Princípy Pračloveka

Princípy Pračloveka

VYSEKANÝ A ZDRAVÝ PO CELÝ ROK BEZ RÁTANIA KALÓRIÍ

cp-book-cover-3d-skPrincípy Pračloveka ti pomôžu dosiahnuť zdravé, silné a vyrysované telo tým že sa budeš stravovať a pohybovať tak ako to robili naši predkovia – tak ako by sme v skutočnosti všetci od prírody naprogramovaný. Keďže sme sa všetci vyvinuli z jedného živočíšneho druhu, tento prístup pomôže skutočne každému.

Nie je to žiadna drastická diéta, ktorá ti sľubuje plážovú formu na leto, či ďalší instant-6-pack program. Nie je to ani ďalšia kniha o paleo diéte. Je to skôr návod na životný štýl, ktorý ti ukáže ako sa vyhnúť nástrahám 21. storočia, ktoré ničia tvoje zdravie (či už ide o potravinársky, farmaceutický, fitness priemysel, alebo sedavé/nočné zamestnania, atď). Ukážem ti ako aplikovať najdôležitejšie princípy zo života našich pradávnych predkov, ktoré ti pomôžu prirodzene schudnúť, nabrať svaly a vylepšiť tvoj imunitný systém.

Hovorím tomu Život Moderného Pračloveka. Je to neskutočne efektívne a bez žiadnej extra námahy – ak sa do toho raz dostaneš, už sa nikdy nevrátiš ku svojim starým spôsobom. Budeš sa cítiť a vyzerať príliš dobre na to aby si sa toho chcel vzdať.

Naučím ťa ako:

 • Optimalizovať tvoj hormonálny systém pre čo najväčší úbytok tuku a príbytok svalstva, úplne prirodzene
 • Zlepšiť svoj mentálny výkon, aby si mohol myslieť čisto a jasne a byť produktívny počas celého dňa
 • Posilniť svoj imunitný systém, aby si bol zdravý a fit po celý rok
 • Nabrať nevídané množstvo sily, ktorú môžeš využiť v reálnom živote
 • Zbaviť sa neovládnuteľnej túžby po jedle a mať hlad pod kontrolou, takže nebudeš závislý od neustáleho prísunu jedla
 • Vstať každé ráno s ľahkosťou a cítiť sa energicky počas celého dňa
 • Predĺžiť si život a zároveň neporovnateľne zlepšiť jeho kvalitu
 • Pripravovať úžasné jedlá, ktoré ťa dostanú do najlepšej formy tvojho života
 • … a budeš pritom môcť jesť kopu slaniny a masla. Môže to byť ešte lepšie?

 

POVEDALI O PRINCÍPOCH PRAČLOVEKA

 • dusan

  Odkedy som obdržal svoj certifikát BioSignature a študujem Poliquinove princípy o tom ako dosiahnuť hormonálnu rovnováhu pre optimálne zdravie a maximálny výkon, snažil som sa nájsť zdroj/knihu, ktorá by bola seriózna a jednoduchá zároveň.Problém s mnohými knihami o výžive je, že sú často príliš komplikované a ľudia sú z nich len frustrovaní a demotivovaní. Z tohto uhla pohľadu je kniha PP výborná - veľmi ľahko čitateľná, dobre štrukturovaná a ponúkla mi ľahko aplikovateľné tipy ako si zjednodušiť a zlepšiť svoj prístup k produktívnemu dňu pomocou nepriestrelných stravovacích návykov.Musím uznať že vďaka PP som urobil veľký krok smerom k rozumnému paleo princípu a získal som viac času na iné veci ako obsesívnej príprave piatich zdravých jedál denne.

  Dušan Plichta
 • viko

  Princípy Pračloveka je taká netradičná kniha, ktorá spája všetky tipy a triky na úplné vyladenie si vlastného životného štýlu. Nejedná sa len o stravu, ale Marian v nej rieši naozaj všetko čo by mal bežný človek vedieť. Takto si predstavujem, že by sa mohli medici pozerať na ľudské telo.Pripomína mi múdrosti starej mamy, len vedeckejšie podložené. Číta sa veľmi zľahka a ak potrebujete štartér k novému životnému štýlu táto kniha je práve pre vás.

  Viktor Kozubek
 • vladis

  Podľa Princípov Pračloveka fungujem už zhruba trištvrte roka. Už po prvom mesiaci som zbadal viditeľné zmeny - stratil som viac ako 3 kilá podkožného tuku, nárastla mi relativna sila a najmä som sa takmer uplne zbavil akné.Tento stravovací/tréningový režim som si veľmi rýchlo osvojil a denné hladovanie mi prinieslo hneď dva benefity. Prvý z nich je úplné oslobodenie od pripravy jedál počas dňa a premýšlaním nad tým čo a kedy zjesť. Ďalším bola každodenná "oslava" vo forme prejedania sa po náročnom tréningu.Na tieto zmeny som sa veľmi rýchlo adaptoval a stalo sa to mojim novým životným štýlom, ktorý by som už za iný nevymenil.

  Vladimír Baláž
 • pato

  Praktický, efektívny a vedecky podložený spôsob ako dosiahnuť svoj fyzický potenciál. Nie je to diéta, je to životný štýl. Je to o slobode, o tom pocite keď ideš po meste a cítiš sa tak sústredene, energicky a plný sily.Dávnejšie som si robil starosti s jedením každé 3 hodiny, aby som si udržal rýchly metabolizmus, ostal v anabolickom režime, budoval svaly, vyhol sa katabolzimu a mal dostatok energie. V skutočnosti som dosiahol pravý opak - cez deň som bol prejedený, čo spôsobilo že som bol ospalý a nesústredený.S pomocou PP som opravil svoj rozhádzaný hormonálny systém a začal som naberať svaly a chudnúť tuk zároveň. Cítim sa skvelo! Toto je to čo som hľadal. PP sú revolučný prístup ktorý so sebou prináša fyzickú transformáciu, neskutočnú silu, vitalitu a dlhovekosť.

  Patrik Kubiček
 • riki

  Vraj nemám raňajkovať, mám trénovať na lačno, večer sa prejedať, jesť hromady tuku a, čo je najdôležitejšie, že potrebujem cvičiť iba párkrát za týždeň. Znelo to úplne neuveriteľne, úplný opak všetkého čo som sa dovtedy dočítal. Zdalo sa že pre neho to fungovalo, tak som to vyskúšal.Táto kniha zmenila celý môj postoj k jedlu, tréningu, ale aj celkovému životnému štýlu. Ukázala mi, ako to majú všetci tí ľudia neskutočne pomýlené. Marian v nej opisuje všetko čo potrebuješ vedieť na to, aby si začal žiť podľa toho ako je tvoje skutočne naprogramované. Samotná kniha sa veľmi dobre číta a je plná faktov a príkladov. Bavila ma a počas čítania som sa ani raz nenudil.

  Richard Polka
 • foxy

  Publikácia PP ma nakopla k tomu aby som kompletne zmenil svoj jedálniček k lepšiemu. Samozrejme, všetci vieme že by sme mali jesť viac zeleniny a surovej stravy, no nikto nám nikdy nepovie aby sme jedli viac tuku, aký je naozaj rozdiel medzi dobrým a zlým tukom a v prvom rade prečo to je to tak a prečo sú tuky dôležité.Publikácia PP ma v podstate naučila užívať si skvelé jedlá, zlepšila a rozšírila môj repertoár jedál, ukázala mi príklad funkčnej, zdravej a chutnej stravy (zároveň) a konečne sa ukázal aj môj 6-pack! Yay!

  Igor Packo
 • rado

  Táto kniha sa mi veľmi páčila a uznávam to, že ju napísal niekto, kto naozaj vyjadruje a prezentuje svojim životom vedomosti a životný štýl ktorý v knihe popisuje.Kniha sa mi zdala obsažná a systematická, a pomohla mi dostať sa do najlepšej formy akú som kedy mal a cítiť sa produktívny a plný energie počas dňa. Rešpekt Mariánovi!

  Radovan Šurlák
 • tomi

  Princípy Pračloveka stručne a zaujímavo opisujú a hlavne zdôvodňujú, prečo všetky mýty o stravovaní, diétach a cvičení, ktoré nám do hláv tlačili už odmalička, sú veľkým omylom.Publikácia obsahuje mnoho užitočných tipov a rád, ako pristupovať k strave a cvičeniu, a musím uznať, že mi ohromne pomohli. So svojou postavou som sa niekoľko rokov snažil niečo urobiť, riadil som sa metódami, ktoré zaručovali zdravé, štíhle a svalnaté telo – avšak bez výsledku.Teraz už rozumiem, prečo nefungovali. Kniha mi otvorila oči. Všetky poznatky z nej som začal aplikovať vo svojom živote a po mesiaci som na sebe videl a cítil lepšie výsledky než hocikedy predtým po mesiacoch.Cítim sa oveľa lepšie, schudol som, nabral svaly a zosilnel som. Čo viac si môže človek priať?

  Tamás Fraňo
 • Stanislav Pittner

  Konečne publikácia pre vlkov a nie ovce. Skvelá kniha Princípy Pračloveka je súhra najnovších poznatkov o low-carb diet, warrior diet, paleo diéty, nutričnej ketózy a mnohých ďalších dôležitých princípov. Študovanie a aplikovanie týchto vedomostí do životosprávy, dnes nie je voľbou ale skôr povinnosťou, pokiaľ máte záujem o vyššiu kondíciu a pevnejšie zdravie.Vďaka knihe získate funkčné intelektuálne nástroje, ktoré by mal moderný človek ovládať, ak chce dokázať efektívne manažovať svoje tréningové a výživové protokoly.

  Vlado Zlatoš

NIE JE TO LEN O VYRYSOVANOM BRUCHU

Princípy Pračloveka nie sú len o estetike. Verím v pravú funkčnú silu, ktorú môžeš využiť v reálnom živote. Zlepšenie tvojho výkonu a celkovej schopnosti prežiť je top priorita. Tu je 7 najdôležitejších cieľov Moderného Pračloveka:

ZBAVIŤ SA SADLA

Chceme vyzerať úžasne, čiže sa musíme zbaviť väčšiny podkožného tuku raz a navždy. Dosiahnutie a udržanie nízkeho percenta podkožného tuku (okolo 10% u mužov, 15% u žien) je niečo čo dosiahneš automaticky ak budeš nasledovať Princípy Pračloveka. Čím viac sa ich budeš držať, tým rýchlejšie sa to stane.

BYŤ SILNÝ A ZDATNÝ

Cheme dosiahnuť správny pomer medzi funkčnou silou a estetikou. Inými slovami, chceme byť silní ako hovado a chceme svojim telom pútať pohľady. Neznamená to že chceme byť veľkí a nafúknutí, no musíme nabrať dostatok svalovej hmoty.

BYŤ AGILNÝ A OHYBNÝ

Sila bez ohybnosti a agility je nám akurát tak na dve veci. Nech už robíme čokoľvek, potrebujeme byť ohybní a agilní ak chceme podávať vysoký výkon.

ŽIŤ DLHO

Nielenže chceme svoj život výrazne predĺžiť, chceme byť fit až kým si po nás nepríde pani zubatá.

CÍTIŤ SA DOBRE A BYŤ ZDRAVÝ

Chceme sa cítiť úžasne 24/7/365 (24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku). Žiadne choroby, nádchy, bolesti hlavy, tráviace problémy, či iné náznaky slabosti nepripadajú do úvahy.

VYHÝBAŤ SA LEKÁROM

Nechceme utrácať čas a peniaze v lekárskych ambulanciách a nechceme ani ich drogy. Sme plne zodpovedný za svoje zdravie a žiadne lieky nepotrebujeme.

BYŤ PLNÝ ENERGIE A PLNE SÚSTREDENÝ

Chceme mať plný dúšok energie počas dňa aby sme mohli robiť to čo nás baví a vedeli sa plne sústrediť na dôležité úlohy. Princípy Pračloveka zlepšia tvoju sústredenosť a kognitívne schopnosti ako príjemný vedľajší efekt.

ZÁKLADY ŽIVOTA MODERNÉHO PRAČLOVEKA

Princípy pračloveka sú všetky veľmi dôležité, no ešte dôležitejšie je ich aplikovať v správnom poradí. Žiť životom Moderného Pračloveka v podstate znamená neustále sa prepínať medzi 4 režimami (módmi), v tomto poradí:

FAST MODE – HLADOVKA

Napriek tomu že hladovka nie je tak dôležitá ako to čo zješ, alebo akým spôsobom trénuješ, rozhodol som sa ju dať ako prvú, keďže z hľadiska tvojho dňa bude vždy ako prvá.
Deň v živote Moderného Pračloveka začína vo FAST móde. Fasting je anglický výraz pre (dobrovoľné) hladovanie. Pračlovek (aj keď väčšinou asi nedobrovoľne) raňajky vynechával a ty ich budeš vynechávať tiež. Byť vo FAST móde znamená jesť veľmi málo (podjedanie), alebo vôbec (hladovka) a piť dostatok tekutín (vodu, alebo čaj). FAST mode je čas kedy si najviac produktívny. Keď sa adaptuješ, tvoj mozog začne fungovať lepšie ako predtým – budeš viac sústredený a čulý.
Príčinu môžme pravdepodobne hľadať v pradávnych časoch, keď človek musel byť neustále v pozore a vyhľadávať potravu. Musel sledovať či sa k nemu nezakráda nejaký dravec, a zároveň si musel presne pamätať svoje okolie a zdroje potravy. Ty, na rozdiel od pračloveka, si nemusíš robiť starosti či budeš mať večer čo do úst a môžeš využiť toto obdobie čistej a ostrej mysle na niečo produktívne.

BEAST MODE – PREMENA NA BEŠTIU

Po hladovke, či podjedaní nasleduje čas na lov – BEAST MODE. Beast mode je čas, kedy sa meníš na beštiu – keď tvoje telo pracuje na plné obrátky. Nie je to tom, prebehnúť 20 km pomalým tempom. A už vôbec to nie je o tom, aby si napumpoval svoje svaly nejakými izolovanými cvikmi. BEAST MODE znamená utekať ako o život, dvíhanie a premiestňovanie ťažkých predmetov, či boj s nepriateľmi – obrovská dávka stresu pre tvoje telo.
Tento enormný stres donúti tvoje telo prispôsobiť sa, aby pri ďalšej príležitosti podalo lepší výkon. No aby vôbec bolo schopné sa prispôsobiť, musíš mu dodať tie správne živiny a dopriať dostatok odpočinku.

FEAST MODE – PREJEDANIE

O tom je práve FEAST MODE. Počas BEAST módu si napáchal veľké množstvo mikro-trhlín vo svaloch a rôznych iných poškodení po celom tele. Teraz sa potrebuje dať znova dokopy a tvojou úlohou je poskytnúť mu tie správne materiály na opravu v podobe rôznych živín. Budeš jesť kopu zeleniny a tuku a dostatočné množstvo bielkovín, aby si svojmu telu doprial všetko čo potrebuje. FEAST mode v podstate znamená že sa budeš prežierať ako prasa.
Budeš musieť značne zvýšiť svoju obvyklú dávku, možno aj niekoľko násobne, ak si jedol odporúčaných 5 jedál denne. Ak miluješ jedlo, ako ja, FEAST mode bude pre teba ako taký malý sviatok. Najlepšie na ňom je, že ho máš každý deň.

REST MODE – ODDYCH

Po masívnom výkrme sa tvoje telo postupne dostáva do REST módu – režimu odpočinku. Je čas vypnúť, odpočívať a nechať telo regenerovať. Dostatok kvalitného spánku je rovnako dôležitý pre tvoje zdravie a kondíciu ako ostatné Princípy Pračloveka. Tým že zabezpečíš správne podmienky pre čo najlepší spánok sa postaráš o to, aby sa tvoje telo vysporiadalo s ťažkosťami predchádzajúceho dňa a dokonale sa pripravilo na ten ďalší.

BONUS: Všetko o tukoch

Spolu s publikáciou Princípy Pračloveka odo mňa dostaneš aj bonusovú s názvom Tuky: Návod na použitie. Naučíš sa z nej skutočne všetko, čo bežný človek o tukoch potrebuje vedieť a zistíš, prečo bežné odporúčania na zníženie príjmu tukov sú úplne mimo.gtf-book-cover-3d-sk

V tejto publikácií sa okrem iného dozvieš:

 • Aké sú rozdiely medzi nasýtenými a nenasýtenými tukmi
 • Čo znamená Omega-3 / Omega-6 a prečo priveľa O-6 škodí
 • Ako “zdravé” margaríny spôsobujú v tvojom tele zápaly a choroby
 • Prečo sú nasýtené tuky a cholesterol životne dôležité
 • Čo v skutočnosti spôsobuje srdcové ochorenia
 • Prečo sú živočíšne tuky lepšie ako rastlinné
 • Ktoré zdroje tuku sú najlepšie pre tvoje zdravie

 

Po prečítaní tejto publikácie už nikdy nepodľahneš falošným odporúčaniam nízkotučnej propagandy. V digitálnej verzií balíka Princípy Pračloveka dostaneš publikáciu Tuky: Návod na použitie v PDF formáte a v tlačenej verzií sa nachádza v zadnej časti knihy.

ZMEŇ SVOJ ŽIVOT OD ZÁKLADOV

Princípy Pračloveka ti pomôžu upraviť svoj životný štýl tak, aby si mohol budovať funkčnú svalovú hmotu a byť silnejší než kedykoľvek predtým, pričom budeš spaľovať tuk.

Obe publikácie obdržíš po nákupe na tvoju emailovú adresu. V prípade nákupu tlačenej verzie ti behom pár dní príde kniha (obsahujúca obe publikácie) na adresu, ktorú zadáš v ďalšom kroku. Zároveň budeš pridaný na špeciálny newsletter s názvom “VIP Klub Pračloveka”, cez ktorý ti budem posielať ďalšie hodnotné informácie, zľavy a podobne. Ak by sa ti tam nepáčilo, môžeš sa hocikedy odhlásiť.

Tak na čo ešte čakáš? Stiahni si publikácie, staň sa aj ty Moderným Pračlovekom a zmeň svoj život k lepšiemu už teraz!

Tlačená kniha dočasne nedostupná

Momentálne je tlačená kniha Princípy Pračloveka v dotlači a nie je možné ju kúpiť. Nová, aktualizovaná verzia bude dostupná začiatkom júla. Ak o tom chceš byť informovaný medzi prvými a kúpiť ju so zľavou, prihlás sa na odber newslettera.

 • Obe publikácie v digitálnej verzií, vrátane verzie pre čítačky ebookov

O autorovi

Marián Černý

Zakladateľ No Will No Skill a NWNS Academy, autor publikácie Princípy Pračloveka

Som moderný pračlovek posadnutý neustálym zlepšovaním samého seba. Či už ide o zdravie, kondíciu, vzhľad, efektivitu práce, výkon mozgu alebo stav mysle, neustále hľadám spôsoby ako ich vylepšiť a zvýšiť tak kvalitu svojho života.

Mojim poslaním je tieto poznatky šíriť do sveta a pomáhať ľuďom byť lepší ako včera - okrem iného prostredníctvom tohto blogu a našej Akadémie. Ak ma chceš spoznať, prečítaj si niečo o mne.