7 Smrteľných Stravovacích Hriechov, Ktoré Ničia Tvoje Zdravie

Výživa a doplnky

Ak čítaš tento blog, je dosť možné že sa o svoje zdravie zaujímaš, pravda? No ak slepo nasleduješ rady, ktoré dnes rozdávajú rôzny populárny experti, môžeš si skôr ublížiť, ako polepšiť. Dnes sa pozrieme na 7 najväčších hriechov, ktoré nevedomky páchajú aj ľudia, čo sa o svoje zdravie starajú a ktoré ti môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Poďme teda na to. Začneme tým, ktorý môžeš zmeniť okamžite:

1. Vyhadzovanie vaječných žĺtkov

egg-yolk-300x226

Toto je čisté šialenstvo! Žĺtok je predsa práve tá časť vajca, v ktorej sa nachádza celá nutričná hodnota. Ak ju vyhodíš, vyhadzuješ asi polovicu bielkovín z celého vajca. No ak si myslíš, že vajcia sú iba zdrojom bielkovín, si na veľkom omyle.

Ochraňujú tvoje oči a podporujú správne fungovanie metabolizmu

Vajcia od sliepok chovaných vo voľnom výbehu sú skutočné superjedlo, bohaté na antioxidanty a zdravé tuky. Ich žĺtky obsahujú luteín a zaxanthín, karotenoidy, ktoré chránia tvoje oči proti makulárnej degenerácií (najčastejšia príčina slepoty).

Vaječné žĺtky sú tiež veľmi dobrým zdrojom dvoch významných aminokyselín: tryptofan a tyrozín. Triptofan je prekurzorom pre jeden dôležitý neurotransmitter – serotonín. Tyrozín zas potrebuješ na výrobu dopamínu a noradrenalínu – hormóny, ktoré ťa okrem iného robia čulým a sústredením.

Chránia ťa pred srdcovými ochoreniami

Hlavný dôvod, prečo majú vajcia takú zlú reputáciu je, že obsahujú cholesterol. Pravda je ale taká, že cholesterol zo stravy nemá veľký vplyv na cholesterol v krvi. U ľudí, čo sú na neho citlivý ju môže zvýšiť, ale spravidla ide o „dobrý“ cholesterol, ktorý ochraňuje tvoj srdcovo-cievny systém.

Výborný pomer omega-3:omega-6 vo vajíčkach ťa dokonca chráni pred zápalmi, čo je veľmi dôležité pre zdravie (aj) srdca. Celú túto problematiku som rozobral detailne v publikácií Výživa Pračloveka.

Najlepší spôsob konzumácie vajec

Možno ťa to prekvapí, ale úplne najlepší spôsob na konzumáciu vajíčok je za surova. Dôvod je ten, že vystavením vajíčka vysokej teplote zničíš veľkú časť antioxidantov, ktoré by si z nich získal. Varením tiež čiastočne meníš štruktúru bielkovín, čo môže spôsobiť alergickú reakciu.

Pozor ale na pôvod vajíčok. Nikdy by som ti neodporúčal jesť vajíčka z veľkochovu za surova. Oproti organickým sú úplný odpad. Zožeň si kvalitné domáce vajíčka a daj si ich do šejku. V mojej pripravovanej publikácií „Kuchyňa Pračloveka“ ťa naučím ako si z nich vyrobiť taký šejk, že nebudeš chápať.

Druhý najlepší spôsob prípravy je varenie na mäkko. Najhoršie je na tom praženica – vysoká teplota spôsobuje, že cholesterol vo vajíčkach oxiduje a tým sa stáva skutočne škodlivým.

Viac o vajíčkach a ich príprave sa dozvieš v tomto článku.

2. Náhradzovanie masla „zdravými alternatívami“

margarine

Vždy som zhrozený, keď niekto namiesto klasického chutného masla odporúča umelo chutiaci hnusný margarín, plný hydrogenovaných tukov. Vraj sú lepšie pre naše srdce. Vážne?!? Nechápem, prečo ich ešte nikto za tieto tvrdenia nezažaloval.

Margarín zabíja

Pravda je taká, že hydrogenované tuky – tie, z ktorých sú margaríny vyrábané – sú celkovo jednou z najhorších ingrediencií, ktorú do seba môžeš dať. Spôsobjú chronické zápaly v tvojom tele a podnecujú priberanie viscerálneho tuku (pivné, či v tomto prípade margarínové brucho). Mimochodom, tieto zápaly v celom tvojom tele sú hlavnou príčinou vzniku všetkých moderných ochorení (rakovina, srdcovo-cievne ochorenia, atď).

Maslo je zdravé

Na druhej strane skutočné maslo od kráv pasúcich sa na lúke je bohatý zdroj vitamínov A, D, E, K2 a kopy iných cenných mikronutrientov. Najlepšia vec na masle je látka zvaná CLA. Je to prirodzená trans-mastná kyselina nachádzajúca sa v organických živočíšnych produktoch. Pomáha ti so spaľovaním tuku a ochraňuje ťa napríklad pred rakovinou.

3. Pasterizácia

milk

Sám si mlieko asi doma nepasterizuješ. O všetko je už pekne postarané v záujme tvojej ochrany pred záludnými infekciami a patogénmi… Tak určiteeee!

V skutočnosti pasterizácia:

  • zabíja baktérie tvoriace kyselinu mliečnu, ktoré ťa v skutočnosti chránia pred patogénmi
  • ničí enzýmy, ktoré ti pomáhajú s trávením a vstrebávaním nutrientov ako napr. vápnik
  • mení štruktúru niektorých aminokyselín, čím znižuje ich vstrebateľnosť
  • ničí viac ako polovicu vitamínu C a asi 80% vitamínov rozpustných v tukoch

Pasterizované mlieko okrem toho častejšie vyvoláva intoleranciu na laktózu ako nepasterizované.

Pasterizácia nie je potrebná, ale…

Je obrovský rozdiel medzi mliekom od zdravej kravy pasúcej sa celé dni na lúke pod slnkom a mliekom od chorej, ochabnutej kravy, ktorá vo svojom živote trávu ani nevidela a doslova hnije zvnútra zo všetkej tej kukurice a sóje, ktorú jej dávajú. O hormónoch, antibiotikách a iných dobrotách radšej ani nehovorím.

Tú druhú variantu kupuješ v supermarkete. Nečudujem sa, že je zakázané predávať ho nepasterizované, je to čistý odpad. Surové mlieko od šťastných kravičiek je plné vitamínov, enzýmov a rôznych iných fajnotiek, vrátane CLA, ktoré som spomínal vyššie.

Pokiaľ nemáš intoleranciu na laktózu, nájdi si zdroj kvalitného surového mlieka. Ak ju aj sčasti máš, stále si z neho môžeš urobiť kefír, ktorý laktózu takmer neobsahuje a vyboostuje tvoje imunitu tým, že podporuje rast tých správnych baktérií v tvojom čreve.

4. Odšťavňovanie ovocia

fruit-juice

Ovocie je zdravé, tak džúsy musia byť tiež, nie? Nie tak celkom…

Priveľa fruktózy spôsobuje priberanie a choroby

V prvom rade, ovocie vo väčšine prípadov nie je až taký zázrak a vo veľkom množstve ti môže aj uškodiť. Obsahuje totiž cukor zvaný fruktóza. Je to veľmi dobrá kamoška glukózy – spolu tvoria stolový cukor, ktorý má doma takmer každý. No z pohľadu tvojho metabolizmu sa tieto 2 cukry správajú úplne inak.

Jediné miesto, kde tvoje telo môže fruktózu zužitkovať je v tvojej pečeni. Ak ale máš plné zásoby glykogénu (čo je dosť možné ak ješ často sacharidovú stravu), všetka fruktóza sa premení priamo na tuk, ktorý sa ukladá na tvojom tele.

Veľké množstvo fruktózy zaťažuje pečeň (môže až ztukovatieť, a to aj bez alkoholu) a zvyšuje úroveň triglyceridov.

Teraz si hlavne pamätaj, že ovocné džúsy obsahujú takmer všetku fruktózu, no veľmi málo vlákniny a nutrientov z pôvodného ovocia. Ovocie jedz radšej vždy v celku.

5. Nahrádzanie mäsa sójou

soy

Sója je veľmi obľúbená u veg(etari)ánov, keďže má dosť slušný aminokyselinový profil. No je tu ešte niečo, čo by si o nej mal vedieť…

Antinutrienty zo sóje blokujú vstrebávaniu bielkovín

Sója obsahuje silné inhibítory enzýmov, ktoré znemožňujú činnosť trypsínu a ďalších enzýmov potrebných pre trávenie bielkovín. Takže asi toľko k sóji ako kompletnému zdroju bielkovín…

Izoflavóny narušia tvoju hormonálnu sústavu

Sú to tzv. fytoestrogény, látky veľmi podobné estrogénu, ktoré majú vplyv na tvoje hormóny. Znižujú testosterón a tým napríklad tlmia libido a spôsobujú impotenciu u mužov. Málo T-čka tiež spôsobí že budeš strácať svaly a ľahšie priberať tuk.

Kyselina fytová znemožňuje vstrebávanie minerálov

Kyselina fytová je ďalší antinutrient, ktorý blokuje vstrebávanie dôležitých minerálov ako meď, zinok, železo, vápnik, či horčík. Mimochodom, táto látka sa nachádza aj v strukovinách a sčasti aj v orechoch, takže s nimi treba tiež opatrne.

Fermentácia zachraňuje situáciu

Fermetnované sójové produkty sú úplne iný príbeh. Proces fermentácie totiž úplne minimalizuje všetky antinutrienty. Preto sú tradičné japonské jedlá ako tempeh, miso, či natto nie len že neškodné, ale vysoko odporúčané, kvôli vysokému obsahu niektorých vitamínov. Sú to tiež veľmi účinné prebiotiká, ktoré podporujú rozvoj správnych mikroorganizmov v tvojom čreve.

Stále ale nie sú vhodnou náhradou mäsa a hlavne niektorých vnútorností. Napríklad taká hovädzia pečeň, to je hotový poklad a vyrovnať sa jej môžu možno tak kvalitné vajíčka.

6. Používanie umelej náhrady miesto materského mlieka

baby-bottle1

Je mi ľúto detí, ktoré sú kŕmené umelými náhradami namiesto skutočného materského mlieka. Je im odopretá tá najcennejšia a najvýživnejšia potravina na svete – materské mlieko. Dôsledkom toho majú potom slabšiu imunitu a sú dokonca menej inteligentné ako tie. čo boli kŕmené pravým materským mliekom.

Náhrady s obsahom sóje spôsobujú silné hormonálne nerovnováhy

Ak náhrada mlieka obsahuje ako hlavnú zložku sóju, má na hormóny dieťaťa podobný efekt, ako keby dostávalo 5 antikoncepčných tabletiek denne. Tieto deti majú 10 000-krát vyššiu hladinu estrogénu, ako tie, čo pijú materské mlieko.

Kojenie tiež prehlbuje citový vzťah matky a dieťaťa.

7. Kupovanie nízkotučných produktov

low-fat1

Bolo nám povedané, že tuky, najmä tie nasýtené, spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia a že z nich priberáme. Našťastie si ľudia pomaly uvedomujú, že to nie je pravda. Pozrime sa na to, prečo by si nemal kupovať nízkotučné výrobky:

Nízkotučné je zvyčajne vysokosacharidové

Odobratie tuku z potravín zvyčajne znamená odobratie chute. Ľudia si nekupujú produkty bez chute. Riešenie? Pridajme cukor! A tu je pes zakopaný.

Cukor, predovšetkým glukozovo-fruktózový sirup (HFCS), spôsobuje problémy ako inzulínová rezistencia, či chronické zápaly, ktoré sú vstupná brána do sveta moderných chorení (cukrovka, srdcové ochorenia, rakovina).

Potrebuješ tuk k prežitiu

Človek je evolučne prispôsobený, aby fungoval na tukoch ako primárnom zdroji energie. V skutočnosti môžeš veľmi dobre fungovať na úplnom minime sacharidov – tých čo získaš zo zeleniny a sezónneho ovocia.

To sa už nedá povedať o tukoch. Tie potrebuješ na obrovské množstvo procesov v tvojom tele, bez ktorých by si nemohol žiť. Niektoré nutrienty ako karotenoidy, či vitamíny A,D,E,K, sú napríklad bez tuku úplne nevyužiteľné.

Vyhýbaj sa teda nízkotučným potravinám a jedz dostatok tuku v podobe avokáda, kokosového oleja, masla, vajíčok, mäsa, rýb a podobne.

Viac o optimalizácií tvojho jedálnička sa dozvieš v mojej publikácií Výživa Pračloveka.

Ak sa ti dnešný článok páčil, klikni si na tlačítko tvojej obľúbenej sociálnej siete a pomôž so šírením osvety v tomto hriešnom, neolitickom svete 🙂

Zdieľaj tento článok...

podobné články