5 Vecí, V Ktorých Sa Musíš Zlepšovať, Ak Chceš Byť Efektívny

Ak chceš byť úspešný v akomkoľvek obore, musíš neustále vylepšovať svoje „soft skills“ – sú to schopnosti, za ktoré ti nikto priamo nezaplatí, ale pokiaľ chceš lepšie zarábať, sú mimoriadne dôležité.

Dnes ti prezradím ktoré zručnosti a skúsenosti ja osobne považujem za dôležité a o ktorých si myslím že by na nich mal pracovať každý jeden človek – teda pokiaľ chce byť efektívny.

1. Rýchločítanie

Každý, kto sa chce niekam v živote dostať musí neustále dopĺňať svoju databázu informácii. Množstvo dostupných informácii sa znásobuje z roku na rok a kto nečíta, zaostáva. Ak chceš byť najlepší vo svojom obore, musíš o ňom vedieť viac ako „konkurencia“ a teda musíš každý deň nasať kvantum informácii.

Úplne najbežnejším a potenciálne najefektívnejším spôsobom nasávania nových informácii je čítanie. Väčšina ľudí ale číta veľmi pomaly – okolo 200 slov za minútu. Toto ich veľmi výrazne obmedzuje a zdržuje.

Rýchločítanie ti môže ušetriť stovky hodín ročne
Rýchločítanie ti môže ušetriť stovky hodín ročne

Zamysli sa na tým, koľko času denne stráviš čítaním. Teraz nemám na mysli len knihy. Emaily, noviny, články, letáky… toto všetko keď si zrátaš, zistíš, že to je dokopy 2 a viac hodín.

Teraz si predstav, že by si svoju rýchlosť čítania strojnásobil. Je to úpne reálne a dá sa to dosiahnuť za pár hodín cvičenia. Koľko času by ti to ušetrilo za deň? Za mesiac? Za rok? Ako by vzrástla tvoja produktivita, keby si získal každý mesiac niekoľko pracovných dní navyše?

Rýchle tipy pre rýchlejšie čítanie

Toto nie je komplexný návod na rýchločítanie, no pridávam zopár tipov na vyskúšanie:

1. Nevokalizuj

Hovoríš si počas čítania tieto slová vo svojej hlave? Nebodaj ešte aj hýbeš ústami? Takto je tvoja rýchlosť čítania obmedzená na rýchlosť, ktorou vieš hovoriť.

Vokalizácia je najväčší spomaľovač čítania. Snaž sa ju eliminovať a čítaj text iba očami.

2. Čítaj bloky slov

Ďalší výrazný spomaľovač čítania je… nazvime to „očný flow“ – rýchlosť akou tvoje oči skenujú text. Pokiaľ sa zastavia na každom slove hoci len na pár milisekúnd, pri tisíckach slov sa ti nakopí niekoľko stratených minút.

Pracuj na svojej schopnosti vnímať viacero slov naraz. Pri čítaní textu na obrazovke ti veľmi pomôže, ak si text zúžiš (zmenšíš okno, či ho prekopíruješ niekam, kde si môžeš nastaviť šírku).

Ja osobne, ak chcem čítať naozaj rýchlo, na text už ani nezaostrujem a riadky väčšinou čítam na dva „pohľady“. Toto sa dá ale iba s jednoduchým textom na úzkej obrazovke. Preto najradšej čítam na mobile.

3. Nevracaj sa v texte

Koľkokrát sa ti stalo, že si prečítal odstavec a na konci si zistil, že si ho vôbec nevnímal a následne si ho musel prečítať znova? Toto je celkom bežná vec a asi ti nemusím hovoriť ako veľmi ťa spomaľuje. Je to problém s koncentráciou, o ktorej si ešte dnes niečo povieme.

Tvoj mozog vie spracovávať informácie oveľa rýchlejšie ako mu ich počas bežného čítania servíruješ. Po chvíli pomalého čítania sa začne vyslovene nudiť a myseľ ti odbehne niekde úplne inde. Ak sa naučíš rýchlo čítať, paradoxne sa nebudeš musieť vracať v texte a budeš čítať s lepším porozumením.

Rýchločítanie je komplexná záležitosť a určite ti odporúčam si nájsť nejaký obšírnejší návod. Tá časová investícia sa ti vráti niekoľko tisíc násobne – čítať predsa budeš do konca života a preučiť sa čítať si vyžaduje skutočne iba pár (možno desiatok) hodín tréningu. Na tréning ja osobne používam appku Speed Reading Trainer

2. Strojopis

Po čítaní je pre ľudí pracujúcich za počítačom písanie asi druhou najčastejšou činnosťou. Či už programuješ, píšeš články, alebo odpovedáš na emaily, klávesnicu by si mal vedieť ovládať čo najlepšie.

Pokiaľ ale ďobeš do kláves ukazovákom ako sliepka, tvoje písanie nikdy nebude tak efektívne, ako by mohlo byť. Logicky, čím viac prstov zapojíš, tým rýchlejšie môžeš písať. Preto druhý skill, na ktorom by si mal pracovať je naučiť sa písať všetkými desiatimi prstami.

Strojopis je esenciálny skill pre každého, kto robí na počítači
Strojopis je esenciálny skill pre každého, kto robí na počítači

Je to ďalšie preprogramovanie mozgu, ktoré trvá niekoľko desiatok hodín, no z dlhodobého hľadiska ti ušetrí obrovské kvantá času, ktoré by si inak strávil ťukaním do klávesnice.

Na toto ti odporúčam obzrieť sa po programe s názvom All Ten Fingers. Používa sa na stredných školách na výučbu strojopisu a zvláda to naozaj dokonale. Mne trvalo niečo vyše mesiaca, kým som prešiel všetky lekcie pri tréningu 2x denne asi po 20 min. Dnes je moja rýchlosť písania iba o niečo lepšia ako pri mojom starom spôsobe písania, no keďže som preprogramoval svoj mozog na efektívnejší spôsob, postupne ju budem zvyšovať.

3. Komunikácia

Každý úspešný človek musí byť dobrý komunikátor.

Nedokážeš nekomunikovať. Aj keď nič nehovoríš, tvoje telo komunikuje za teba a to aj podvedome. To, ako s ľuďmi v tvojom okolí komunikuješ, vo veľkej miere určuje nakoľko úspešný budeš.

Do komunikácie patria veci ako:

Schopnosť presviedčať

Každý, kto chce niečo predať, potrebuje druhú stranu presvedčiť, že daný tovar / služba je pre neho ako stvorená. Ak chceš od niekoho láskavosť, musíš byť schopný ho presvedčiť. Ak chceš niekoho niečo naučiť, musíš ho presvedčiť o správnosti tvojho tvrdenia. Ak ideš na pracovný pohovor, alebo ťa zastavil policat keď si prešiel na červenú, tvoja schopnosť presviedčať je úplne kľúčová.

Ak na nej chceš popracovať, odporúčam ti knihy „Influence“ (Robert Cialdini), či How To Win Friends And Influence People“ (Dale Carnegie).

Reč tela

Ako som už spomínal, tvoje telo za teba komunikuje a niekedy dá najavo veci, ktoré by si vedome nekomunikoval. Je veľmi užitočné vedieť podľa postoja, pohľadu, či iných gest odhadnúť nálady a názory iných ľudí.

Reč tela nefunguje iba jednostranne – okrem toho, že tvoje podvedomie sa vyjadruje prostredníctvom tvojho tela, môžeš ho aj ty ovplyvniť svojim telom. Skús sa napríklad nabudúce, keď budeš mať zlú náladu, pozrieť do zrkadla a usmiať sa. Zachvíľu pocítiš, že sa ti nálada zlepší.

Tiež to funguje na zlepšenie sebavedomia. Postav sa vzpriamene, hlavu vytiahni do výšky, ramená zatlač dozadu a ruky nechaj spustené pri tele. No necítiš sa zrazu ako pán?

Na tému reč tela ti odporúčam knihy „The Definitive Book of Body Language“ (Allan and Barbara Pease) a „Viem, čo si myslíš“ (Thorsten Havener).

Porozumenie

Inými slovami to je schopnosť počúvať. Veľa ľudí robí tú chybu, že priveľa rozprávajú o sebe. Keď hovorí ten druhý, celý čas iba rozmýšľajú čo povedia, keď dohovorí. Takýto ľudia nie sú moc dobrí komunikátori.

Je to celkom prirodzené – každý rád hovorí o sebe. Treba ale nájsť rovnováhu a hlavne ak si chceš s danou osobou vybudovať pozitívny vzťah, musíš byť pri rozhovore prítomný a úprimne počúvať.

Trénovať počúvanie je naozaj jednoduché. Predstav si pri tvojom ďalšom rozhovore, že to čo práve druhá osoba hovorí je svetoborné. Snaž sa pochopiť ako danú tému druhá strana vníma, aké má z nej pocity. Ak ti niečo nie je jasné, pýtaj sa.

Snaž sa najprv porozumieť, až potom byť porozumený. 

Ovládanie cudzích jazykov

Hovorí sa, že koľko jazykov ovládaš, toľko krát si človek. Niečo na tom bude. Je obrovský rozdiel, keď sa človeku prihovoríš v angličtine a v jeho materinskom jazyku. V druhom prípade ste si okamžite bližší a konverzácia naberie nový rozmer.

Okrem toho učenie – nie len jazykov, ale všeobecne nových vecí – vytvára spojenia medzi mozgovými bunkami a udržuje tvoj mozog mladý a vitálny.

Angličtina sa dnes už ani neráta za cudzí jazyk. Ak ju neovládaš, tak ti odporúčam okamžite sa do nej pustiť. Je to iba môj odhad, ale povedal by som, že minimálne 80% všetkých informácií na svete je dostupných v angličtine. A už vieš, ako dôležité sú nové informácie v dnešnej dobe…

Sám študujem aktuálne svoj siedmy jazyk (ak rátam aj čestinu) a mám v pláne ešte minimálne ďalšie 3. V budúcnosti chystám článok na túto tému.

Verejný prejav a improvizácia

V jednom prieskume vyšlo najavo, že smrť je až na druhom mieste v rebríčku vecí, ktorých sa ľudia obávajú. Prvou je verejný prejav.

Dokážeš sa vyjadriť aj pred davom ľudí?
Dokážeš sa vyjadriť aj pred davom ľudí?

Niečo ti teraz poviem: Strach je znamenie. Ak sa niečoho bojíš, je to jasné znamenie že ťa to posunie dopredu a mal by si sa do toho čo najskôr pustiť a vymaniť sa z tzv. komfortnej zóny. A keď sa nad tým tak zamyslíš, vlastne strach z verejného prejavu vôbec nie je založený na reálnom nebezpečenstve. Samozrejme ti neodporúčam skákať z okna, to je už trochu iný druh strachu…

Keďže v dnešnej dobe informácií sa zarába hlavne hlavou, musíš vedieť svoje vedomosti jasne formulovať a v nejakej forme ich posúvať medzi ľudí. Čím viac ľudí takto zasiahneš, tým lepšie pre teba. Pokiaľ teda chceš efektívne šíriť svoje myšlienky, verejný prejav je niečo čo sa jednoducho musíš naučiť.

V skutočnosti je to skill ako každý iný – môže sa ho naučiť hocikto a čím viac ho trénuješ, tým budeš lepší. Silno odporúčam pridať sa do tvojho najbližšieho klubu Toastmasters, kde môžeš trénovať v spoločnosti podobne zmýšľajúcich ľudí.

4. Pamäť a výkon mozgu

Zober si taký počítač. Ak chceš zlepšiť jeho výkon, musíš upgradovať procesor, operačnú pamäť, alebo inú súčiastku. Tvoje telo je neskutočne komplikovaný stroj a či sa ti to páči, alebo nepáči, procesor máš iba jeden, a to dokonca života. Našťastie je ale jeho výkon z veľkej časti v tvojich rukách a keď s ním nie si spokojný, môžeš ho pokojne upgradovať. Trvá to síce dlhšie ako výmena procesora, ale výsledok stojí za to.

Snáď ti nemusím obzvlášť zdôrazňovať dôležitosť lepšie fungujúceho mozgu v živote efektívneho človeka. Vymenujme si radšej niektoré z funkcií mozgu, ktoré môžeš zlepšovať a ako na to:

  • Pracovná pamäť – toto je tvoja RAMka. Veľmi účinne ju môžeš rozšíriť napríklad hrou N-back.
  • Krátkodobá pamäť. Stalo sa ti už, že si si nemal kam zapísať telefónne číslo, keď si to potreboval? Vypeckuj si pamäť (hneď ti poviem ako na to) a už taký problém mať nebudeš.
  • Dlhodobá pamäť je schopnosť zapamätať si často používané telefónne čísla, adresy, mená ľudí, slovíčka cudzieho jazyka a podobne. Dobrý tréning je napríklad zapamätanie si všetkých nových mien na večierku. Na zlepšenie dlhodobej pamäte ti pomôžu hlavne mnemotechnické pomôcky a podobné záležitosti. Ak ťa to zaujíma, pozri si napríklad tento článok od Maťa Hlinku.
  • Koncentrácia. Už som ju dnes spomínal a ešte ju raz spomeniem. Koncentráciu môžeš trénovať takmer na všetkom – taký N-back je jeden z najlepších spôsobov. Jedna z najdôležitejších vlastností pre tvoju efektivitu je, ako som spomínal aj v tomto článku, práve schopnosť plne sa sústrediť na jednu úlohu.
  • Logické a strategické myslenie je dôležité okrem iného aj vo svete biznisu. Dobre si ich vytrénuješ aj pomocou niektorých spoločenských hier – napríklad šachu.
  • Schopnosť počítať zhlavy. Koľkokrát denne potrebuješ niečo rýchlo zrátať? Základné operácie – sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie s malými číslami by si mal zvládať behom (zlomkov) sekúnd.

Okrem vyššie spomenutých by si mal zapracovať aj na rýchlosti reakcie, priestorovej orientácií, či svalovej koordinácií. Odporúčam ti prečítať si tento môj predchádzajúci článok o cibrení mozgu.

5. Schopnosť oddychovať

Oddýchnutý a svieži človek je efektívny človek. Pravým opakom je prepracovaný, vystresovaný a nevyspatý človek. Ak chceš byť naozaj efektívny, musíš sa naučiť správne oddychovať.

A nemyslím tým sedenie pri facebooku, televíziu a podobné, v dnešnej dobe veľmi populárne, „oddychové aktivity“. V skutočnosti pri nich tvoj mozog vôbec neoodychuje. Skôr by som povedal že ho tým efektívne vymývaš. V televízií sa veľa užitočných vecí veru nanaučíš. A naozaj potrebuješ vidieť ako si tvoji (ne)známy užívajú na dovolenke, kým ty trčíš pri kompe? Nie je to môj výmysel – naozaj sa hovorí, že facebook vyvoláva pocity že človeku niečo uteká, či pocity menejcennosti, keď vidí tie selfíčka so sixpackmi a našpúlenými perami.

Navyše sedenie na stoličke má na tvoje telo výrazný negatívny vplyv. Svaly sa skracujú, ochabujú, strácaš rozsah pohybu v kĺboch a nesprávna poloha ťa núti dýchať plytko, čím zamedzuješ správnemu okysličeniu – okrem iného aj mozgu.

Skutočný oddych je podľa mňa ten, pri ktorom vypustíš všetky myšlienky. Jeden z najlepších spôsobov ako to dosiahnuť je meditácia. Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí meditujú sú pokojnejší, lepšie ovládajú svoje emócie, dokážu sa lepšie sústrediť, ľahšie prekonávajú stres a v konečnom dôsledkú sú šťastnejší. Z vlastnej skúsenosti to môžem potvrdiť.

Meditácia je najlepší začiatok dňa
Meditácia je najlepší začiatok dňa

Ako meditovať? 

Na začiatok si skús toto: Daj sa do pohodlnej polohy, nastav si časovač na 5 minút a pokús sa sústrediť čisto na svoj dych. Dýchaj do bránice a nemysli na nič. Ak nejaká myšlienka vypláva, nechaj ju znova odplávať. Dýchaj pomaly, nosom, zhlboka a cez bránicu. Skús celých 5 minút vydržať na nič nemyslieť. Je to oveľa ťažšie ako to znie…

Ďalšia forma oddychu je aktívny oddych. Hraj sa, choď na prechádzku do prírody, alebo si zacvič. Čím viac sa hýbeš, tým lepšie pre tvoje telo. Skákanie, lezenie, vysenie, behanie, kotúľanie sa – všetko sú to formy pohybu, na ktoré bolo tvoje telo stavané a úžasne kompenzujú škody napáchané sedením.

Tieto 2 formy oddychu sa dajú efektívne spojiť, pokiaľ robíš nejakú aktivitu, na ktorú sa musíš plne sústrediť. Pre mňa to je napríklad žonglovanie, stojka, slackline, či v poslednej dobe acro yoga. Niekto lozí po skalách, niekto sa potápa, iný strieľa zo zbrane… nájdi si to svoje a rob to často.

Týchto 5 skills ja osobne pokladám za veľmi dôležité pokiaľ ide o efektivitu a produktivitu – nie len v práci, ale celkovo v živote. Nezabúdaj, že jediný spoľahlivý spôsob, ako sa v nich neustále zlepšovať je, že si zo spomínaných aktivít vytvoríš zvyk. Je oveľa lepšie ak na niečom pracuješ iba pár minút denne, ako hodinu raz za týždeň.

Zaujíma ma aj tvoj názor. Ktoré skills považuješ ty za najdôležitejšie v tvojom živote a akým spôsobom sa v nich zlepšuješ? Napíš svoje tipy do komentárov.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK
Top