Princípy Pračloveka

Princípy Pračloveka

ŽIVOTOSPRÁVA PRE VYŠŠÍ VÝKON, LEPŠIU POSTAVU A PEVNÉ ZDRAVIE

pp-cover-3dPrincípy Pračloveka ti pomôžu dosiahnuť a udržať si zdravé, silné a dobre vyzerajúce telo tým, že sa svojou životosprávou priblížiš životospráve našich predkov – tej, na ktorú sme boli v skutočnosti všetci naprogramovaní. Keďže sme sa všetci vyvinuli z jedného živočíšneho druhu, tento prístup pomôže skutočne každému.

Nie je to žiadna drastická diéta, ktorá ti sľubuje plážovú formu na leto. Nie je to ani ďalšia kniha o paleo diéte. Je to skôr univerzálny a prispôsobiteľný návod na životný štýl, ktorý ti ukáže ako sa vyhnúť nástrahám 21. storočia. Či už je to moderný potravinársky, farmaceutický, alebo fitness priemysel, sedavé a nočné zamestnania, alebo klamlivá “ľudová múdrosť”, táto kniha ti ukáže ako im nepodľahnúť a ochrániť svoje zdravie.

Ukážem ti ako aplikovať najdôležitejšie princípy zo života našich pradávnych predkov, ktoré ti pomôžu prirodzene schudnúť, nabrať funkčnú svalovú hmotu, zvýšiť svoj mentálny a fyzický výkon, posilniť svoju imunitu a dožiť sa vysokého veku v plnom zdraví.

Naučím ťa ako:

 • Optimalizovať tvoj hormonálny systém pre čo najväčší úbytok tuku a príbytok svalstva, úplne prirodzene
 • Zlepšiť svoj mentálny výkon, aby si mohol myslieť čisto a jasne a byť produktívny počas celého dňa
 • Posilniť svoj imunitný systém, aby si bol zdravý a fit po celý rok
 • Nabrať nevídané množstvo sily, ktorú môžeš využiť v reálnom živote
 • Zbaviť sa neovládnuteľnej túžby po jedle a mať hlad pod kontrolou, takže nebudeš závislý od neustáleho prísunu jedla
 • Vstať každé ráno s ľahkosťou a cítiť sa energicky počas celého dňa
 • Predĺžiť si život a zároveň neporovnateľne zlepšiť jeho kvalitu
 • … a budeš pritom môcť jesť kopu slaniny a masla. Môže to byť ešte lepšie?

 

POVEDALI O PRINCÍPOCH PRAČLOVEKA

 • dusan

  Odkedy som obdržal svoj certifikát BioSignature a študujem Poliquinove princípy o tom ako dosiahnuť hormonálnu rovnováhu pre optimálne zdravie a maximálny výkon, snažil som sa nájsť zdroj/knihu, ktorá by bola seriózna a jednoduchá zároveň.Problém s mnohými knihami o výžive je, že sú často príliš komplikované a ľudia sú z nich len frustrovaní a demotivovaní. Z tohto uhla pohľadu je kniha PP výborná - veľmi ľahko čitateľná, dobre štrukturovaná a ponúkla mi ľahko aplikovateľné tipy ako si zjednodušiť a zlepšiť svoj prístup k produktívnemu dňu pomocou nepriestrelných stravovacích návykov.Musím uznať že vďaka PP som urobil veľký krok smerom k rozumnému paleo princípu a získal som viac času na iné veci ako obsesívnej príprave piatich zdravých jedál denne.

  Dušan Plichta
 • viko

  Princípy Pračloveka je taká netradičná kniha, ktorá spája všetky tipy a triky na úplné vyladenie si vlastného životného štýlu. Nejedná sa len o stravu, ale Marian v nej rieši naozaj všetko čo by mal bežný človek vedieť. Takto si predstavujem, že by sa mohli medici pozerať na ľudské telo.Pripomína mi múdrosti starej mamy, len vedeckejšie podložené. Číta sa veľmi zľahka a ak potrebujete štartér k novému životnému štýlu táto kniha je práve pre vás.

  Viktor Kozubek
 • vladis

  Podľa Princípov Pračloveka fungujem už zhruba trištvrte roka. Už po prvom mesiaci som zbadal viditeľné zmeny - stratil som viac ako 3 kilá podkožného tuku, nárastla mi relativna sila a najmä som sa takmer uplne zbavil akné.Tento stravovací/tréningový režim som si veľmi rýchlo osvojil a denné hladovanie mi prinieslo hneď dva benefity. Prvý z nich je úplné oslobodenie od pripravy jedál počas dňa a premýšlaním nad tým čo a kedy zjesť. Ďalším bola každodenná "oslava" vo forme prejedania sa po náročnom tréningu.Na tieto zmeny som sa veľmi rýchlo adaptoval a stalo sa to mojim novým životným štýlom, ktorý by som už za iný nevymenil.

  Vladimír Baláž
 • pato

  Praktický, efektívny a vedecky podložený spôsob ako dosiahnuť svoj fyzický potenciál. Nie je to diéta, je to životný štýl. Je to o slobode, o tom pocite keď ideš po meste a cítiš sa tak sústredene, energicky a plný sily.Dávnejšie som si robil starosti s jedením každé 3 hodiny, aby som si udržal rýchly metabolizmus, ostal v anabolickom režime, budoval svaly, vyhol sa katabolzimu a mal dostatok energie. V skutočnosti som dosiahol pravý opak - cez deň som bol prejedený, čo spôsobilo že som bol ospalý a nesústredený.S pomocou PP som opravil svoj rozhádzaný hormonálny systém a začal som naberať svaly a chudnúť tuk zároveň. Cítim sa skvelo! Toto je to čo som hľadal. PP sú revolučný prístup ktorý so sebou prináša fyzickú transformáciu, neskutočnú silu, vitalitu a dlhovekosť.

  Patrik Kubiček
 • riki

  Vraj nemám raňajkovať, mám trénovať na lačno, večer sa prejedať, jesť hromady tuku a, čo je najdôležitejšie, že potrebujem cvičiť iba párkrát za týždeň. Znelo to úplne neuveriteľne, úplný opak všetkého čo som sa dovtedy dočítal. Zdalo sa že pre neho to fungovalo, tak som to vyskúšal.Táto kniha zmenila celý môj postoj k jedlu, tréningu, ale aj celkovému životnému štýlu. Ukázala mi, ako to majú všetci tí ľudia neskutočne pomýlené. Marian v nej opisuje všetko čo potrebuješ vedieť na to, aby si začal žiť podľa toho ako je tvoje skutočne naprogramované. Samotná kniha sa veľmi dobre číta a je plná faktov a príkladov. Bavila ma a počas čítania som sa ani raz nenudil.

  Richard Polka
 • foxy

  Publikácia PP ma nakopla k tomu aby som kompletne zmenil svoj jedálniček k lepšiemu. Samozrejme, všetci vieme že by sme mali jesť viac zeleniny a surovej stravy, no nikto nám nikdy nepovie aby sme jedli viac tuku, aký je naozaj rozdiel medzi dobrým a zlým tukom a v prvom rade prečo to je to tak a prečo sú tuky dôležité.Publikácia PP ma v podstate naučila užívať si skvelé jedlá, zlepšila a rozšírila môj repertoár jedál, ukázala mi príklad funkčnej, zdravej a chutnej stravy (zároveň) a konečne sa ukázal aj môj 6-pack! Yay!

  Igor Packo
 • rado

  Táto kniha sa mi veľmi páčila a uznávam to, že ju napísal niekto, kto naozaj vyjadruje a prezentuje svojim životom vedomosti a životný štýl ktorý v knihe popisuje.Kniha sa mi zdala obsažná a systematická, a pomohla mi dostať sa do najlepšej formy akú som kedy mal a cítiť sa produktívny a plný energie počas dňa. Rešpekt Mariánovi!

  Radovan Šurlák
 • tomi

  Princípy Pračloveka stručne a zaujímavo opisujú a hlavne zdôvodňujú, prečo všetky mýty o stravovaní, diétach a cvičení, ktoré nám do hláv tlačili už odmalička, sú veľkým omylom.Publikácia obsahuje mnoho užitočných tipov a rád, ako pristupovať k strave a cvičeniu, a musím uznať, že mi ohromne pomohli. So svojou postavou som sa niekoľko rokov snažil niečo urobiť, riadil som sa metódami, ktoré zaručovali zdravé, štíhle a svalnaté telo – avšak bez výsledku.Teraz už rozumiem, prečo nefungovali. Kniha mi otvorila oči. Všetky poznatky z nej som začal aplikovať vo svojom živote a po mesiaci som na sebe videl a cítil lepšie výsledky než hocikedy predtým po mesiacoch.Cítim sa oveľa lepšie, schudol som, nabral svaly a zosilnel som. Čo viac si môže človek priať?

  Tamás Fraňo
 • Stanislav Pittner

  Konečne publikácia pre vlkov a nie ovce. Skvelá kniha Princípy Pračloveka je súhra najnovších poznatkov o low-carb diet, warrior diet, paleo diéty, nutričnej ketózy a mnohých ďalších dôležitých princípov. Študovanie a aplikovanie týchto vedomostí do životosprávy, dnes nie je voľbou ale skôr povinnosťou, pokiaľ máte záujem o vyššiu kondíciu a pevnejšie zdravie.Vďaka knihe získate funkčné intelektuálne nástroje, ktoré by mal moderný človek ovládať, ak chce dokázať efektívne manažovať svoje tréningové a výživové protokoly.

  Vlado Zlatoš

NIE JE TO LEN O VYRYSOVANOM BRUCHU

Princípy Pračloveka nie sú len o estetike. Verím v pravú funkčnú silu, ktorú môžeš využiť v reálnom živote. Zlepšenie tvojho výkonu a celkovej schopnosti prežiť je top priorita. Tu je 7 najdôležitejších cieľov Moderného Pračloveka:

ZBAVIŤ SA SADLA

Chceme mať zdravé sebavedomie a vyzerať úžasne, čiže sa musíme zbaviť väčšiny podkožného tuku raz a navždy. Dosiahnutie a udržanie nízkeho percenta podkožného tuku (okolo 10% u mužov, 15% u žien) je niečo čo dosiahneš automaticky ak budeš nasledovať Princípy Pračloveka. Čím viac sa ich budeš držať, tým rýchlejšie sa to stane.

BYŤ SILNÝ A ZDATNÝ

Chceme dosiahnuť správny pomer medzi funkčnou silou a estetikou. Inými slovami, chceme byť silní ako hovado a chceme svojim telom pútať pohľady. Neznamená to že chceme byť veľkí a nafúknutí, no musíme nabrať dostatok svalovej hmoty.

BYŤ AGILNÝ A OHYBNÝ

Sila bez ohybnosti a agility je nám akurát tak na dve veci. Nech už robíme čokoľvek, potrebujeme byť ohybní a agilní ak chceme podávať vysoký výkon.

CÍTIŤ SA DOBRE A BYŤ ZDRAVÝ

Chceme sa cítiť úžasne 24/7/365 (24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku). Žiadne choroby, nádchy, bolesti hlavy, tráviace problémy, či iné náznaky slabosti nepripadajú do úvahy.

VYHÝBAŤ SA LEKÁROM

Nechceme utrácať čas a peniaze v lekárskych ambulanciách a nechceme ani ich drogy. Sme plne zodpovedný za svoje zdravie a žiadne lieky nepotrebujeme.

BYŤ PLNÝ ENERGIE A PLNE SÚSTREDENÝ

Chceme mať plný dúšok energie počas dňa aby sme mohli robiť to čo nás baví a vedeli sa plne sústrediť na dôležité úlohy. Princípy Pračloveka zlepšia tvoju sústredenosť a kognitívne schopnosti ako príjemný vedľajší efekt.

ZLEPŠIŤ SVOJU SCHOPNOSŤ PREŽIŤ

Chceme byť schopní prežiť aj mimo komfortných podmienok civilizovaného sveta a byť prispôsobení na prežitie aj za drsných podmienok (vrátane chladu, či nedostatku jedla).

VYLEPŠIŤ SVOJU DNA

Prostredníctvom životosprávy chceme ovplyvniť naše epigenetické faktory – vypnúť “zlé” a aktivovať “dobré” gény – aby sme ďalej posunuli iba tú najkvalitnejšiu DNA a zlepšili tak schopnosť prežitia nielen seba, ale ľudstva ako takého.

ŽIŤ DLHO

Nielenže chceme svoj život výrazne predĺžiť, chceme byť fit až kým si po nás nepríde pani zubatá.

10 KĽÚČOV K MAXIMÁLNEJ ZDATNOSTI

Princípy Pračlovek aby sme mohli  nazvať aj 10 kľúčov k maximálnej zdatnosti – ak ich všetky správne použiješ, je prakticky vylúčené, aby si vyššie uvedené ciele nedosiahol. Ide o nasledovné princípy:

#1: Zbav sa jedov + #2:  Jedz prirodzene

Všetky z týchto princípov sú dôležité, no ich poradie nie je náhodné. Prvé dva sú úplne nevyhnutné. Ak budeš jesť spracovaný odpad a žiadne prirodzené potraviny, na ktoré je tvoje telo stavané, môžeš mať hoci dokonalý tréningový plán, ale nikam sa nedostaneš. Ak ešte k tomu začneš s prerušovanou hladovkou a budeš sa prejedať nesprávnymi potravinami, budeš na tom horšie ako na začiatku. Bez zmeny v jedálničku môžeš aj dušu vypustiť v telocvični, no žiadne závratné výsledky nečakaj. A strava veru nie je jediným zdrojom toxínov v tvojom živote. Čím viac ich eliminuješ, tým viac uľahčíš telu proces detoxikácie a tým lepšie sa budeš cítiť.

#3: Spi hlboko

Tretí princíp je v dnešnej dobe veľmi zanedbávaný. Dostatok kvalitného spánku je neskutočne dôležitý, ak chceš byť zdravý a fit. Ak aplikuješ iba tieto tri princípy, budeš na tom oveľa lepšie ako drvivá väčšina populácie.

#4: Hýb sa viac

Tréning je síce extrémne dôležitý, ale tvoje telo sa vždy prispôsobuje tomu, čo robíš najviac. Ak 8 hodín prespíš a zo zvyšných 16 hodín stráviš 15 zhrbený na stoličke, zvyšná jedna hodina ti veru nepomôže. Môžeš mať aj najlepší tréning na svete a stále nedosiahneš také výsledky, ako by si  mohol. Tvoje telo bude tuhnúť, svaly sa skracovať, atď. Preto existuje aj štvrtý princíp, ktorý sa týka pohybu počas celého dňa. 

#5: Buduj silu + #6: Trénuj intenzívne

Ďalšie 2 princípy sa týkajú tréningu. Aj keby si nechcel byť  vysekaný a svalnatý (sú aj takí?), bez tréningu nikdy nedosiahneš takú silnú imunitu a pevné zdravie, ako by si mohol. Môžeš mať dokonale zvládnutú stravu, no stále ti budú unikať obrovské benefity, ktoré chodia ruka v ruke s tréningom. A veruže nie je jedno, aký typ tréningu praktizuješ. Môžeš si byť istý, že ma nikdy nebudeš počuť odporúčať dlhé kardio tréningy. Nečakaj ani žiadne špeciálne posilkové pseudotréningy na moderných superstrojoch. Oba sú nudné a neefektívne (dokonca kontraproduktívne). Len sa pozri na väčšinu ľudí v moderných posilkách. Chceš byť ako oni? Neboj sa, ja  mám pre teba niečo úplne iné. Som zástancom kombinácie vysoko intenzívneho a silového tréningu. Väčšina cvičení, ktoré odporúčam, sa môžu robiť s minimom náčinia (či dokonca úplne bez neho). Vlastne mám pre teba pripravený jeden tréning, ktorý trvá dokopy iba 4 minúty a nepotrebuješ k nemu vôbec nič okrem svojich nôh a rúk. A to si píš, že je oveľa efektívnejší ako hodinový jogging.

#7: Vynechaj raňajky

Siedmy princíp – prerušované hladovanie – by si mal aplikovať až po tom, ako zvládneš minimálne prvé 2 princípy. Pomôže ti s detoxikáciou, vylepšením kognitívnych schopností a sústredenosti a ešte viac nakopne spaľovanie tuku. Hladovka je veľmi silná vec a neodporúčam ju len tak.

#8: Suplementuj rozumne

V ôsmom princípe si povieme niečo o doplnkoch výživy. Bohužiaľ, s preľudnením zeme a následnou zvýšenou produkciou nekvalitných potravín, chodí ruka v ruke aj nedostatok niektorých kľúčových živín. Navyše, ako Moderný Pračlovek máš prístup k rôznym doplnkom, ktoré môžu tvoj život ešte viac skvalitniť, tak prečo to nevyužiť?

#9: Dýchaj menej

Deviaty princíp ťa asi prekvapil. Priemerný človek dnes dýcha oveľa viac, ako by mal a paradoxne tak znižuje nasýtenie kľúčových buniek kyslíkom. Znížiť objem vzduchu, ktorý tebou prejde a upraviť dýchanie tiež znamená lepšiu odolnosť na chlad, menej oxidačného stresu, pokojnejšiu myseľ, či väčší výkon.

#10: Spoj sa s prírodou

V poslednom, desiatom princípe, sa budeme venovať spojeniu s prírodou a jeho vzťahu k tomu, ako sa cítiš a ako vyzeráš. Aplikovaním spomínaných princípov dostaneš zo svojho fyzického potenciálu úplné maximum. Prirodzený výber funguje aj v modernej dobe, no už nie v takej podobe ako za čias pračloveka. Slabí neumierajú tak jednoducho ako v tej dobe, no fyzicky zdatní jedinci sú menej náchylní na ochorenia, sú plodnejší a majú lepšiu schopnosť prežiť a rozmnožiť sa.

BONUS: Všetko o tukoch

Spolu s publikáciou Princípy Pračloveka odo mňa dostaneš aj bonusovú s názvom Tuky: Návod na použitie. Naučíš sa z nej skutočne všetko, čo bežný človek o tukoch potrebuje vedieť a zistíš, prečo bežné odporúčania na zníženie príjmu tukov sú úplne mimo.tuky-cover-3d

V tejto publikácií sa okrem iného dozvieš:

 • Aké sú rozdiely medzi nasýtenými a nenasýtenými tukmi
 • Čo znamená Omega-3 / Omega-6 a prečo priveľa O-6 škodí
 • Ako “zdravé” margaríny spôsobujú v tvojom tele zápaly a choroby
 • Prečo sú nasýtené tuky a cholesterol životne dôležité
 • Čo v skutočnosti spôsobuje srdcové ochorenia
 • Prečo sú živočíšne tuky lepšie ako rastlinné
 • Ktoré zdroje tuku sú najlepšie pre tvoje zdravie

 

Po prečítaní tejto publikácie už nikdy nepodľahneš falošným odporúčaniam nízkotučnej propagandy. V digitálnej verzií balíka Princípy Pračloveka dostaneš publikáciu Tuky: Návod na použitie v PDF formáte a v tlačenej verzií sa nachádza v zadnej časti knihy.

ZMEŇ SVOJ ŽIVOT OD ZÁKLADOV

Princípy Pračloveka ti pomôžu upraviť svoj životný štýl tak, aby si mohol budovať funkčnú svalovú hmotu a byť silnejší než kedykoľvek predtým, pričom budeš spaľovať tuk. Budeš sa celé dni cítiť energicky a budeš oveľa produktívnejší.

Obe publikácie obdržíš po nákupe na tvoju emailovú adresu. V prípade nákupu tlačenej verzie ti behom pár dní príde kniha (obsahujúca obe publikácie) na adresu, ktorú zadáš v ďalšom kroku. Zároveň budeš pridaný na špeciálny newsletter s názvom “Rady Pračloveka PRO”, cez ktorý ti budem posielať ďalšie hodnotné informácie, zľavy a podobne. Ak by sa ti tam nepáčilo, môžeš sa hocikedy odhlásiť.

Tak na čo ešte čakáš? Zabezpeč si tieto výživné publikácie, staň sa aj ty Moderným Pračlovekom a zmeň svoj život k lepšiemu už teraz!

 • Obe publikácie v digitálnej verzií

 • Obe publikácie v tlačenej verzií + PDF a poštovné zdarma

O autorovi

Marián Černý

Zakladateľ No Will No Skill a NWNS Academy, autor publikácie Princípy Pračloveka

Som moderný pračlovek posadnutý neustálym zlepšovaním samého seba. Či už ide o zdravie, kondíciu, vzhľad, efektivitu práce, výkon mozgu alebo stav mysle, neustále hľadám spôsoby ako ich vylepšiť a zvýšiť tak kvalitu svojho života.

Mojim poslaním je tieto poznatky šíriť do sveta a pomáhať ľuďom byť lepší ako včera - okrem iného prostredníctvom tohto blogu a našej Akadémie. Ak ma chceš spoznať, prečítaj si niečo o mne.