš si vybrať spomedzi rôznych zvukov ako les, rieka, kaviareň a pod, ale najčastejšie používam Focus, ktorý mi zostaví audio stopu podľa mojich preferencií automaticky. Spoločným znakom všetkých mojich nástrojov je, že sú okamžite synchronizované s cloudom a dáta sú dostupné okamžite na ktoromkoľvek zariadení. Starý dobrý papier a pero používam tiež, no vždy iba dočasne a všetko podstatné z neho digitalizujem, skôr než papier zrecyklujem (tiež používam spravidla strany, ktoré už boli z druhej strany potlačené, aby som ich zbytočne nevyhadzoval).

Ďalšie nástroje, ktoré používam sú napríklad Slack na teamovú komunikáciu, Drive od Googlu na uchovávanie a zdieľanie súborov, ConvertKit na rozosielanie a plánovanie emailov pre newsletter, či CoSchedule na plánovanie a pridávanie obsahu na blog a sociálne siete.

Špecializované dni

Jedna dobrá vychytávka na produktivitu, ktorú som ešte plne neintegroval do svojho života, ale ktorá veľmi dobre funguje je rozdelenie svojich pracovných dní na rôzne kategórie. V mojom prípade sú to napríklad kategórie písanie (články, produkty, emaily, atď), práca na web stránke, administratíva, meetingy, atď. Každá kategória by mala mať priradený svoj deň v týždni a tak je jasné čo v daný deň treba urobiť.

Večerná rutina

Ak prídem z gymu skôr ako o 7, tak si občas dám ešte pracovnú hodinku, počas ktorej doklepnem nestihnuté veci z denného todo listu, alebo riešim email a podobné nenáročné záležitosti. Najneskôr o 8 večer už pracovné záležitosti odkladám a zo zásady po 9 neotváram emaily, ani facebook a okolo tohto času nasadzujem svoje okuliare na blokovanie modrého svetla. Večeriam ideálne medzi 8 a 9 hodinou.

Po večeri si dám druhú časť svojej dennej dávky suplementov: omega-3, zinok a prípadne magnézium (threonát, citrát, spray). Asi pol hodinu pred spaním si dávam ukľudňujúci bylinkový čaj (aktuálne zmes valeriány, medovky, kamilky a levandule). Tesne pred spánkom si ešte dám krátku meditáciu a „vďakyvzdanie“ a prečítam pár strán z večernej knihy. Väčšinou to je buď nejaký príbeh (naposledy ma nadchol Sapiens), alebo biografia (najlepšia bola asi tá Arnoldova), prípadne občas nejaká fikcia (už nejakú dobu sa chystám na Stopárovho sprievodcu galaxiou). Aktuálne to je, rovnako ako ráno, kniha Flow. Nerád mám rozčítané viac ako 2 knihy a preto si vyberám jednu študijnú a jednu viac oddychovú, z ktorej si netreba robiť poznámky.

Pred spánkom vypínam router a elektriku (hoci viem, že susedia ma tak či tak bombardujú žiarením) a idem spať na našu úžasnú tvrdú posteľ (tatami).

Pár slov na záver

Tento článok mal slúžiť ako inšpirácia, nie ako návod. K takémuto životnému štýlu som sa dopracovával počas dlhých rokov a je dokonale prispôsobený na moju osobnosť, moje potreby a moju misiu na tejto planéte. Ako môžeš vidieť, nikam sa neponáhľam. Nesnažím sa vymačkať maximum produktivity z každej minúty života, no keď pracujem, snažím sa robiť na veciach, ktoré majú najväčší efekt a sústrediť svoju pozornosť iba na ne.

Na druhej strane, keď nepracujem, svoju pozornosť venujem tomu, čo práve robím. Či už je to tréning, meditácia, jedlo, konverzácia s inými ľuďmi, intímne chvíľky s mojou milou, alebo sauna (kde som pravidelne raz za týždeň), snažím sa byť čo najviac prítomný. Nežijem podľa tabuliek, nerátam svoj kalorický príjem a nestopujem čas, koľko mi trvá cesta do obchodu, aby som ju mohol optimalizovať.

Môj životný štýl prispôsobujem v prvom rade tomu, aby som bol šťastný a necítil sa obmedzený. Hoci vyššie popísaný režim sa ti môže zdať striktný a vyžadujúci obrovskú disciplínu, v skutočnosti je už nastavený na autopilota. Spolieham sa skôr na silu zvyku, ako na svoju pevnú vôľu. Je to príkladný opis môjho ideálneho dňa v období, keď som krásne zažratý do svojej rutiny. Takéto obdobia sú vrcholom mojej produktivity a zároveň dokonalého pocitu naplnenia z plnenia mojej misie. Rád ich ale striedam s obdobiami, kedy túto rutinu úplne rozbijem. Tieto sú väčšinou spojené s cestovaním – ideálne na viac ako 3 týždne, počas ktorých sa sústredím na to, aby som sa zžil s lokálnou kultúrou a absorboval čo najviac inšpirácie a „novoty“. Takéto cesty ma dobijú novou energiou, inšpiráciou a rekalibrujú môj pohľad na svet. Spravidla mi trvá minimálne jeden celý deň na každý týždeň cestovania, kým sa znova dostanem do svojej rutiny a spravidla po nej úplne pomením svoje priority spred cesty. V tom je ale krása cestovania.

Mimochodom, medzi prvým draftom tohto článku a jeho publikáciou ubehlo niekoľko týždňov a už počas nich sa moja rutina celkom výrazne zmenila. Je to neustále meniaci sa proces, ktorý nikdy neskončí. Dúfam, že som ťa dnes inšpiroval. Ak áno, budem rád, ak tento článok zdieľaš. Ak máš nejakú zaujímavú rutinu, ktorú by si odporúčal ostatným na inšpiráciu, budem rád, ak sa podelíš v komentároch.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK
Top