11 Rád Ako Žiť Šťastnejší Život

Máš luxusné auto, veľký dom na pláži, krásnu ženu po boku a peňazí dosť na celý život? Alebo bývaš v zaprdenej intrákovej izbe, jazdíš načierno MHDčkou a zaspávaš sám v dolámanej posteli?

Nech už je to jedno, druhé, alebo niečo medzi, tvoj pocit šťastia by mal byť viac-menej nezávislý na týchto faktoroch. Dnes si povieme niečo o tom, ako žiť šťastnejší život, nech už sú tvoje podmienky akékoľvek.

Každý chce žiť šťastný život. Je to úplne prirodzené. Aký by mal inak život zmysel? V dnešnej dobe ale ľudia skôr iba prežívajú. Vždy sa za niečím náháňajú. Vždy im niečo ku šťastiu chýba.

Ak si jeden z nich, nasledovných 11 tipov by ti mohlo pomôcť:

1. Uvedom si, že šťastie pochádza zvnútra

Prvý a najdôležitejší krok, ktorý môžeš urobiť pre šťastnejší život je, že si uvedomíš že ty si jediná osoba, ktorá ťa môže urobiť šťastnou.

Pokiaľ budeš závisieť na vonkajších faktoroch, tvoj pocit šťastia bude neustále kolísať podľa toho ako sa ti (im) darí. Tvoje šťastie by nemalo byť závislé od množstva peňazí, od toho aké máš auto, alebo či bývaš na pláži, či v Petržalskom paneláku.

Musíš sa teda naučiť myslieť pozitívne za každých okolností. Spomeň si, že bolo už aj horšie a zlyhanie je vždy len príležitosť pre učenie. Ak si v úplne najhoršej situácií v akej si kedy bol, stále si môžeš povedať, že vždy musíš dosiahnuť dno, aby si sa mal od čoho odraziť.

Ak chceš byť úspešný, musíš si prejsť aj ťažkými časmi. To je to, čo formuje tvoj charakter. S úsmevom si spomínam na časy, keď som býval v Londýne v starom mikrobuse zaparkovanom pred domom. Každý pracovný deň ma čakalo ranné vstávanie, asi 10km cesta do práce rušným mestom na bicykli (na metro som peniaze nemal) a potom za tmy cesta domov. Vonku (týmpádom aj v mojom príbytku) bolo v noci okolo 13°C a po príchode domov som mal čas sa už iba najesť a spať. Ak som chcel cvičiť, alebo pracovať na svojich cieľoch, musel som vstávať ešte o 2 hodiny skôr, no urobil som to každé jedno ráno. Možno to nebolo vždy s úsmevom na tvári, ale bol som s tým vyrovnaný a teraz som vďačný aj za túto skúsenosť.

2. Vypusti negatívnych ľudí zo svojho života.

Keď už spomíname vonkajšie faktory, ľudia sú jedným z najdôležitejších. Nálada je totiž nákazlivejšia ako chrípka. Ak sa obklopuješ pozitívnymi ľuďmi, dodajú ti energiu a priaznivo ovplyvnia tvoju náladu. Ak sa obklopuješ negatívnymi ľuďmi, ktorí všade vidia problémy, vždy si radi zapindajú, ale nikdy nekonajú, budú ťa ťahať dole. Takýchto ľudí musíš zo svojho života čo najskôr vypustiť. Ak sa stretávaš s ľuďmi, ktorí ťa pravidelne vytáčajú, proste s tým trhni a daj im zbohom.

3. Neber si k srdcu čo hovoria ostatní

Ako som už spomínal, ľudia na teba môžu mať veľmi veľký vplyv. Nikdy ale nesmieš dopustiť, aby negatívny názor iného človeka ovplyvnil tvoju realitu. Ako sa hovorí „neznášači budú neznášať“ a vždy budú ľudia, ktorí ti proste nedoprajú.

 

Ak ťa niekto ohovára za chrbtom, hovorí to niečo o jeho charaktere. Normálny človek si o ňom pomyslí svoje a nabudúce s ním do reči nepustí. Ak ho ale na oplátku začneš tiež ohovárať, nie si o nič lepší. Povznes sa nad to a nechaj to plávať.

internet-argument

A prosím ťa, nikdy nezačínaj internetové vojny. Ak už potrebuješ vyjadriť svoj názor, urob tak s kľudom a nenechaj sa rozhodiť. Hejtovať pod rúškom anonymity dokáže každý, no podať konštruktívnu kritiku bez povyšovania sa je už náročnejšie.

4. Nesnaž sa vyhovieť každému

Toto pravidlo úzko súvisí s predchádzajúcim. Snažiť sa vyhovieť každému je zaručený recept na nešťastný život. Vždy sa nájde niekto, kto je s tvojimi rozhodnutiami a konaním nespokojný. Ak chceš byť šťastný, musíš byť tak trochu sebec a v prvom rade hľadieť na seba. Až potom, ak budeš sám šťastný, môžeš to šťastie rozdávať medzi iných ľudí.

5. Ži v tomto okamihu

Plánovanie a učenie sa z chýb, ktoré si urobil v minulosti je jedna vec. Byť zaseknutý v minulosti a neustále sa trápiť nad tým, ako si mohol v istej situácií lepšie zareagovať je už druhá vec.

Nemysli na to, čo si mohol urobiť v minulosti inak. Ten okamih ti už nikto nikdy nevráti, je navždy preč. Uvedom si, že minulosť a budúcnosť neexistujú. Existuje len tento okamih. Netráp sa nad tým, čo by bolo keby. Rozhodni sa, čo je teraz najlepším využitím tvojho času (či už je to práca, alebo zábava) a rob to naplno.

Ak sa ti nepáči tvoja momentálna situácia, máš 2 možnosti:

  1. Zmeň ju. Spýtaj sa sám seba: „Čo môžem urobiť teraz, aby som sa z tejto situácie dostal?“ a začni konať teraz.
  2. Akceptuj ju ako svoju realitu, ktorá je dôsledkom tvojich doterajších činov.

Nič iného ti neostáva.

6. Pomáhaj ľuďom

Správaj sa k iným tak, ako chceš, aby sa oni správali k tebe.

Toto je silná veta a je to jeden z ďalších kľúčov ku šťastiu. Pokiaľ budeš iným ľuďom ubližovať, budeš ich ponižovať a snažiť sa ťahať ich dole, budeš ťahať dole aj seba semého. Pokiaľ budeš ľuďom pomáhať, pomôžeš aj sebe.

Skús si to. Urob pre náhodného človeka niečo, čo mu vyčaruje úsmev na tvári. Sľubujem ti, že (pokiaľ nie si psychopat) sa hneď budeš cítiť lepšie.

7. Neznepokojuj sa nad vecami, ktoré nemáš pod kontrolou

Veľa ľudí je úplne rozhodených už len napríklad tým, že je vonku zlé počasie. Rozmýšľajú nad tým, čo by všetko by mohli robiť vonku, keby bolo pekne.

Niektorí majú silné reči o tom, aká je momentálna politická situácia, alebo nadávajú že im zase raz mešká vlak. Vždy rozmýšľajú nad tým, čo by bolo keby…

Uvedom si, že ak je niečo mimo tvojej kontroly, tak sa ti nad tým neoplatí znepokojovať. Počasie nezmeníš, tak sa s tým proste zmier.

8. Odpúšťaj

Pokiaľ sa na niekoho hneváš, ubližuješ tým len sám sebe. Hnev je negatívna emócia a k pocitu šťastia ti veru nepomôže, ak ho budeš v sebe držať. Mysli na to, že keď odpúšťaš, robíš vlastne láskavosť sám sebe.

9. Pracuj na svojich cieľoch

Jedným z najväčších faktorov, ktoré ovplyvnia tvoje šťastie je pocit kontroly nad vlastným životom. Ten môžeš nadobudnúť tak, že budeš pracovať na svojich vlastných, jasne zadefinovaných cieľoch.

Ak si presne určíš, čo chceš v živote dosiahnuť, pravidelne si to opakuješ a vidíš, ako sa k tomu pomaly priblížuješ, budeš oveľa šťastnejší človek.

Ak ale nemáš svoje vlastné ciele, alebo na nich nepracuješ, niekto iný si ťa najme, aby si pracoval na tých jeho. Budeš frustrovaný z príkazov a obmedzení, ktoré dostávaš a šťastný budeš iba keď odbije konečná v piatok večer.

10. Buď vďačný za to čo máš

Mať ciele je veľmi dôležité, ale pozerať sa vždy len do budúcnosti nie je cesta. Vždy si budeš hovoriť, že šťastie je na dosah. Už len dosiahnem toto… kúpim si hento… dokončím tamto.

Po rokoch zistíš, že vždy si sa naháňal iba za cieľmi a samotnú cestu si si neužíval. Preto si teraz zober papier a pero (alebo nové okno textového editora a klávesnicu) a napíš si aspoň 20 vecí, za ktoré si vďačný.

Môžu to byť veci, pre ktoré si dlho drel, no akonáhle si ich dosiahol, prestal si si uvedomovať aké sú úžasné. Spomeň si, aký to bol vtedy pocit.

Ak nevieš čo napísať, začni úplne od základu – vidíš, počuješ, máš kde prespať, máš čo jesť… už len tieto veci veľkej časti populácie zeme chýbajú.

11. Daj sa do formy

To ako sa vo vlastnom tele cítiš do veľkej miery určuje tvoj pocit šťastia. Okrem toho, že hormóny, ktoré vieš ovplyvniť svojou životosprávou priamo rozhodujú o tvojej nálade, mať telo, s ktorým si pri pohľade do zrkadla sám spokojný je na nezaplatenie. Spálenie nadbytočného tuku a nabranie svalovej hmoty teda neovplyvní iba tvoje fyzické, ale aj mentálne zdravie.

Toto bolo mojich osobných 11 rád, ako žiť šťastnejší život. A čo ty? Máš k tomu čo dodať? Nejaké tipy, ktoré som nespomínal? Vyjadri sa v komentároch a nezabudni článok zdieľať.

ZDIEĽAJ ČLÁNOK
Top