6 najčastejších a zároveň najhorších potravinových ingrediencií

Výživa a doplnky

Niektoré jedlá sú jednoducho horšie ako iné. V dnešnom článku sa dozvieš čo-to o tých najväčších svinstvách, ktoré sú v takmer každej spracovanej potravine a ktorým ak sa začneš vyhýbať, určite pocítiš rozdiel.

1. FRUKTÓZA

fruitjuice

Ovocie je zdravé. To každý vie a ani sa to nebudem snažiť poprieť. Lenže fruktóza, cukor dominantný vo väčšine ovocí, môže byť pri nadmernej konzumácii nebezpečná.

Musím však podotknúť, že ovocie nie je ani zďaleka najväčším zdrojom fruktózy. Tá sa nachádza v skoro každej spracovanej potravine, ktorú možno kúpiť v obchode, hlavne vo forme glukózovo-fruktózového sirupu (HFCS). Je sladký, veľmi lacný a pravdepodobne je jedným z top dôvodov prečo sú ľudia po celom svete tak tuční.

Taktiež prispieva k mnohých chorobám ako cukrovka, či nealkoholické stukovatenie pečene. Pretože sa pridáva do takmer všetkých spracovaných potravín, aj ty ho zrejme prijímaš zo stravy viac ako by bolo treba.

Ako sa z fruktózy priberá

Fruktózu (narozdiel od glukózy) vie tvoje telo využiť výlučne na doplnenie glykokénových zásob v pečeni. Takže ak si dlhšiu dobu nehladoval, v pečeni máš glykogénu viac než dosť, a môžeš hádať kam sa v takom prípade presúva fruktóza… premieňa sa priamo na tuk.

Ak je jej priveľa, pečeň vyrobený tuk nestíha „exportovať“, čo vedie k nealkoholickému stukovateniu pečene (NAFLD). Tuk, ktorý sa exportovať stihne sa navyše preferenčne ukladá medzi orgánmi (útrobný tuk). Tento druh tuku je vysoko zápalový a podporuje vznik mnohých ochorení.

Príliš veľa fruktózy okrem toho znižuje inzulínovú citlivosť – schopnosť buniek prijať glukózu. Znamená to, že na rovnaký efekt bude telo potrebovať viac inzulínu. Už vieš, že znížená citlivosť na inzulín nie je žiadny vtip. V najrozvinutejšej forme ju voláme cukrovkou typu 2.

Koľko fruktózy je priveľa?

V skratke, akékoľvek množstvo pridanej fruktózy je viac ako odporúčam. Inými slovami, fruktóza z celého čerstvého a poctivo vypestovaného ovocia (aj so šupkou) je fajn. Táto chodí spolu s obrovským množstvom prospešných látok ako antioxidanty, vláknina a pod.

Avšak fruktóze (a celkovo cukru), ktorý bol do jedál pridaný, sa odporúčam vyhýbať čo najviac. To znamená vyhýbanie sa limonádam, sladkostiam, cukríkom, stolovému cukru (ktorý tvorí z 50% fruktóza), atď.

Absolútne najhoršia forma cukru je v tekutá. Áno, platí to aj pre kofolu, sladenú minerálku a všetky podobné žbrndy. Dokonca aj pre džús.

Prečo džúsy nie sú zdravé

coke_light

Veľa ľudí si myslí, že pitie ovocných štiav prospieva ich zdraviu. To však nemusí byť pravda. V prvom rade, väčšina štiav z obchodov obsahuje glukózový sirup. Tie sú úplne najhoršie zo všetkých a nemal by si ich piť vôbec. 

Avšak ani doma vyrobený a poctivo vyšťavený džús z domácich plodov nie je nič extra. Prečo? Pretože veľká časť výživných látok, ktoré by si do tela dostal pri konzumácii celého ovocia sa pri odšťavňovaní stráca.

Skrátka, odhodíš to dobré, čo v ovocí je a piješ len tekutinu plnú fruktózy.

Čo sa týka výživovej hodnoty, smoothies sú oveľa lepšou voľbou. Použi celé ovocie, bez toho, aby si ho šúpal (samozrejme, nie všetky… snáď nehodíš do mixéra celý banán aj so šupou, či?). Vypi svoj smoothie hneď alebo ho nalej do vzduchotesnej nádobky a ulož do chladničky. Hlavne ho vypi čím skôr, keďže živiny v ňom začínajú okamžite oxidovať.

Vo všeobecnosti som však proti konzumácii kalórií z tekutín (výnimkou je len MCT olej alebo maslo v káve/čaji).

2. HYDROGENOVANÉ TUKY

perla

Tiež známe ako umelé trans tuky sú produktom (čiastočnej) hydrogenácie – procesu, pri ktorom sa premieňajú nenasýtené tuky na nasýtené, aby sa zvýšila ich stabilita a tak sa predĺžila ich životnosť. Ide o totálne umelý proces, a jeho výsledkom sú trans-mastné kyseliny, ktoré sú tvojmu telu úplne cudzie.

Ako ti trans tuky ničia zdravie

Ak si vážiš svoje zdravie, nie je iná cesta, len sa hydrogenovaných tukov navždy zbaviť. Zvyšujú ti totiž LDL cholesterol (ten „zlý“) a hladinu triglyceridov a znižujú dobrý, HDL cholesterol. Časom sa ti na cievnych stenách začne usádzať povlak, začnú sa ti upchávať cievy a tvoriť krvné zrazeniny.

Zrazeniny sa môžu odtrhnúť a v momente, kedy narazia na vlásočnice v mozgu alebo srdci, začnú blokovať prítok krvi do vitálnych častí tela a spôsobia mŕtvicu alebo srdcový záchvat – infarkt. Prispievajú aj k zápalom, ktoré stoja za väčšinou súčasných ochorení.

Ako sa vyhnúť trans tukom

Trans tuky sú najmä v margarínoch a spracovaných potravinách ako chipsy alebo čokoládové tyčinky. Životnosť takýchto potravín sa môže pohybovať v rokoch. Až na pár výnimiek, všetko so životnosťou dlhšou ako pár dní, by si nemal konzumovať. Vždy pred náhradami masla (margarínmi) uprednostni pravé maslo. Namiesto rastlinných olejov používaj pri varení kokosový olej, ghee, maslo, sadlo, alebo iné živočíšne tuky. 

3. NEFERMENTOVANÉ SÓJOVÉ PRODUKTY

Vegetariáni zbožňujú sóju kvôli jej obsahu proteínu (obsahuje všetky esenciálne amino kyseliny) a mnohí ju jedia, lebo sóju považujú za zdravú. Je však skutočne taká zdravá? Ani zďaleka.

Prečo sa vyhýbať sóji

1. Sója obsahuje izoflavonoidy, čo sú látky podobné estrogénu (fytoestrogény), ktoré sója používa ako prírodné pesticídy. Ich konzumácia vedie k zvýšeným úrovniam estrogénu (a teda zníženej úrovni testosterónu), zníženej plodnosti,  zníženej funkcií štítnej žľazy a dokonca sa spája so vznikom niektorých druhov rakoviny.

Fytoestrogény sú problémom najmä v náhradách materského mlieka. Majú totiž obrovský vplyv na hladinu estrogénu u malých detí. Jedna štúdia zistila, že deti kŕmené detskou výživou vyrobenou zo sóje mali 20000-krát vyššiu hladinu estrogénu v krvi ako tie, ktoré boli kŕmené materským mliekom. Čítaš správne. Dvadsať tisíc!  Ak je dieťa kŕmené výživou zo sóje, je to ako by mu denne dávali 10 antikoncepčných tabletiek. Hnus!

2. Sója má veľa kyseliny fytovej a ďalších anti-nutrientov. Slúžia ako imunitný systém rastliny – ochraňujú ju pred napadnutím baktériami, vírusmi, alebo hubami a robia ju neatraktívnou pre pasúce sa zvieratá.

Kyselina fytová pri konzumácii človekom znižuje absorpciu niektorých minerálov – vápnika, magnézia, medi, železa a zinku, ktoré sú podstatné pri syntéze bielkovín, hojení rán, plodnosti, funkcii nervov a vývoji mozgu.

Goitrogény, ďalšie z anti-živín obsiahnuté v sójových výrobkoch, sú známe pre schopnosť blokovať produkciu hormónov štítnej žľazy a tým spôsobovať rôzne problémy – od nedostatku energie až po rakovinu. Anti-živiny v sóji sa deaktivujú pri procese kvasenia.

3. Väčšina sóje je geneticky modifikovaná. O geneticky modifikovaných potravinách si možno povieme niekedy inokedy. Výborným zdrojom informácii v tejto oblasti je stránka všetko o GMO, ktorú vytvoril Martin Chudý.

Hoci to znie že som veľký sójový hejter, nie všetky sójové produkty sú podľa mňa zlé. Odporúčam ti jesť iba kvasené sójové produkty, ako napríklad tradičné japonské jedlá (tempeh, natto, miso, atď.) a kvalitnú sójovú omáčku (je jej ako šafranu).

Vymenované potraviny sú nie len bezpečné, ale dokonca majú veľa zdravotných benefitov. Navyše, pomôžu ti vypestovať si zdravé črevné baktérie, ktoré napomáhajú zlepšeniu imunitného systému.

4. GLUTAMAN SODNÝ

msg

Glutaman sodný, označovaný aj ako MSG, sa pridáva sa do väčšiny spracovaných potravín na zlepšenie chute a vône. Hlavnými zdrojmi MSG sú fast foody (hlavne ázijská kuchyňa) a balené jedlá ako chipsy, krekry, polievky (instantné a bujóny), lunchmeaty, hot dogy, šalátové dressingy, atď.

MSG ako také nemá nejakú výraznejšiu chuť, no jedlá vďaka nemu dostávajú bohatšiu chuť. Toto spôsobuje chuť zvaná umami a ide iba o „oklamanie jazyka“.

Čo je umami?

Popri štyroch základných chutiach – sladká, trpká, kyslá a slaná – existuje aj málo známa piata – umami. Tvoj jazyk má receptor pre glutamát, ktorý je zdrojom spomínanej chute. Glutamáty sa prirodzene nachádzajú v hríboch, parmezáne, rajčinách, kysnutých sójových produktoch a ďalších jedlách. V týchto prípadoch však ide o viazaný D-glutamát, ktorý je neškodný.

Vedľajšie účinky MSG

MSG je podľa US Food and Drug administration (FDA) oficiálne kategorizovaný ako „všeobecne považovaný za bezpečný“. Zároveň však spôsobuje vedľajšie účinky. Medzi tie krátkodobé patria:

  • bolesti hlavy
  • stuhnutosť
  • slabosť a ospalosť
  • závraty
  • búšenie srdca
  • vracanie a nevoľnosť
  • vyrážky na koži

To však nie je všetko. MSG zhoršuje dýchacie problémy u ľudí s astmou. Je tiež známym excitotoxínom, ktorý dráždi tvoje nervové bunky až do takej miery, že môže spôsobiť ich trvalé poškodenie alebo smrť. To je spojené s neurologickými poruchami, od porúch učenia až po Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu, poškodenia zraku alebo depresie. Mne sa nezdá až tak bezpečný, čo myslíš? 

MSG a obezita

MSG v niektorých prípadoch priamo spôsobuje obezitu. Keď vedci skúmajú obezitu u potkanov, používajú MSG na to, aby potkany priberali na váhe. Tieto potom nazývajú MSG-indukovanými obéznymi potkanmi (MSG induced obese rats).

Potkany sa využívajú pri výskumoch najmä z toho dôvodu, že majú podobný genóm ako ľudia. Takže ak z niečoho nadmerne priberie potkan, pravdepodobne to bude mať podobný efekt aj na človeka.

Dôvodom tohto by mohol byť fakt, že takéto potkany sa stávajú odolnými voči leptínu. Leptín (ktorý je jeden z najdôležitejších hormónov) je zodpovedný za kontrolu apetítu a odolnosť voči nemu je jednou zo známok obezity.

Ako sa vyhnúť MSG

Keďže je vo väčšine balených potravín, odporúčam ti jehoducho nekupovať polotovary, čipsy a podobné hyperchutné potraviny. Nestačí sa však vyhýbať produktom, ktoré na obale uvádzajú glutaman sodný, pretože MSG je aj v ďalších prísadách (detailnejší zoznam nájdeš v knih Výživa Pračloveka). MSG je veľmi obľúbený aj v ázijských reštauráciách, obzvlášť v čínskych, kde ho dávajú prakticky do všetkých jedál.

5. UMELÉ SLADIDLÁ

Tieto chemikálie sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené u tých čo držia diéty. Ľudia nimi nahrádzajú cukor a myslia si, že tak robia niečo pre svoje zdravie. Žiaľ, sú veľmi ďaleko od pravdy.

Všeobecne, potraviny vytvorené v laboratóriu väčšinou nie sú pre tvoje telo vhodné a umelé sladidlá nie sú žiadnou výnimkou. Niektorí si možno myslia, že za tie ušetrené kalórie im to stojí. Ak si jeden z nich, tak ťa nasledovná veta asi trochu zarazí… Umelé sladidlá ti nepomôžu s ustrážením váhy. 

Dokonca je to práve naopak – priberieš z nich pravdepodobne ešte viac ako z cukru. Aspoň to hovoria niektoré štúdie. Jeden z dôvodov môže byť ten, že po konzumácií sladkého jedla bez príslušnej kalorickej hodnoty ťa tvoje telo prinúti skonzumovať viac kalórií v nasledujúcich jedlách.

Tiež priamo vplývajú na to, ako tvoje telo pracuje s inzulínom – niektoré dokonca podnecujú jeho vylučovanie, podobne ako glukóza. Mozog skrátka neoklameš, on si tie kalórie vypýta.

Najhoršie zo všetkých umelých sladidiel je aspartam. Je to excitotoxín, čiže rovnako ako MSG zabíja nervové bunky. Už pri menších dávkach môže spôsobovať bolesti hlavy, či točenie hlavy. Pri väčších dávkach môže vyvolať pocit úzkosti, či búšenie srdca.

Odporúčam ti prečítať tento článok od Dr. Mercolu. Dozvieš sa akým spôsobom môže aspartam spôsobiť napríklad slepotu, poškodenie obličiek a iných orgánov, či starú dobrú rakovinu. Odporúčam ti vyhýbať sa mu ako moru.

Sukralóza, acesulfam draselný a ostatné tiež nie sú žiadne neviniatka a odporúčam ti aby si sa im vyhýbal ako sa len dá. Každý produkt, ktorý sa vystatuje tým že chutí úžasne a neobsahuje žiaden cukor s vysokou pravdepodobnosťou obsahuje umelé sladidlá. Žuvačky ich obsahujú tiež a veľmi často ide o aspartam.

6. PŠENICA

bread

Pre väčšinu ľudí to je obrovská rana. Vysadiť pšenicu pre nich totiž znamená vysadiť väčšinu potravín, ktoré dovtedy konzumovali. No ak chceš byť naozaj zdravý a nenosiť okolo pása pneumatiku (pšeničné brucho), odporúčam ti vysadiť všetky (nefermentované) pšeničné produkty – vrátane chleba, croissantov, kaizeriek, či iného pečiva, cestovín, koláčikov, mafinov… proste všetkého čo obsahuje pšenicu.

Prečo? Hlavným dôvodom je pšeničná bielkovina zvaná lepok. Aj keď si myslíš, že na lepok citlivý nie si, tvoje črevo si to nemyslí. Lepok totiž zväčšuje jeho priepustnosť a tak ho donúti prepúšťať do krvi látky, ktoré tam nemajú čo hľadať. Toto spôsobuje zápaly a tie už vieš kam vedú…

Ďalší dôvod je nadmerná provokácia inzulínu. Pšeničné výrobky dominujú vrchným priečkam tabuliek s glykemickým indexom a ty už dobre vieš, že týmto potravinám by si sa mal vyhýbať.

Okrem lepku a vysokej inzulínovej odozvy je tu ešte jeden dôvod prečo sa vyhýbať pšenici: antinutrienty. Podobne ako sója, obsahuje ich väčšina obilnín (dokonca aj orechov a strukovín). Celozrnné výrobky sú z tohto pohľadu ešte o niečo horšie.

Pšenica dokonca priamo vplýva na tvoj mozog. Po jej natrávení sa do tvojej krvi uvoľní dávka exorfínov (sú to látky podobné morfínu). Tie majú schopnosť preniknúť cez bariéru, ktorá oddeľuje mozog a krvný obeh a následne sa naviažu na receptory morfínu. Týmto vyvolávajú príjemné pocity – podobne ako endorfíny, ktoré sa uvoľňujú pri fyzickej aktivite, akurát že tieto sú telu dodávané zvonka.

Znie to celkom pekne, že? Problém je v tom, že sa od tohto môžeš stať doslova závislý, rovnako ako na cigaretách, alkohole, alebo heroíne. Preto má väčšina ľudí problém sa  pšenice zbaviť a preto by si to mal urobiť čo najskôr.

A je celkom jedno, či ide o celozrnnú, alebo bielu múku. Alternatívy typu kuskus, ovos, raž, kukuričná múka a podobné možno obsahujú menej lepku, avšak rovnako (niektoré aj silnejšie) ovplyvňujú hladinu cukru v krvi.

Ak sa bez múčnych výrobkov nezaobídeš, najlepšie urobíš ak na ne použiješ ľanovú, kokosovú, či podobnú „paleo“ múku. Ani tie ti však neodporúčam zaradiť do jedálnička denne. Jediné potraviny vyrobené z obilnín s obsahom lepku, ktorú nemusíš hneď zavrhnúť sú tie z kváskového cesta, ideálne z čerstvo namletej múky z čerstvého zrna v bio kvalite.

Kváskovanie je proces fermentácie, pri ktorom sa deaktivuje väčšina antinutrientov a ktoré „natrávi“ lepok. Ten je potom oveľa menej škodlivý a môže byť dokonca súčasťou zdravého jedálnička (pokiaľ to nie je na dennej báze).

Viac o optimálnej výžive – napríklad aj o ďalších toxínoch a tom ako sa im vyhýbať, sa dozvieš v mojej knihe Výživa Pračloveka.

Zdieľaj tento článok...

podobné články